Hapat për të zbuluar misionin tuaj jetësor

di cili është misioni i jetës

Kërkimi i qëllimit në jetë nuk është gjithmonë i lehtë, në fakt, është e mundur që tani ndiheni të humbur në këtë drejtim dhe nuk dini mirë si ta vazhdoni jetën tuaj për tu ndjerë i plotë. Gjetja e misionit tuaj jetësor do t'ju ndihmojë të ndiheni sikur po kontribuoni në botë, të kesh një arsye të ngrihesh çdo mëngjes dhe të ndihesh unike dhe e gjallë çdo ditë të jetës tënde.

Nëse jeni në rrugën tuaj të vetë-njohjes dhe vetë-kuptimit, ju ndoshta keni menduar thellë për veten tuaj dhe keni kërkuar "pse" tuaj. Ju mund të keni mësuar që kërkimi i saj nuk ju afron shumë me ato qëllime. Nëse nuk dini si t’i gjeni qëllimet tuaja, sot ne do ta bëjmë më të lehtë për ju, Ne do t'ju tregojmë disa gjëra që mund të bëni për të zbuluar se cili është qëllimi juaj në jetë.

Vlerësoni vlerat dhe qëllimet tuaja

Pyete veten si:

  • Cilat janë parimet me të cilat jetoj jetën time?
  • Çfarë është me të vërtetë e rëndësishme për mua?
  • Çfarë ka vërtet rëndësi? Si dua që jeta ime të jetë në 5 ose 10 vjet?

Këto vlera janë modeli me të cilin ju jetoni jetën tuaj çdo ditë dhe nëse vendosni t'i kushtoni vëmendje atyre, ju mund të shërbeni si një mënyrë për të marrë vendime më të mira që janë të vërteta për atë që jeni dhe gjithashtu, ato do të jenë udhëzuesi juaj për qëllimi juaj Pastaj, Çfarëdo që të bëni, shikoni se çfarë është e rëndësishme për ju, çfarë dëshironi më shumë në jetë dhe çfarë ju jep kuptim çdo ditë.

misioni jetësor

Ata thonë se jeta nuk ka kuptim të natyrshëm: i mbetet secilit prej nesh t'i japë asaj kuptim, dhe vlerat dhe qëllimet tona janë, në fakt, kuptimi që ne personalisht i japim jetës sonë. Shkoni përpara, merrni pak kohë për të reflektuar në qëllimet tuaja, hidhni një vështrim në atë që ju shtyn të shqetësoheni për gjëra të caktuara, situatat dhe shkaqet dhe jo nga të tjerët, dhe familjarizohuni me sistemin tuaj të vlerës sepse kjo është ajo që shërben si themeli i misionit tuaj ose qëllimit unik.

Keni një model frymëzimi

Pavarësisht nëse janë njerëz, libra, kurse, programe ... shënoni ato për të cilat jeni kurioz, ato që mezi prisni të mësoni, lexoni ose flisni më shumë. Vini re se çfarë ju entuziazmon sa herë që dikush e sjell atë. Këto gjëra janë ato që zgjojnë interesin tuaj, ato që stimulojnë dëshirën tuaj për njohuri, veprimin tuaj dhe ato që përmirësojnë vendimet tuaja të përditshme. Ato janë gjithashtu gjërat që në fund të fundit ju shtyjnë drejt synimeve tuaja. Nuk është diçka rastësore, ato janë rezultat i personalitetit tuaj, pikave tuaja të forta dhe mënyrës suaj të jashtëzakonshme unike të perceptimit dhe bashkëveprimit me botën.

Sa më shumë që dëgjoni, lexoni, shikoni dhe mësoni nga të gjithë njerëzit dhe gjërat që ju frymëzojnë, aq më shumë do të jeni në një gjendje rezonance me qëllimin tuaj, "pse" tuaj, arsyeja juaj për të qenë gjallë. Ajo që ju frymëzon për shkencën, artin, vallëzimin, letërsinë, teknologjinë, arsimin, numrat ose oqeanin tregon një histori, një histori se si u krijuat ju që jeni dhe kush po bëheni. Ajo që ju frymëzon për njerëzit e tjerë është diçka që gjithashtu jeton brenda jush. Përndryshe, nuk do të kishit aftësinë për ta vërejtur atë.

