Las salineras: Industri të ngarkuara me nxjerrjen e kripës nga deti

Kripa është një element natyror që është pjesë e jetës sonë, për disa duket se është një produkt i parëndësishëm, megjithatë që nga pamja e tij kishte një rëndësi të madhe, madje u përdor si pagesë për punën, prandaj fjala "paga".

Kripa është një shkëmb. Isshtë erëza më e vjetër e përdorur nga qeniet njerëzore dhe rëndësia e saj në jetë ka shënuar zhvillimin në etapat e saj të ndryshme, duke arritur pasoja të mëdha ekonomike, politike dhe kuzhinës në të gjithë qytetërimet e ndryshme që kanë lustruar kulturën dhe mënyrat tona të jetës. Isshtë një produkt i përgjithësuar në të gjithë gastronominë dhe industrinë botërore, ose si erëza, ruajtës thelbësor për përdorime ushqimore ose jo-ushqimore.

Historia e kripës dhe si përfundoi në një industri të madhe

Përdorimi i këtij produkti fillon në kohën e perandorit kinez Huangdi dhe daton në vitin 2670 ADC Një nga vendet e para të kripës të verifikuara për përdorim në konsumin njerëzor është në veri të provincës në një vend të mbushur me male dhe liqene të kripura gjatë së pari Në kohërat e perandorisë patricianët këmbëngulnin që secili njeri të kishte të drejtën e një pjese të kripës së zakonshme, duke i dhënë rëndësi themelore këtij produkti.

Të vetëdijshëm për rëndësinë e kripës si feudalët dhe më vonë monarkët, taksat e ngarkuara për përdorimin dhe shfrytëzimin e kripës duke u bërë një nga të ardhurat më të rëndësishme të arkës mbretërore.

Gjatë gjithë shekullit të XNUMX-të, një seri transformimesh të rëndësishme u gjeneruan në industrinë Spanjolle të kripës. Me përgjithësimin e përparimeve industriale, përfshirjen e teknologjive të reja dhe procedurave të reja për marrjen e kripës ishte modernizuar në sektor.

¿Si merret?

Salinera është një vend ku ata lejojnë që uji i kripur të avullojë, të lërë vetëm kripën, të jetë në gjendje ta thajë atë dhe ta mbledhë për shitje. Ato dallohen nga llojet e kripës, ato bregdetare, të vendosura në brigjet për të përdorur ujin e detit dhe ato në brendësi, në të cilat përdoren burimet e ujit të kripur për shkak të ujit që kalon nëpër depozitat e kripës nëntokësore.

Burrat që krijuan këto industri të kripës janë të ngarkuar me prodhimin e kripës që përdoret për të aromatizuar ushqimin gjatë gatimit dhe për ta ruajtur atë, në mënyrë që të shmangni kërpudhat dhe bakteret ndot, përdoret gjithashtu për procese të ndryshme kimike industriale siç janë prodhimi i gotave, sapunit, plastikës, letrës, kozmetikës dhe ilaçeve.

Rëndësia aktuale

Sot kripa është një përbërës më i zakonshëm në ushqim. Sasia ditore e marrjes së tij kontrollohet dhe monitorohet në popullatën hipertensionale dhe në disa pjesë të botës jodi shërbehet për të parandaluar shfaqjen e strumës hipotiroide.

Kripa ndikon në sensin e shijes sepse trupi i njeriut ka sensorë të specializuar në gjuhë të aftë për të zbuluar në mënyrë specifike shijen e kripur të ushqimit.

Në disa kultura, individët priren të konsumojnë më shumë kripë sesa kërkohet nga trupi, zakonisht pothuajse dyfishi i kripës së rekomanduar konsumohet, është shumë më tepër sesa një erëza që rrit aromën e ushqimit. Së pari, është një mineral thelbësor në jetë pasi trupi ynë ka nevojë që ai të funksionojë si duhet, kontribuon:

 • Trupi është i hidratuar mirë   
 • Ndihmon në kontrollin e sasisë së ujit në trup
 • Ndihmon në rregullimin e lëngjeve të trupit
 • Essentialshtë thelbësore që sistemi nervor të transmetojë impulse në tru
 • Ndihmon në relaksimin e muskujve

Rreziqet e konsumit

Kripa e tepërt mund të jetë e rrezikshme për shëndetin, veshkat nuk janë në gjendje ta eleminojnë atë sepse grumbullohet në gjak, vëllimi i gjakut rritet dhe zemra detyrohet të punojë më shumë që të mund të qarkullojë. Çfarë mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut çrregullime kardiovaskulare, sulme në zemër ose goditje në tru.

Mungesa e natriumit bën që pacienti të ketë simptoma të apatisë, dobësisë, të fikët, anoreksi, presion të ulët të gjakut, kolaps të qarkullimit të gjakut, shok dhe në fund të vdekjes.

Ndikim mjedisor

Legjislacioni mjedisor sot është më kërkues kur themelon një kompani të çdo lloji, prandaj, shumë kanë vënë në dyshim ndikimin në mjedis të shkaktuar nga një kripë që punon në territorin e tyre.

Një salinera mund të sjellë shumë përfitimet e punës për një popullsi, por gjithashtu na dëmton duke privuar speciet e tjera Shkaktimi i problemeve serioze mjedisore duke ndryshuar vetitë kimike të tokave të kultivuara.

