A e dini saktësisht se çfarë është Mikologjia? Karakteristikat dhe funksionet e shkencës

Siç kemi pasur gjithmonë nevojën për të mësuar dhe për t'i dhënë një shpjegim të prekshëm fenomeneve që na ndodhin, ne kemi hetuar të gjitha shkencat që sot ato janë baza e shumë diagnozave. Në mënyrë të veçantë flasim për shkencat që studiojnë gjithçka që lidhet me botanikën dhe proceset organike; i tillë është rasti i Mikologjisë, ajo shkencë që studion në thellësi kontributet e botanikës dhe rëndësinë e saj në mjekësinë moderne.

Mikologjia studion përmasat dhe gjithçka që lidhet me kërpudhat, cilat janë arsyet e paraqitjes së tyre dhe ku konkretisht e bëjnë atë. Në artikullin e sotëm, ju do të mësoni pak më shumë për këtë shkencë që shumica e njerëzve nuk e dinë.

Çfarë është mikologjia?

Shtë shkenca që studion kërpudhat dhe gjithçka që lidhet me to. Kërpudhat janë parazitë që zhvillohen rreth një zone kryesisht xhungle ose tropikale, megjithatë, ka vende në gjendje kalbëzimi që kanë pamje kërpudhore.

Thuhet se kërpudhat janë gllabëruar nga njerëzit për shekuj me radhë nga kultura të ndryshme të tilla si Mesoamerican me qëllim të halucinogjenëve. Gjithashtu iu dha përdorimi i ushqimit në të njëjtat kultura. Nga ana tjetër, e pasqyruar në shkrimet e shenjta të Popol Vuh, përdorimi i kërpudhave manifestohet në festivalet e adhurimit të Zotave dhe njerëzve të rangut të lartë, prandaj konsiderohej si një ushqim i shenjtë.

Në të njëjtën mënyrë, vetëm kërpudhat e formës klasike dhe madhësisë së dukshme ishin të njohura, megjithatë, me përparimet në shkencë, ishte e mundur të vërehej nën mikroskop se kishte një florë shumë të larmishme të kërpudhave, ndonjëherë të rrezikshme për jetën. qenie

Thanksshtë në sajë të mikologjisë dhe përparimeve në teknologji, që ka qenë e mundur të zbulohet se cilët janë kërpudhat qenia njerëzore mund ta shfrytëzojë atë për qëllime mjekësore, cilat mund të kenë qëllime ushqyese, cilat mund të kenë qëllime tregtare si përgatitja dhe fermentimi i birrës dhe cilat janë të dëmshme për shëndetin.

Mikologjia mjekësore

Ekzistojnë disa degë të kësaj shkence, për shembull, mikologjia mjekësore, e cila është përgjegjëse për të studioni në thellësi vetitë Nga secila prej specieve të kërpudhave që mund të kenë qëllime mjekësore, ekziston një nevojë e madhe për të trajtuar sëmundje që prekin drejtpërdrejt njerëzit dhe kafshët.

Ka mikologë që e përdorin këtë shkencë për zbulimin e specieve të caktuara kurrë më parë, për shembull, ka nga ata që kënaqen duke shkuar në vende të lagështa ose të kalbura për të gjetur një specie të re të kërpudhave, në një pikë të caktuar, është si një profesion koleksionimi për ata që Ata janë të prirur t'i japin asaj këtë fund.

Megjithatë, ka mikologë farmaceutikë të cilët janë të përkushtuar në studimin e kërpudhave parandalojnë përdorimin e specieve të caktuara të shtuara në substanca psikopatike. Gjithashtu për të gjetur specie të reja për kuzhinë, është e vlefshme që të keni këto aftësi studimore për t'i dhënë atyre atë fund, siç është rasti i kërpudhave, e cila për shekuj me radhë ka një vend të preferuar brenda disa preferencave të kuzhinës.

