7 metoda të motivimit të punonjësve (është më e lehtë nga sa mendoni)

Motivimi i punonjësve është niveli i energjisë, përkushtimit dhe kreativitetit që punëtorët e një kompanie aplikojnë në punët e tyre.

Në mjedisin gjithnjë e më konkurrues të biznesit të viteve të fundit, të gjejnë mënyra për të motivuar punonjësit është bërë një shqetësim i ngutshëm për shumë menaxherë. Në fakt, ato janë ngritur teori dhe metoda të ndryshme të motivimit të punonjësve duke filluar nga stimujt monetarë deri te pjesëmarrja dhe përfshirja më e madhe në objektivat e kompanisë.

Metodat e motivimit për punëtorët.

Metodat e motivimit për punonjësit.1) Fuqizimi.

Ai konsiston në dhënien e përgjegjësisë dhe autoritetit më të madh për punonjësit për vendimmarrje, si dhe rritjen e gatishmërisë së tyre për të kryer ato detyra.

Si rezultat, punonjësit ndihen më të rëndësishëm dhe të aftë për të kryer detyrat e caktuara, kështu që ndjenjat e frustrimit zvogëlohen ndjeshëm.

Motivim-humor.2) Kreativiteti dhe inovacioni.

Në shumë kompani, punonjësit nuk shprehin idetë e tyre krijuese nga frika se kontributi i tyre do të injorohet ose përqeshet nga menaxhmenti i kompanisë.

Fuqia për të krijuar dhe përtërirë Në organizatë duhet të kaloni nga lart (menaxherët) te linja e personelit (punëtorët), pasi punonjësit janë ata që i njohin më mirë punët e tyre, produktin ose shërbimin.

Kjo fuqi për të përtërirë motivon punonjësit dhe i sjell dobi organizatës duke përdorur ekspertizën e punonjësve të saj në mënyrë më të mençur dhe duke rritur shkëmbimin e ideve dhe informacionit midis punonjësve dhe departamenteve të ndryshme.

Këto përmirësime gjithashtu krijojnë një hapje për të ndryshuar që mund t'i japë një kompanie aftësinë për t'iu përgjigjur shpejt ndryshimeve të tregut dhe për të mbajtur udhëheqjen.

Artikulli i rekomanduar: Si të jesh një shef i mirë për punonjësit

3) Të mësuarit.

Nëse punonjësve u jepen mjetet dhe mundësitë për të mësuar, shumica do të përballen me sfidën.

motivimiKompanitë mund të motivojnë punonjësit për të arritur më shumë angazhim me përmirësimin e përhershëm të aftësive tuaja.

Programet e trajnimit për punonjësit ato janë një mënyrë gjithnjë e më popullore dhe efektive për të rritur motivimin. Shpesh herë, këto programe përmirësojnë qëndrimet e punonjësve ndaj klientit dhe kompanisë, duke forcuar në të njëjtën kohë vetëbesimin.

Nëse njohuritë e marra mund të aplikohen në punën që duhet të bëhet, marrja e atyre njohurive do të jetë një ngjarje e vlefshme për punonjësin dhe punëdhënësin.

4) Cilësia e jetës.

Pajtimi i punës dhe jetës familjare është i vështirë. Në këto rrethana, shumë punëtorë pyesin se si t'u përgjigjen kërkesave të jetës së tyre përtej vendit të punës. Shpesh ky problem lind në punë dhe Mund të zvogëlojë produktivitetin dhe moralin e punonjësve.

Kompanitë që kanë marrëveshje fleksibël me punonjësit e tyre kanë rritur produktivitetin e tyre.

5) Nxitje monetare.

Paraja vazhdon të zërë një vend të rëndësishëm midis metodave të motivimit të biznesit.

Ndarja e fitimeve të një kompanie stimulon punonjësit për të kryer një shërbim ose produkt cilësor dhe për t'u përfshirë në mënyrë aktive në përmirësimin e kompanisë.

Këto stimuj ekonomikë për punëtorët do t'i kthehen ndërmarrjes që atëherë rrit produktivitetin dhe zvogëlon mungesën e punës. Sidoqoftë, nëse këto stimuj nuk shoqërohen nga motivime të tjera jo-monetare, efektet e motivimit do të jenë jetëshkurtra.

6) Komunikoni më mirë.

Rëndësia e komunikimeve të punonjësve shpesh neglizhohet. Menaxherët duhet të komunikojnë me ta shpesh dhe të flasin me ta ballë për ballë, duke harruar komunikimet e brendshme në formën e broshurave ose postave elektronike. Punëtorët duhet të dinë se vlerësohen dhe komunikimi me ta personalisht është mënyra më e mirë për të treguar vlerësimin tuaj për punën e tyre të palodhur.

7) Bëhu një shembull.

Drejtuesit e një kompanie nuk mund të presin që punonjësit e tyre të punojnë shumë ose të sillen në një mënyrë të caktuar nëse nuk udhëheqin me shembull. Nëse menaxherët janë entuziastë për qëllimet e kompanisë, punonjësit e tyre do ta kapin atë entuziazëm dhe do të punojnë drejt atyre qëllimeve. Humori i mirë është gjithmonë ngjitës, veçanërisht në vendin e punës.

Menaxherët që përdorin këto metoda motivimi midis punëtorëve të tyre promovojnë mjedise të pjesëmarrjes dhe trajtojini punonjësit me drejtësi dhe respekt. Punëtorët përgjigjen me motivim të lartë.

Ju mund të plotësoni informacionin e dhënë në këtë artikull me Ky tjetri.

Unë ju lë me një klasik në YouTube për motivimin:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Elena - Ndërtimi i skuadrës dijo

    Propozoni dinamika, të cilat arrijnë të krijojnë besim, koordinim në zgjidhjen e sfidave, udhëheqja dhe vlerësimi për të tjerët do të ndihmojnë një marrëdhënie më të mirë midis punonjësve dhe motivimit dhe krijimtarisë së tyre për t'u përballur me sfidat e punës në mënyrë efektive.