Motivimi i brendshëm; forca është brenda teje

motivimi i brendshëm në ushtrim

Possibleshtë e mundur që ju gjithmonë keni pasur një forcë të madhe të brendshme, por nuk e dini se çfarë do të thotë ose se cili është emri i tij i vërtetë. Kjo forcë e brendshme mund të jetë motivim i brendshëm dhe zakonisht ndodh kur ekziston një sjellje që drejtohet nga shpërblimet e brendshme. Motivimi do të ndodhë në një sjellje nga brenda personit sepse është e kënaqshme në nivelin personal. Kjo është në kontrast me motivimin e jashtëm, i cili është kur një person kryen vetëm një sjellje për të shmangur ndëshkimin ose për të pasur shpërblime të jashtme.

Kuptimi i motivimit të brendshëm

Motivimi i brendshëm është në të vërtetë më i fuqishmi nga të gjithë. Whatshtë ajo që i motivon vërtet njerëzit të arrijnë qëllimet e tyre ose të bëjnë ndryshime. Në psikologji, Motivimi i brendshëm bën dallimin midis shpërblimeve të brendshme dhe të jashtme. Motivimi i brendshëm ndodh kur një person vepron pa menduar për shpërblimet e jashtme që mund të ketë, thjesht e shijon aktivitetin ose e sheh atë si një mundësi për të eksploruar, mësuar dhe aktualizuar potencialin e tij të plotë.

P.sh. Nëse jeni duke lexuar këtë artikull për të mësuar më shumë rreth mendjes dhe psikologjisë, ka të ngjarë që ju të veproni me motivim të brendshëm. Nga ana tjetër, nëse po lexoni këtë artikull sepse doni të kontribuoni me informacione të reja në një shkollë dhe dëshironi të merrni një notë të mirë, atëherë do të bazoheni në motivimin e jashtëm.

Kënaqësia e brendshme gjatë kryerjes së aktiviteteve të kënaqësisë personale zakonisht janë të gjitha të motivuara thelbësisht. Për shembull, kur lexoni një libër sepse ju pëlqen, kur shkruani një histori, kur luani një lojë interesante për ju ... Ato janë veprimtari që ju i bëni me motivim të brendshëm dhe shpërbleheni në një farë mënyre nga dhe për ju. Ju i bëni gjërat sepse ju pëlqejnë, sepse kjo ju bën të lumtur dhe ndiheni mirë për këtë.

motivimi i brendshëm për të arritur rezultate

Mirëqenia emocionale

Motivimi i brendshëm do t'ju bëjë të ndjeni kënaqësi të brendshme dhe për këtë arsye mirëqenie emocionale. Motivimet tuaja për t'u përfshirë në sjellje vijnë tërësisht nga brenda dhe jo nga dëshira për një lloj shpërblimi të jashtëm (të tilla si çmime, para ose të qenit më popullor).

Sigurisht, kjo nuk do të thotë që sjelljet e motivuara thelbësisht nuk kanë përfitime të tyre. Këto shpërblime përfshijnë krijimin e emocioneve pozitive brenda individit.

Aktivitetet mund të gjenerojnë ndjenja të tilla kur u japin njerëzve një kuptim të kuptimit, të tilla si pjesëmarrja në aktivitete solidariteti. Ato gjithashtu mund t'ju japin një ndjenjë përparimi kur shihni se puna juaj po arrin diçka pozitive ose të aftë kur mësoni diçka të re ose bëheni më të aftë në një detyrë.

Shpërblimet e brendshme

Në realitet, kur ofrohen shpërblime ose përforcime të jashtme për të kryer një aktivitet, ai mund të jetë i dobishëm nga brenda dhe në vetvete, kjo mund ta bëjë detyrën më pak të natyrshme shpërblyese.  Kjo njihet si justifikim i tepërt.

Gëzimi i brendshëm i një personi nga një aktivitet siguron justifikim të mjaftueshëm për sjelljen e tij. Me shtimin e përforcimeve të jashtme, personi mund ta perceptojë detyrën si të eksituar shumë dhe pastaj përpiquni të kuptoni motivimin tuaj të vërtetë (të jashtëm kundrejt asaj të brendshme) për të marrë pjesë në aktivitet.

motivi i brendshëm shkëmb

Njerëzit kur janë të motivuar thelbësisht bëhen njerëz më krijues dhe kjo, në mjediset e punës është e nevojshme për të rritur produktivitetin. Edhe pse motivimi rritet më tej më vonë me shpërblime të jashtme si një shpërblim në pagë. Por në realitet, cilësia aktuale e punës së bërë ndikohet nga faktorë të brendshëm sepse personi bën diçka që është shpërblyese, interesante dhe sfiduese ... në këtë mënyrë do të jeni në gjendje të gjeni ide të reja dhe zgjidhje krijuese.

