Motivimi për të arritur një ëndërr

Para se të lexoni këtë artikull, do të doja që të shihni këtë video me titull "A mendoni se kjo është e lehtë?"

Në këtë video ato ndikojnë në vlerën e sakrificës në mënyrë që ju të mund të përmbushni qëllimet tuaja. Askush nuk tha që arritja e ëndrrave tuaja ishte e lehtë:

[shpërndarje mash]

A keni një ëndërr që dëshironi ta bëni të vërtetë? Si mund ta bësh atë? Çelësi është në motivimi.

Mund të jetë një rrugë e gjatë dhe me dredha-dredha për ta arritur atë, ose thjesht mund të ndodhë që pengesat të jenë në mendjen tuaj. Nëse vërtet dëshironi ta merrni do të duhet të bësh një përpjekje por mos e humb iluzionin. Këtu janë disa këshilla që motivimi të mos ju lërë:

1) Gjeni mantrën ose moton tuaj.

Ka shumë fjalë të kota në internet që mund të bëhet një nxitje për ju kur prisheni. Këtu është një e shkëlqyeshme:

«Për të pasur sukses në jetë, nuk është e rëndësishme të arrijmë së pari. Për të pasur sukses thjesht duhet të arrish, duke u ngritur sa herë që bie në rrugë ".

2) Hyr në rrjedhë.

Mendja juaj e kupton dhe kontrollon në mënyrë të përsosur realitetin që e rrethon nëse e mësoni përqendroni vëmendjen tuaj brenda saj. Paqja dhe kontrolli kryesojnë mbi mendjen tuaj dhe kjo është kur filloni të bëni gjëra produktive.

3) Bëni më pak dhe merrni më shumë.

Do të ishte një lloj Ligji Pareto, duke përkushtuar 20% të përpjekjeve tuaja për të arritur 80% të rezultateve tuaja dhe jo e kundërta.

Mbaj një jeta minimaliste duke u përqëndruar në atë që vërtet ia vlen dhe bën një ndryshim në jetën tuaj. Pjesa tjetër e hedhin tutje.

Ka njerëz që mbajnë shumë përgjegjësi mbi supe dhe më pas ndihen të irrituar nëse nuk arrijnë t’i përmbushin të gjitha. Kur krijoni hapësirë ​​ditën tuaj për të bërë gjërat që dëshironi të bëni, motivimi papritmas hyn në jetën tuaj dhe atëherë ëndrra juaj duket më e arritshme.

4) Njohin kurthet e mendjes.

Mendja është e aftë të shpikë një mijë justifikime për t'ju bindur që të mos shkoni në seancën tuaj të trajnimit, të ndaloni pirjen e duhanit, të mos takoheni me mikun tuaj të vjetër, ... Këto justifikime janë ato që ato ju largojnë nga të qenit person me integritet dhe ata janë armiku juaj i vërtetë.

Kur lindin justifikime, gjithmonë mbani në mend ëndrrën tuaj dhe vizualizoni veten në momentin e arritjes së saj, imagjinoni kënaqësinë në fytyrën tuaj.

5) Qëndro aktiv.

Nëse zgjidhni një jetë ulur ose apatike, ëndrrat, iluzionet ose qëllimet tuaja janë larg.

Goditja më e mirë motivuese lind pas ushtrimit. Truri mbushet me endorfinë dhe ju ndiheni vërtet mirë, ndiheni të pamposhtur. Vetëm për këtë, dembelizmi dhe justifikimet ia vlen të heqësh qafe në jetën tënde.

Ushtrimet gjithashtu mund t'ju ndihmojnë burim frymëzimi për të marrë ide të reja dhe për t'i realizuar ato.

Për të përfunduar, unë ju rekomandoj që të vizitoni blogun tim çdo ditë, për të parë imazhet dhe videot si ajo që ju lë më poshtë:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sandra Liliana Campos dijo

  E dua, faleminderit

 2.   Susana Galindo Jimenez dijo

  Nuk më pëlqen ajo video e luftës ...

 3.   Juan Manuel Munoz Mtz dijo

  video të shkëlqyera urime

 4.   Amelia diaz dijo

  Më pëlqen, përmban shumë të vërtetë.

 5.   Claudia Carola Caceres Rojas dijo

  Urime !!