Pra, ndërsa vazhdoni të rrjedhni dhe rriteni gjatë jetës, mos kini frikë të ngushëlloheni me aktivitetet, njerëzit, mjediset dhe situatat që ju frymëzojnë. Lërini ata të kujdesen për ju, t'ju qetësojnë, t'ju udhëzojnë dhe t'ju kujtojnë pse nuk jeni vetëm gjallë, por të lumtur që jeni gjallë.

zbuloni misionin jetësor

Ndaloni së besuari se duhet të jeni dikush

Nuk është për t'u habitur, është besimi se ne duhet të jemi dikush dhe se duhet të jemi të rëndësishëm që është në themel të përpjekjes sonë të pafund, gërmimeve dhe padurimit për qëllim, diçka që do të na kujtojë se, në fakt, ne jemi të denjë dhe se kemi vlerë.

E vërteta është se secili prej nesh, në çdo moment të çdo dite, është i rëndësishëm. Ne të gjithë ndikojmë te njëri-tjetri gjatë gjithë kohës. Pra, nëse doni të keni një qëllim tani, le të ndikoni te njerëzit përreth jush në mënyrën më pozitive të mundshme. Lejoni vetes të njohë rëndësinë tuaj të natyrshme, trajtojeni veten si tepër të vlefshëm kush jeni dhe pastaj shkoni dhe bëni të njëjtën gjë për të tjerët.

Qëllimi juaj është i gjallë në çdo moment. Inshtë në mënyrën e lëvizjes, mënyrën e të folurit, mënyrën se si zgjedh të përshëndetesh dhe të trajtosh veten dhe të tjerët çdo ditë. Kështu që çdo mëngjes kur të zgjohesh, mund të thuash diçka si: "Unë e di se kam një rëndësi dhe vlerë të qenësishme dhe se ushtroj qëllimin tim në secilën mënyrë, kur flas, ec, dhe trajtoj veten dhe të tjerët. Njerëzit". Pastaj pyet diçka si: "Duke e ditur këtë, si do të zgjedh të jetoj jetën time sot?" Dhe le të frymëzojë energjinë tuaj, entusiasmo dhe qëllimin me të cilin filloni çdo ditë.

Mos bëni ose mos kërkoni asgjë

Kur kaloni kohë në heshtje, duke mos bërë asgjë, do të keni më shumë kohë dhe hapësirë ​​për të dëgjuar reflektimet e brendshme të shpirtit tuaj. Shpirti yt nuk bërtet; ju flet me hollësi. Një dëshirë e pashpjegueshme për të bërë diçka, një dyshim për të mos bërë diçka tjetër, imazhet që shihni përreth jush, përvojat që keni, njerëzit që takoni dhe bisedat që mbani mend - të gjitha këto janë forma të gjuhës në të cilën komunikon shpirti juaj. Ashtë një gjuhë që vetëm ju e dini, që vetëm ju mund ta njihni, shihni, dëgjoni, prekni dhe ndjeni.

shijoni misionin jetësor

Kur të merrni kohë për të qenë thjesht me veten tuaj, do të bëheni gjithnjë e më të vetëdijshëm për nuancat që ndodhin brenda dhe rreth jush. Ju do të jeni në gjendje të shmangni muhabetin e mendjes tuaj dhe të dëgjoni zërin e intuitës tuaj dhe pëshpëritjet e zemrës suaj. Mes morisë së pëshpëritjeve në zemrën tënde, vështirë se do të gjesh pëshpëritjen e "Eja, ndalo së humbur kohën dhe gjej qëllimin tënd tani". Pëshpëritjet e zemrës suaj tingëllojnë më lehtë si kjo: «E dashur, merre kohën tënde. Nuk ka fare nxitim. Ashtu siç u krijuat me qëllim, nuk kam dyshim se jetoni gjithnjë sipas qëllimit tuaj, pavarësisht nëse jeni duke arritur gjëra, duke shkruar libra, duke ndikuar tek njerëzit apo thjesht duke tundur gishtat e mëdhenj »

Dhe sapo të arrini në këtë pikë… lejoni që qëllimi juaj t'ju gjejë! Ndonjëherë kur më pak e prisni, atëherë do të të vijë në mendje llamba e ndezur.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.