Shkaqet më të zakonshme të migrimit, përfitimet dhe pasojat

Një person ose një grup i këtyre vendos të migrojë kur të zbulojë se vendi ku ata jetojnë aktualisht nuk plotëson disa nga nevojat e tyre, sociale ose ekonomike, si dhe ata mund të ndjehen të neveritur nga proceset politike që praktikohen atje, ose ndonjë katastrofë natyrore që shkakton shkatërrimin e të gjitha sendeve dhe të mirave të tyre.

Kjo veprimtari është një nga më të vjetrat e praktikuara nga raca njerëzore, sepse njerëzit vendosin instinktivisht lëvizin ose ndryshojnë territorin kur nuk u siguron më themelet e nevojshme për të qenë në gjendje të mbajnë jetën. Qenia njerëzore është migrante në natyrë dhe e adaptueshme për pothuajse çdo mjedis.

Isshtë një pjesë e rëndësishme e historisë, pasi, për shembull, Amerika ekzistonte një migrim i madh nga kontinentet Evropiane që dolën për të pushtuar dhe kolonizuar tokat e atij kontinenti, për të cilat ata zhvendosën shtëpitë e tyre në të, e cila merret si migrim.

Aktualisht ka qenë e mundur të vëzhgohet migrimi i vazhdueshëm i popullatave që jetojnë në vende që janë vërtet problematike për sa i përket politikës dhe shoqërisë, duke gjeneruar gjithnjë e më shumë shkaqe që njerëzit të vendosin të provojnë mundësitë që ofrojnë toka të tjera.

Çfarë është migrimi?

Migrimi i referohet lëvizjes ose zhvendosjes së qenies njerëzore, qoftë ai një ndryshim i kontinentit, të tilla si një vend, një shtet, ose thjesht një popull, të cilat janë territore të ndryshme nga të cilat ata mund të banojnë në atë kohë.

Migrimi ka dy ndarje që emërtohen në varësi të personit ose grupit të njerëzve që hyjnë ose largohen, të cilat janë emigracioni dhe imigrimi.

Ka edhe lloje migrimesh që bazohen në kohën që individi synon të kalojë jashtë tokës së tij, ose nëse dëshiron të stabilizohet në vendin tjetër, të cilat janë të përkohshme dhe të përhershme.

Sipas faktorit shkaktar kemi të detyruarën dhe vullnetaren. Në disa vende, njerëz të caktuar detyrohen të largohen nga toka nga internimi, ose nga faktorë që kërcënojnë jetën e tyre.

Duhet të theksohet se ato nuk janë vetëm ndërkombëtare, ato mund të jenë edhe të brendshme, sepse një person mund të migrojë brenda një vendi, thjesht duke ndryshuar shtetin ose rajonin.

Shkaqet kryesore të migrimit

Ndër më të zakonshmet kemi si më poshtë.

Familja

Kur një person vendos të shkojë në një banesë më afër familjes së tij, sepse ata jetojnë në vende shumë të largëta, si dhe kur një i afërm tashmë ka emigruar më parë dhe pasi të ketë arritur stabilitetin në të, kjo u ofron atyre mundësinë për ta bërë këtë. të afërmit që mbetën në tokën e tyre.

politikat

Isshtë një nga rastet më të dëshmuara sot, ose të paktën në vende si Venezuela që paraqesin një situatë të regjimit totalitar, ku ka njerëz që madje u është dashur të largohen nga vendi për të ekspozuar jetën e tyre në të, falë përndjekjes politike, policisë abuzimi ndër të tjera.

Shumica e migrantëve që largohen nga një territor për këto arsye zakonisht nuk kthehen, sepse ata ndoshta duhet të largohen nga detyrimi, për shkak të mërgimit, ose të arrijnë në vendet e tjera si refugjatë politikë.

Socio-ekonomik

Një nga shkaqet kryesore të migrimit, sepse të gjithë njerëzit janë në kërkim të stabilitetit shoqëror dhe ekonomik, dhe ka disa vende që nuk kanë disa karakteristika që mbështesin suksesin në të dy drejtimet, duke penguar njerëzit që banojnë në të.

