Motivimi për të studiuar shumë: 9 këshilla

Para se të shihni këto 10 këshilla që do t'ju ndihmojnë të studioni më mirë, Do të doja që ju të shihni këtë video të David Cantone në të cilën ai gjithashtu na jep disa këshilla për të studiuar shpejt dhe për të marrë nota të mira.

Pavarësisht nëse jeni në shkollë, shkollë të mesme, universitet ose jeni duke studiuar një master, këto këshilla do t'ju vijnë në ndihmë:

Të aplikosh për studime nuk ka qenë kurrë një detyrë e lehtë por këtu të lë 9 këshilla që do t'ju motivojnë të studioni shumë.

meso shume

1) Jini kurioz për lëndën që po studioni.

Kur jeni të interesuar për lëndën që po studioni, gjërat bëhen shumë më të lehta. Gjeni se si mund të zbatohet në jetë ajo që jeni duke studiuar. Ka shumë mënyra për ta bërë një temë interesante kur miratoni një qëndrim kurioz.

Duke zgjuar kuriozitetin e lindur që është në ju, ju do të jeni në gjendje të studioni gjithçka. Thjesht duhet të bëni një përpjekje fillestare për të zgjuar atë kureshtje.

2) Vendosni një orar studimi në kohën e duhur.

Vendosni një orar ditor studimesh. Goodshtë mirë të planifikoni ditën tuaj paraprakisht. Vendosni një kohë specifike për të studiuar dhe një kohë për të luajtur ose pushuar. Ju mund të jeni duke studiuar shumë tani, por e dini që më vonë do të kënaqeni.

Një këshillë: gjithmonë vendosni studimin në radhë të parë kur planifikoni ditën tuaj. Nëse mendoni se duhet të shikoni TV ose të relaksoheni pak para se të studioni, po bëni një gabim të madh. Kjo vetëm do ta bëjë më të vështirë për ju që të filloni studimin. Hapi i parë është gjithmonë më i vështiri.

Gjithashtu kur bëhet fjalë për vendosjen e orareve të studimit, është mirë të planifikoni kohën tuaj të studimit në kohën e ditës kur ka më pak shpërqendrime. Shtë gjithashtu mirë të zgjidhni kohën kur jeni në gjendjen optimale të mendjes për të studiuar.

3) Fillimi i studimit: sfida 5 minutëshe.

Pjesa më e vështirë është fillimi. Hapi i parë është gjithmonë më i vështiri. Pas kësaj përpjekjeje të parë, gjithçka do të jetë më e lehtë për ju. Kjo sepse sapo të kesh vrullin është e lehtë të vazhdosh.

Kjo këshillë-motivim për të studiuar shumë mund t'ju ndihmojë të filloni. Ja çfarë mund të bëni: Për sa kohë që nuk jeni të motivuar për të filluar studimin, merrni parasysh të studioni për 5 minuta. Kaq, vetëm 5 minuta. Mendoni se do të studioni seriozisht për 5 minuta dhe më pas do të ndaleni.

Zakonisht pas 5 minutash do të dëshironi të vazhdoni të studioni më shumë. Po është e saktë. Ashtë një hile. Çelësi këtu është të siguroheni që gjatë atyre 5 minutave ju do të studioni 100%. Të mos ëndërrosh ose të shpërqendrosh veten me gjëra të tjera.

4) Ndaloni dhe filloni në pjesën më interesante.

Duke u ndalur të pushoni, hani ose aktivitete të tjera, mund ta bëni në pjesën më interesante ose të këndshme të studimit tuaj. Në këtë mënyrë, do të jetë shumë më e lehtë të filloni kur vendosni të studioni më vonë.

5) Eliminoni shpërqendrimet nga rrethina juaj.

Padyshim që kjo është shumë e rëndësishme për studimin tuaj. Nëse keni TV, telefon, kompjuter, revista, etj. pranë jush lehtë mund t’i nënshtroheni tundimit për të lënë anash librat tuaj.

6) Para se të filloni të studioni, futuni në një gjendje të fortë motivimi.

Merrni 5 minuta para se të filloni të studioni për të arritur kornizën e duhur mendore. Fik çdo lloj muzike, ulu, pastro mendjen dhe merr frymë thellë. Përsëritni një frazë që ju motivon ose bëni disa vizualizime dhe meditoni për arritjet tuaja në të ardhmen. Vizualizoni veten të lumtur duke studiuar.

7) Krijoni një fushë studimi sa më të favorshme që është e mundur.

Ambienti mund të luajë një rol të rëndësishëm në motivimin tuaj për të studiuar. Imagjinoni sikur jeni duke studiuar në një dhomë të ndriçuar, të nxehtë dhe me muzikë të lartë. Ose, në një dhomë të qetë, të ndritshme me temperaturën e duhur dhe ajrosjen e mirë. Cili mjedis do t'ju bënte të ndiheni më të motivuar për të studiuar?

Vendosni të gjitha shënimet dhe librat e referencës në zonën tuaj të studimit.