Procesi i avullimit

Ky proces i avullimit është më intensiv në tropikët, dhe më pak në zonat polare. Ujërat sipërfaqësorë janë më të kripur sepse avullimi bën që përqendrimi i kripës të rritet. Përmbajtja e kripës në shumë liqene, lumenj ose përrenj është aq e vogël sa që këto ujëra quhen ujë i ëmbël.

Pse kripa është e kripur?

Një pyetje që të gjithë bëjnë, madje edhe më e vogla, ka të bëjë me atë se sa është i kripur uji i detit, kjo aromë vjen për faktin se përmban klorur natriumi. Përqindja që ekziston në oqeane është 10,9%, 35 gramë për çdo litër.

Në botë, konsumi më i lartë i kripës është për industrinë kimike, veçanërisht për shkak të përdorimit të dy përbërësve të saj, klorit dhe natriumit. Një konsum i rëndësishëm i kripës është i destinuar në shkrirjen e rrugëve, kryesisht në hemisferën veriore, e cila përkon me shumicën e vendeve të zhvilluara.

Gjithashtu, në kohët e fundit, shkrirja e ujit uji ka arritur një rëndësi të madhe duke qenë, madje, indeksi i zhvillimit të një vendi, nga atje lind rëndësia e kësaj industrie që disa gabimisht besojnë se është e lidhur vetëm me konsumin njerëzor, madje kripa përdoret për shumë më tepër, sipas kripës amerikane Instituti, ka më shumë se 14.000 përdorime.

Salinera Española: Më shumë se një shekull duke shfrytëzuar kripën

Një nga kompanitë më të njohura është Miniera e Kripës Spanjolle, e themeluar në 1878, që nga ajo kohë ajo ka shfrytëzuar miniera të ndryshme kripe në territorin kombëtar. Aktualisht trashëgimia prodhuese e ndërmarrjes përbëhet nga Salinas de Ibiza dhe Salinas de San Pedro del Pinatar (Murcia).

Në dekadat e para të shekullit të XNUMX-të, dhe për shkak të rëndësisë së kripës në industrinë e peshkimit (kripja e merlucit, enët e konservimit dhe kripësimi në përgjithësi), kompania kishte degë jashtë vendit. Newfoundland (Kanada) dhe Kalkuta (Indi) ishin disa nga cilësimet më të rëndësishme të kësaj kohe.

Pavarësisht se vazhdojnë të luajnë një rol të rëndësishëm në Industria e peshkimit, paraqitja e anijeve frigoriferike dhe frigoriferit elektrik ishin faktorë që shkaktuan një rënie të konsumit të kripës në këtë sektor, i cili përcaktoi që kompania ristrukturoi politikën e saj tregtare, duke hyrë në tregjet e reja në zhvillim si tekstili, kimikati, farmaceutika, sektori i ushqimit, trajtimi i ujit, etj.

Me këtë, tregjet e reja u hapën në Norvegji, Ishullin Faroe (Danimarkë), Islandë ose Mbretërinë e Bashkuar, të cilat janë, vitet e fundit, vendet e destinacionit të eksporteve tona.

Në lidhje me tregun kombëtar, prania e tij u konsolidua në sektorët më të rëndësishëm të industrisë spanjolle të shtrirë. Falë investimeve të forta të bëra në Salinas de San Pedro del Pinatar, ata u bënë një nga fabrikat më moderne dhe të përparuara në skenën kombëtare për sa i përket ushqimit dhe përdorimeve të brendshme të kripës.

Një kompani u zgjerua në të gjithë botën

Nëse ka një produkt që është i përdorimit universal, që është kripa, rezervat e tij vlerësohen si të pashtershme pasi rezervuari i tij më i madh natyror është uji i deteve dhe oqeaneve. Një nga rrethanat që e bën kripën unike është procesi i saj i marrjes së krejtësisht ekologjike, pasi në prodhimin e saj industrial burimet natyrore të energjisë si p.sh. nxehtësia diellore dhe kinetika e ajrit.

Në lidhje me numrat që përcaktojnë prodhimin e kripës, tregon një evolucion të rregullt në vitin e fundit. Aktualisht, në Spanjë prodhimi i kripës mbulon nevojat e konsumit të brendshëm dhe, gjithashtu, lejon mbajtjen e një pozicioni të fortë ndërkombëtar si një vend eksportues.

Një tjetër nga kompanitë më produktive në këtë zonë në botë është Meksika, një vend me miniera kripe në Baja California Sur. Prodhimi i kripës brenda Meksikës është përqendruar kryesisht në dy rajone: Guerrero Negro, Baja California Sur dhe Mérida, Yucatán. E para dallohet për të zënë pozicionin e minierës më të madhe të kripës në botë dhe për kallamarët e saj të mëdhenj.

Për sa i përket eksporteve, kripa transportohet nga Meksika në qendrat kryesore të konsumit në pellgun e Paqësorit, të tilla si Japonia, Korea, Shtetet e Bashkuara, Kanada, Tajvani dhe Zelanda e Re. Meksika renditet e 7-ta në prodhimin e kripës në të gjithë botën dhe e 1-ta në Amerikën Latine, duke prodhuar rreth 8 ton kripë në vit.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.