Motivimi i brendshëm në të mësuar

Motivimi i brendshëm është një çështje e rëndësishme në arsim. Mësuesit dhe dizajnerët e udhëzimeve përpiqen të zhvillojnë mjedise të natyrshme shpërblyese të të mësuarit. Për fat të keq, shumë paradigma tradicionale sugjerojnë që shumica e studentëve ta konsiderojnë të mërzitshëm mësimin. Në këtë kuptim, ato mund të stimulohen në mënyrë të jashtme në aktivitetet arsimore.

Aktivitetet që janë motivuese përbrenda janë ato që njerëzit i bëjnë sepse e dinë që janë të mira për ta pa marrë një shpërblim të jashtëm ose duke shmangur dënimin. Një student që studion një lëndë sepse e di që është mirë për të ardhmen e tij do ta bëjë atë me motivim të brendshëm.

Nga ana tjetër, një student që studion për një provim për të shmangur një notë të keqe, dështimin e lëndës ose pasojat negative në shtëpi nga marrja e notave të këqija, do ta bëjë këtë nga motivimi i jashtëm.

Në arsim, që të ketë motivim të brendshëm do të jetë e nevojshme të merren parasysh disa çelësa, siç janë:

 • sfidat
 • kuriozitet
 • Kontrolli
 • Bashkëpunimi dhe konkurrenca
 • njohje

Kujdes nga shpërblimet

Ekspertët vërejnë se ofrimi i shpërblimeve të panevojshme mund të dështojë. Ju mund të mendoni se ofrimi i shpërblimeve gjithmonë rrit motivimin, interesin dhe performancën e një personi, nuk është gjithmonë kështu. Për shembull, kur fëmijët shpërblehen për të luajtur me lodra me të cilat ata tashmë kënaqen duke luajtur, motivimi dhe kënaqësia e tyre me ato lodra në të vërtetë zvogëlohet.

motivimi i brendshëm

Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se një numër faktorësh mund të ndikojnë nëse motivimi i brendshëm rritet ose zvogëlohet përmes shpërblimeve të jashtme. Rëndësia ose domethënia e vetë ngjarjes shpesh luan një rol kritik.

Një atlet që garon në një ngjarje sportive mund ta shikojë çmimin e fituesit si konfirmim të aftësive dhe jashtëzakonshmërisë së fituesit. Megjithëse çmimi nuk ka një vlerë të veçantë ekonomike në vetvete. Nga ana tjetër, disa atletë mund ta shohin të njëjtin çmim si një lloj ryshfeti ose detyrimi. Mënyra në të cilën individi e sheh rëndësinë e karakteristikave të ndryshme të ngjarja ndikon nëse shpërblimi do të ndikojë në motivimin e brendshëm të një personi për të marrë pjesë në atë aktivitet.

Pasi t’i keni ditur të gjitha këto, ju mund të keni ndaluar të mendoni se çfarë ju shtyn çdo ditë për të kryer detyrat dhe përgjegjësitë tuaja të përditshme; Motivimi i brendshëm apo i jashtëm? Megjithëse ka pak nga gjithçka në jetë dhe realiteti është se është ekuilibri që na shtyn të ndihemi mirë me mjedisin, do të jetë ai i brendshëm që nxjerr me të vërtetë të gjithë forcën tuaj të brendshme. Kështu që ju mund të arrini atë që keni vendosur të bëni në jetë.

Qëllimet tuaja të brendshme do të jenë ato që me të vërtetë bëjnë ndryshimin në aspektin e kënaqësisë suaj personale. Për shembull, nëse e kaloni gjithë kohën tuaj. Duke punuar për të fituar para, ju mund të humbni kënaqësitë e thjeshta në jetë. Realizimi i motiveve tuaja të brendshme dhe të jashtme dhe balancimi i tyre mund të jetë shumë i dobishëm… dhe është i nevojshëm për mirëqenien tuaj emocionale!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jordi Madern jam dijo

  Më pëlqen sepse po bëj aktivitete të motivuara thelbësisht dhe nëse përjetoj emocione pozitive dhe ndihem më mirë për veten time.

  1.    maria jose roldan dijo

   Faleminderit! 🙂

 2.   GEORGINA DEL ROSARIO DOMINGUEZ MORALES dijo

  Të gjitha temat e artikujve të tij janë të shkëlqyera, të shpjeguara mirë në një mënyrë të thjeshtë që kuptohet si duhet. Unë gjithmonë u lexoj atyre. Pershendetje

  1.    maria jose roldan dijo

   Faleminderit shume! 🙂