Mos harro

Mos harro

Shkëputur nga libri Mënyra e spiritualitetit shënuar nga Jorge Bucay.

Një nga skenat më mbresëlënëse në Romën e lashtë ishte momenti kur një Gjeneral fitimtar hyri në qytetin e Cezarëve me triumf.

Që kryeqyteti të sigurojë pritjen më të lavdishme, duheshin plotësuar 2 kushte:

1) Se Gjenerali kishte fituar një luftë të drejtë ( bellum justum).

2) Se të paktën 5.000 armiq kishin vdekur në konfrontim.

Trupat që do të merrnin pjesë në marshim u organizuan në Fusha e Marsit, nga ku, në një paradë procedurale, ata hynë në Romë përmes Harkut të Triumfit. Pasi udhëtuan me Via Sacra, ata arritën në Kapitol dhe i bënë homazhe Jupiterit. Atje, te këmbët e Cezarit, trupat fitimtare i treguan njerëzve thesaret e sjella nga tokat e pushtuara dhe vargun e gjatë të të burgosurve të kapur.

Atë ditë, Roma ishte mbushur me ngazëllim dhe eufori.

Garlandat dhe lulet ishin pak për të përgëzuar ushtrinë fitimtare.

Parada triumfale, në fakt, ishte një çmim më vete, pasi ushtria nuk lejohej të shëtiste nëpër qytet çdo ditë.

Por haraçi ishte përqendruar në personin e gjeneralit fitimtar, i cili u kurorëzua me dafinë dhe u vesh me një tunikë të mbushur me ar. Ai u prit sikur të ishte një zot, në një masë të tillë që atë ditë popullariteti dhe pushteti i tij i la në hije ato të vetë perandorit.

Me siguri për këtë arsye, Julius Caesar, mbase i frikësuar se disa nga heronjtë e tij do të dëshironin të diskutonin hapësirat e tyre të pushtetit dhe në mënyrë që gjenerali të mos harronte se kjo situatë ishte kalimtare, e urdhëroi atë prapa heroit dhe pothuajse të ngjitur në shpinë, ai gjithmonë do të parakalonte një skllav i cili, duke ngritur kurorën e Kapitolinës Jupiterit mbi kokën e tij, po pëshpëriste në veshin e Gjeneralit: Respektoni postimin, hominen te esse memento (shiko prapa dhe mos harroni se ju jeni vetëm një burrë).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.