Modeli i rëndësishëm atomik i Demokritit

Një model atomik është një mënyrë për të paraqesin strukturën e atomeve, i cili nga ana e tij përpiqet të shpjegojë mënyrën në të cilën ata sillen dhe vetitë e tyre, gjatë gjithë historisë së njerëzimit, ka pasur disa nga këto modele, por filozofi i parë që postuloi një prej këtyre ishte Demokriti, të cilin ai e konsideroi atom për të të jetë grimca më e vogël e materies, e cila ishte e pandashme dhe e pashkatërrueshme.  

I njohur si filozofi që qesh, për faktin se në shumicën e portreteve të tij ai gjendet me një buzëqeshje të madhe, ai ishte një matematikan, dhe filozof grek para-Sokrat i Greqisë që jetoi midis viteve 460 dhe 370 para Krishtit përfshirë në të V-të dhe Shekujt XNUMX para Krishtit.

Kush është Demokriti?

Në kohën e tij ai njihej me pseudonime të tilla si Milesa dhe Abderita, i lindur në qytetin e Abdera (Thrakia) një qytet i polisit grek në veri të grykës së lumit Nestos, i cili ishte afër ishullit Thasos, emri Demokrit përkthehet në Spanjisht si ai i zgjedhur nga populli, ai lindi në 460 pes, dhe filloi praktikën e tij gjatë luftës mjekësore kundër Grekëve, ku ai mësoi për teologjinë dhe astrologjinë, në një moshë shumë të re.

Megjithëse ishte bashkëkohës me Sokratin, ai konsiderohet një filozof para-Sokrat, gjë që është një gabim i plotë, megjithëse kjo kishte një temë fizike, ndërsa Sokrati ndiqte një stil etiko-politik, i cili e diferencoi atë nga filozofët e kohës.

Demokriti ishte dishepulli kryesor i Leucippus, i cili më vonë u bë pasardhësi i tij, të dy duke qenë nga e njëjta tokë, dhe duke ndarë shumë mësime, ata arritën të strukturonin një model atomik që deri më sot është shumë i dobishëm, pavarësisht se ka më shumë se 2 mijëvjeçarë të vjetër.

Ai ishte një udhëtar i lindur dhe ai ndërmori një udhëtim nëpër shumë qytete dhe kultura të ndryshme, duke mësuar nga magjistarët persianë dhe egjiptianë, ku ai fitoi njohuri për të gjitha ato komunitete, dhe madje u treguan legjenda për të, të tilla si një që thotë se ai larg syve të tij në mënyrë që ata të mos ndërhyjnë në meditimin tuaj.

Ai jetoi deri në vitin 370 para Krishtit, vdiq në moshën 90 vjeç, megjithëse shumë pajtohen se ky filozof i shkëlqyeshëm arriti një jetë më të madhe se 100 vjeç.

Gjatë gjithë jetës së tij ai ishte injoruar totalisht nga populli i Athinës, megjithëse u njoh nga Aristoteli i madh, i cili gjithmonë komentonte se nuk fitoi famë të mjaftueshme, sepse nuk ishte i interesuar ta arrinte atë, dhe Sokrati nuk e njohu kurrë, megjithëse ai a u njoha me te

Për shkak të qeshjes së tij të vazhdueshme, për të cilën ai tha se e bënte si ironi në drejtimin që po merrte bota, ai ishte i njohur si filozofi i qeshur, ose Abderita e qeshur, gjë që mund të shihet në portretet e tij të ndryshme, dhe ai arriti të ishte e kundërta Heraklitit i cili njihej si filozofi që qan, duke reflektuar një qëndrim krejt tjetër.

Cili është modeli atomik i Demokritit?

Duke qenë modeli i parë atomik i postuluar nga një Grek, Demokriti arriti të zhvillojë së bashku me mësuesin e tij Leucippus, teorinë atomike të universit, e cila nuk u zhvillua si modelet aktuale përmes eksperimenteve, por përkundrazi, me arsyetim logjik dhe megjithëse ai që kryesisht i kryer ishte mësuesi i tij, është shumë e vështirë të diferencohen, pasi ato janë shumë të ngjashme.

Në modelin e tij ai skematizoi që atomet janë homogjenë, të përjetshëm dhe të pandarë dhe në të njëjtën kohë janë të padukshëm dhe të pakuptueshëm, si dhe ato nuk diferencohen nga karakteristikat e tyre të brendshme, por nga format dhe madhësitë e tyre. Gjithçka që kupton formën e materies varet nga atomet që e përbëjnë atë.

Emri atome është dhënë nga ai vetë, e cila është një shprehje greke që përkthehet si ato që nuk mund të numërohen, të cilat janë elemente origjinale që posedojnë cilësitë e pandryshueshmërisë dhe përjetësisë, të cilat për shkak të madhësisë së tyre të vogël nuk mund të perceptohen nga shqisat njerëzore.

Demokriti duke punuar së bashku me mentorin e tij Leucippus, ata përcaktuan se lëvizja është një fakt i vërtetë, i cili lindi forcën dhe inercinë që përdoren në eksperimentet fizike deri më sot, një mendim i tillë ishte për ata ndjekës të lëvizjes atomiste, ndërsa Eleatas nuk e pranoi këtë si një realitet.

Djali kishte që atomet të bashkoheshin për shkak të formave të tyre të ndryshme, megjithëse midis tyre kishte një hapësirë ​​të vogël që lejonte të bëhej dallimi midis tyre, dhe larmia e tyre, ata u ndanë vetëm për një periudhë të caktuar kohe, të shkaktuara nga përplasja midis tyre dhe një grup tjetër atomesh, i cili nuk zgjati shumë, sepse ata së shpejti do të ribashkoheshin me të tjerët, duke formuar një trup të ri.

Lëvizja në atome është një proces i natyrshëm, ata gjithmonë do të lëvizin në hapësirë, ndoshta duke ndryshuar pozicionin e tyre, por asnjëherë nuk shkatërrohen, duke ruajtur formën e tyre gjatë gjithë përjetësisë, duke kërkuar të jenë pjesë e një grupi prej tyre, për aq kohë sa të jetë e mundur.

Të gjitha qeniet ekzistuese dhe objektet në univers përbëhen nga grupe atomesh, të cilat përplasen me njëra-tjetrën për të formuar trupat dhe format e tyre, megjithëse shumica thonë se ky fakt është çështje rastësie, në modelin atomik të Demokritit, kjo lind nga një nevojë për bashkim midis tyre, këto modele përmbajnë një mendim totalisht materialist, në kuptimin që gjithçka e formuar dhe krijuar është çështje e rastësisë dhe reagimeve zinxhir të këtyre grimcave të vogla që i përbëjnë ato.

Këto atome janë ato që përcjellin pamjen që mund të vërehet, dhe madje sigurojnë aftësinë për të perceptuar dhe ndjerë. Demokriti argumentoi se mendja e njeriut përbëhej nga atome të lehta dhe sferike, ndërsa trupi ishte i përbërë nga atome më të rënda dhe më të fortë, ashtu si këta janë ata që morën njohuri dhe ata që kishin aftësinë të ndjenin gjithçka që është e pranishme. ajo

Filozofët si kjo duke qeshur Abderita, postuluan modelet e tyre bazuar në arsyetimin logjik dhe të menduarit, ata kurrë nuk e bënë atë me përvoja shqisore ose eksperimente. Demokriti në modelin e tij, la të kuptohet se trupat përbëhen nga vetëm dy elementë, atomet që i japin formë dhe hendeku midis tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.