Leksioni: Modelet e mendimit të njerëzve më zgjuar në histori

10 Rrugët e zgjuarsisë ato përfaqësojnë hartografinë mendore të gjenive të mëdhenj të historisë. Burra dhe gra që guxuan të mendojnë ndryshe, të thyejnë disa rregulla, të mos humbin thelbin e tyre fëminor, të shohin gjërat pozitivisht, të mendojnë prapa, të bashkohen me gjërat që askush nuk i kishte bashkuar më parë ... dhe këto ishin çelësat e suksesit tuaj .

pushojnë konferencat

Natyrisht, nuk ishte e lehtë për ta në mjedise që ishin mësuar shumë të mendonin me trurin e majtë (atë të logjikës, rregullave, arsyeve) dhe të shikonin me ca dyshime dhe madje shqetësime tek njerëzit që mendonin më shumë me hemisferën e djathtë (në krijimtaria, ndjeshmëria, emocionet). Me pak fjalë, këta njerëz mbanin ide inovative në çantën e shpinës së udhëtimit gota kureshtje, një libër pyetjesh më shumë sesa përgjigjesh, guxim përballë frikës, një qëndrim detar përballë komoditetit të turistit në plazh, tolerancës për dështimin dhe humorit të mirë.

Para se të shpjegoj idetë kryesore, ju lë me pjesën e parë të konferencës:

César García-Rincon de Castro, na fton në këtë konferencë për të hyrë në një park temë bazuar në modelet e mendimit të njerëzve më të zgjuar në histori, duke udhëtuar në itineraret që përmbledhim këtu:

1. Të menduarit mbrapsht (të menduarit dykahësh). Të menduarit nga e djathta në të majtë, ose nga lart poshtë, nga e tashmja në të kaluarën, jo gjithmonë në të njëjtin drejtim.

2. Mendoni me ngjyra (të menduarit në përkthim). Mendoni nga pozicione, hapësira ose formate të ndryshme perceptuese.

3. Ying-yang (të menduarit pozitiv). Kthejeni një problem në një mundësi për të përmirësuar ose përtërirë.

4. Asnjë manual udhëzimi (të menduarit zëvendësues). Luaj për të ndryshuar rregullat dhe modelet e një loje ose sistemi shoqëror, ose skemën e mendimit për të parë se çfarë ndodh dhe çfarë ndryshon.

5. Pushtimi i një ideje (të menduarit proaktiv). Sfidimi i zonës së rehatisë, sigurisë dhe ekonomisë mendore që na lidh me mediokritetin ose të njëjtën gjë të vjetër.

6. Rrjetet semantike (të menduarit hartografik). Zhvilloni ide në formatin e hartës në mendje, me fjalë që gjenerojnë një fushë të re semantike për një ide ose produkt.

7. Idetë e filmit (të menduarit për komplot). Krijoni një komplot narrativ me ngjarje, formate ose fragmente të ndryshme të një përvoje apo realiteti.

8. Mendja fleksibile dhe plastike (të menduarit infantil). Nxirrni fëmijën e brendshëm përmes detyrave dhe lojërave të fëmijëve, jepini vetes leje të krijoni pa censurë ose pengesa.

9. Filozofi me shumë qëllime (të menduarit divergjent). Gjeni përdorime ose shërbime të reja për diçka që gjithmonë ka shërbyer për të njëjtin qëllim, maksimizoni atë që kemi ose përdorim.

10. Demokracia e Y (të menduarit shoqërues). Duke përmbysur "tiranin tonë të brendshëm të OR" (ose këtë apo atë) dhe të lehtësojmë demokracinë e Y (dhe pse jo këtë dhe atë?).

Unë ju lë tashmë, pjesa e dytë e konferencës:

Më shumë informacion në uebfaqen www.rutasdelingenio.com

Për të kontaktuar altoparlantin: www.cesargarciarincon.com


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.