8 mite rreth krijimtarisë

Të jesh krijues është ndoshta një nga gjërat më të vështira për të arritur në jetë. Kreativiteti shpesh vjen vetvetiu dhe duhet të jemi të pranueshëm për ta shfrytëzuar atë. Para se të merremi me këtë çështje, Unë do të doja që ju të shihni këtë video me titull "Çfarë do të thotë të jesh krijues?"

Kjo video që reflekton në përkufizimin e krijimtarisë është bërë nga projektuesi Kristian Ulrich Larsen dhe sillet rreth një smartphone krijues:

[shpërndarje mash]

Ne kemi përgatitur një përmbledhje të vogël për ju rreth 8 mite të krijimtarisë që ndoshta nuk i dinit ende. Disa prej tyre do t'ju lënë plotësisht të befasuar:

1) Më duhet shumë kohë për të qenë krijues

Trueshtë e vërtetë që çdo projekt i suksesshëm në këtë jetë kërkon punë të vazhdueshme, metodike dhe të vazhdueshme ... megjithatë, për të qenë krijues nuk duhet të kesh shumë kohë, por më tepër të dish ta zgjedhësh atë.

Shumica e njerëzve krijues nuk kanë shumë kohë, por ata marrin atë pak që kanë dhe e shfrytëzojnë maksimalisht atë për të arritur rezultate krejtësisht të pabesueshme.

2) Duhet të krijoj kushte të caktuara që frymëzimi të vijë tek unë

Po dhe jo. Isshtë e vërtetë që disa artistë relaksohen vetëm në një mënyrë të caktuar. Duhet ta dini që krijimtaria mund të shfaqet në çdo kohë, edhe nëse kushtet nuk janë siç mund të keni imagjinuar.

Goodshtë mirë të dini se çfarë ju motivon, por është gjithashtu mirë të jeni të qartë se ka më shumë se një mënyrë për të arritur qëllimin.

3) Nëse askush nuk beson në mua, gjëja më e mirë që mund të bëj është të lë.

Largojeni atë ide menjëherë nga mendja juaj. Nëse askush nuk beson në ty, gjëja më e mirë që mund të bësh është të shkosh përpara dhe tu tregosh atyre se sa gabim kanë.

4) Unë nuk dukem si ndonjë artist i njohur

Shumë herë ne mendojmë se artistët kanë disa ngjashmëri midis tyre, por e vërteta është se secili profesionist është i ndryshëm: ata kanë teknika të ndryshme dhe mënyra të ndryshme për t'i realizuar ato.

Zhvilloni stilin tuaj dhe harroni atë që njerëzit e tjerë mendojnë ose bëjnë.

zgjuarsi e krijimtarise

5) Unë gjithmonë duhet të përpiqem për përsosmëri

Ju gjithmonë duhet të përpiqeni të vazhdoni të përmirësoheni ... por përsosmëria mund të jetë shqetësuese. Ajo që duhet të arrish është të jesh krenar për punën tënde dhe të bësh edhe të tjerët të jenë krenarë.

Një fiksim i pashëndetshëm i përsosmërisë nuk do t'ju ndihmojë.

6) Gjithçka interesante është krijuar tashmë

Nuk është kështu: me siguri keni diçka të re në mendjen tuaj që mund të bëjë përshtypje në shoqërinë e sotme ... ju thjesht duhet ta gjeni. Isshtë e vërtetë që ka shumë konkurrencë, por me siguri ju mund të gjeni një mënyrë për të qenë në gjendje t'i lini pas dhe të keni sukses.

7) Materialet për të bërë vepra të caktuara artistike janë shumë të shtrenjta

Kjo është ndoshta e vërtetë duke e konsideruar atë si një e tërë ... por, nëse filloni të vegjël, do të shihni se nuk është aq e shtrenjtë sa duket. Gjëja më e mirë është që ju të merrni materiale sipas nevojave tuaja dhe kështu të jeni në gjendje të kurseni më shumë pa sakrifikuar në studimet tuaja.

8) Përgjegjësitë nuk më lënë të krijoj

Shumë herë përgjegjësitë nuk na lënë të bëjmë atë që duam ... kështu që duhet të gjejmë mënyrën më të mirë për të optimizuar kohën. Nuk kemi nevojë për shumë, por duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht për të marrë rezultate sa më të mira.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pablo Garcia-Lorente dijo

  Personalisht, mendoj se krijimtaria është PASQYRA e leximit çdo ditë për temat që ju interesojnë (për pasionin tuaj), pyetja është: a lexoni çdo ditë për pasionin tuaj? Një përqafim, Pablo.

 2.   Kenia dijo

  Përshëndetje Pablo, shkëlqyeshëm komenti juaj, çdo ditë do t'ia bëj vetes atë pyetje, a lexoni çdo ditë për pasionin tuaj?