Migrantët e këtij lloji zakonisht studiojnë në detaje opsionet për të migruar, sepse ajo që ata kërkojnë është të përmirësojnë jetën e tyre në këto aspekte, duke qenë shumica nga vendet e botës së tretë dhe duke u përpjekur të arrijnë vendet e botës së parë, të cilat sigurisht ofrojnë mundësi më të mëdha.

Konfliktet dhe luftërat ndërkombëtare

Ka shumë shembuj të vendeve që janë në këto kontekste, të cilat prekin drejtpërdrejt të gjithë banorët e tyre, duke ekspozuar jetën e tyre çdo ditë për shkak të betejës së ashpër që mund ose mund të jetë zhvilluar.

Në nivelin e historisë, ky ka qenë një faktor mjaft i rëndësishëm në lidhje me migrimet, pasi që falë natyrës njerëzore për të kërkuar mbrojtje nga familja e tyre dhe nga jeta e tyre, ata ikin në vende që u ofrojnë atyre më shumë siguri.

Kulturore

Këto nuk janë zakonisht të një natyre të dëmshme, nganjëherë njerëzit thjesht vendosin që duan të mësojnë kultura të reja dhe ata lëvizin për ta njohur botën pak më shumë, ose sepse thjesht u pëlqen mënyra e jetës së rajoneve të tjera

Megjithëse në disa raste faktorë të tillë si feja mund të jenë vendimtar kur zgjedhin këtë vendim, pasi ai madje mund të shkaktojë konflikte të mëdha në një nivel shoqëror dhe politik.

Katastrofa

Të tilla si tërmetet, përmbytjet, sëmundjet, tsunami, shpërthimi i vullkaneve, shpërthimi i bombave dhe të gjitha katastrofat që mund të prekin një territor janë arsye e mjaftueshme për vendimin për të migruar, sepse të gjitha këto Ata kërcënojnë jetën e njerëzimit, dhe si përmendur tashmë, natyra e tij është të mbrojë vetveten.

Përfitimet dhe pasojat 

Ka shumë shkaqe që mund të shkaktojnë vendimin për të migruar, megjithëse këto janë shumë pozitive në shumë mënyra, ato gjithashtu kanë pasoja, më poshtë janë disa përfitime dhe pasoja të migrimit.

përfitimet

 • Kjo kontribuon në zhvillimin ekonomik të një vendi sepse krijon konkurrencë në industri dhe kompani të brendshme, për shkak të diversitetit që mund të shfaqet me banorët e rinj të një vendi.
 • Demografia e një vendi mund të përmirësohet, sepse moshat mesatare për këtë janë 20 deri në 35 vjeç.
 • Siguron më shumë fuqi punëtore në vendin marrës.
 • Migrantët mund të përmirësojnë cilësinë e tyre të rrugës, për shkak të kushteve më të mira socio-ekonomike të vendit për të marrë.
 • Ju shihni një rritje në nivelin kulturor të njerëzve.
 • Kushtet e punës bëhen më optimale kur migrojnë.

ndikim

 • Mund të shkaktojë dëme të mëdha emocionale për shkak të ndjenjave të braktisjes, ose largësisë ekstreme nga familja dhe të dashurit
 • Në disa njerëz shkakton depresion, stres dhe ankth për shkak të ndjenjës së vetmisë që mund të shkaktojë, zakonisht e shkaktuar në fazat e hershme të migrimit.
 • Popullsia e vendit të origjinës së emigrantit zvogëlohet.
 • Të ardhurat publike bien veçanërisht për shkak të mungesës së popullsisë.
 • Të rinjtë më produktivë në shoqëri janë të parët që largohen, për këtë arsye e ardhmja e kësaj dëmtohet.
 • Njerëzit e studiuar janë të parët që dalin në pension, duke e lënë vendin pa profesionistë
 • Ndërtohen lagje që janë kryesisht të rrezikshme, në të cilat banorët janë emigrantë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.