Kushtet mikologjike

Ekzistojnë kushte të ndryshme mikologjike që prekin një sektor të caktuar të popullsisë, është detyra e mikologjisë mjekësore që të jetë në gjendje të japë një shpjegim dhe emër për secilën prej tyre, të cilat janë shumë të zakonshme.

alergji

Ato ndodhin kur personi është i ndjeshëm ndaj pranisë ose kontaktit me kërpudhat, lëkura preket dhe si pasojë shfaqet një lloj skuqjeje, ndonjëherë skuqje dhe kruajtje. Nëse është një alergji që prek pjesën e brendshme të trupit, ajo do të shfaqet me simptomat e një ftohjeje të zakonshme.

Mikotoksikoza

Ndodh kur personi ka gëlltitur kokrra që kanë pasur kontakt me parazitë të shkaktuar nga miksomicete toksike.

Mistizmat

Shtë emri që merr një proces të dehjes të shkaktuar nga gëlltitja e kërpudha toksike ose helmuese, shumicën e kohës ndodh kur personi i gabon për kërpudha të ngrënshme.

Mikoza sipërfaqësore

Ndodh kur një infeksion është shkaktuar nga prania invazive e kërpudhave në indet mukoze siç janë mukozat dhe lëkura e jashtme.

Historia e mikologjisë

Sipas teorive evolucionare, kërpudhat janë po aq të vjetra sa origjina e ekzistencës së planetit tokë. Thuhet se ato u shfaqën edhe para kafshëve.

Që nga kulturat dhe civilizimet antike, përdorimi i kërpudhave ishte kryesisht për të adhuruar perënditë, sipas kulturave të tilla si Mesopotamia, Mesoamerican dhe fiset me shamanë si udhëheqës mendonin se kërpudhat ato ishin ushqim i dërguar nga perënditë dhe atyre do t'u jepej përdorim ekskluziv jo vetëm në kuzhinë por edhe si një halucinogjen.

Më vonë, në kulturën greke, kërpudhat u përdorën në një mënyrë jo aq të vetëdijshme, por kërkuese dhe ishte maja e përdorur për bukë të mbrujtur.

Pak nga pak ai po hynte në jetën e njerëzve, aq sa nuk kishte asnjë sistem pastrimi që pastronte ujin, prandaj, ata konsumuan sasi të mëdha alkooli si pastrues për trupin. I njëjti alkool u fermentua me kërpudha.

Prandaj nevoja për të krijuar një shkencë që studion kërpudhat në thellësi.

E mira dhe e keqja

Përkundër faktit se ata kanë qenë në planetin tokë për shumë më gjatë se njerëzit, kërpudhat janë ende objekt studimi dhe habie për shumë mikologë. E vërteta është se jo të gjithë janë të konsumueshme, dhe jo të gjithë kanë përfitime shëndetësore.

Një nga avantazhet më të mëdha të pranisë së kërpudhave dhe specieve të tyre në shumë zona të qenies njerëzore është se ata kanë qenë në gjendje zgjidh një problem në raste mjekësore dhe raste kuzhinës.

Përdorimi i një flore të kërpudhave në kos bën që tretja dhe sistemi i tretjes të përfitojnë me shfaqjen e një flore të zorrëve të rinovuara, dhe kjo ndodh falë kërpudhave.

Brenda mjekësisë, studimi i tij është thelbësor për të zbuluar alergjitë dhe infeksionet e shkaktuara nga kërpudhat, në mënyrë që a zgjidhje farmaceutike për a problem alergjik.

Nga ana tjetër, fermentimi i shumë ushqimeve varet nga prania e kërpudhave në to, megjithatë, një disavantazh i madh që kanë këta parazitë është se jo të gjitha janë të përshtatshme për konsum njerëzor ose kontakt. Ka specie helmuese dhe toksike që nuk janë as objekt studimi për mikologët.

Po kështu, përdorimi i kërpudhave për qëllime halucinogjene është një problem shoqëror që prek gjithnjë e më shumë popullsinë e botës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.