8) Vendosni qëllimet.

Vendosja e qëllimit do t'ju japë më shumë motivim. Ndjenja e kënaqësisë së arritjeve është gjithashtu një nxitës i mirë i besimit.

Vendosni qëllime të tilla si sa seksione ose kapituj planifikoni të studioni në një hark kohor.

9) Jepi vetes një çmim.

Së fundmi, shpërbleni veten menjëherë për një punë të bërë mirë. Nuk ka nevojë të jetë diçka e rëndësishme, thjesht gjëra të thjeshta si shijimi i një gote akullore, shikimi i emisionit tuaj të preferuar televiziv, ose thirrja e miqve për të biseduar. Sigurisht, jepini vetes shpërblime të mëdha kur arrini arritje të rëndësishme.

10) Fraza që do t'ju motivojnë:

Për të përfunduar ju lë disa fraza që mund t'ju frymëzojnë:

«Rinia është koha për të studiuar mençurinë; pleqërinë, për ta praktikuar atë ".

Jean-Jacques Rousseau

"Studimi me përpjekje dhe pozitivizëm gjithmonë sjell shpërblime të mira."

anonim

"I vetmi profesion që nuk ka nevojë për përgatitje është ai i një idioti, për pjesën tjetër duhet të studiosh".

anonim


79 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Andrew Karel dijo

  shumë e mirë dhe shumë motivuese e dua këtë faqe ...

 2.   natxo dijo

  meqenëse nuk gjeta video për të më motivuar të studioj, krijova vetë një video

  1.    Teh dijo

   si quhet videoja që krijove?

 3.   Nath dijo

  Faleminderit shumë, shumë e dobishme.
  😀

 4.   Merediht Solano White dijo

  Faleminderit për këshillat tuaja

 5.   Carlos Chavez dijo

  exelente

  1.    Jairo montoya dijo

   LOL

  2.    Carlos Chavez dijo

   sa për të dalë në det

 6.   Maria perez dijo

  SHUME E DOBISHME

 7.   johann dach delgado dijo

  FALEMINDERIT P ADR KVSHILLAT TUAJ DO T H M H NDIHMONI SHUM

  1.    Jasmine murga dijo

   Sa mirë Johann!

   1.    patricia dijo

    Më falni, kam një problem që studioj gjithmonë në provime, edhe pse lexoj më shumë se 2 herë, nuk e kuptoj. Gjithmonë marr një notë të keqe në provimet me shkrim. Kam nota të këqija. A mund të më ndihmoni përmirësoji ato nota dhe jepi provime mirë, të lutem, të lutem ...… .. Atte. patricia

    1.    Darvin Javier Gómez Quito dijo

     Shkoni për pesë minuta, pastaj ndiqni çdo Këshillë, dhe tre i heqin të gjitha mbeturinat nga truri juaj, "zbrazni kupën", dekondoni jetën tuaj, trupin tuaj dhe veçanërisht mendjen tuaj.

     Do ta bësh,

 8.   David Santos Carrasco Mena dijo

  faleminderit per keshillen tuaj do te mundohem ta bej.

 9.   Çfarë ndryshimi bën? dijo

  «Para se të filloni të studioni» rect Korrigjoni atë!

  1.    Daniel dijo

   Oops! Më ka marrë malli për atë mungesë. Faleminderit për paralajmërimin.

 10.   laura ricardez dijo

  Shkëlqyeshëm! Vetëm kur më duhej

 11.   Andrew Mendoza dijo

  Përshëndetje, problemi im lidhet pak me motivimin, posaçërisht në pjesën e përqendrimit. Para se të studioja me shumë interes dhe të isha shumë profesional kur lexoja, por që kur kam hyrë në universitet stresohem shumë kur përpiqem të lexoj diçka, për momentin duhet të lexoj gjashtë kapituj të një libri për një praktikë laboratorike, kam mezi arrita të lexoj dy por shumë vështirë pasi fakti i thjeshtë i njohjes së gjithçkaje që kam për të lexuar më bën dembel dhe nuk dua të jem i tillë, faleminderit shumë paraprakisht.

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Andrés, shumë herë problemi qëndron në fillim ... në temën e përtacisë. Mund të provoni rregullin pesë minutësh. Kur shkoni për të studiuar, propozoni që pesë minutat e para do të bëni më të mirën tuaj për t'u përqendruar dhe për ta bërë atë mirë. Pasi të kenë kaluar pesë minuta do të shihni se truri juaj është më i lëngshëm dhe se madje dëshironi të vazhdoni.

 12.   Zuir hakiz dijo

  oh, thjesht mund ta shoh ...
  arigatou, watashi jo koibito

 13.   Paula dijo

  Përshëndetje, unë jam në klasën e gjashtë dhe klasat e mia janë të shkëlqyera, por ajo që më dështon më shumë është spanjishtja në lexime, si mund ta shkruaj mirë leximin?

  1.    Daniel dijo

   Pershendetje Paula, nuk te kam kuptuar shume mire. A doni të mësoni të shkruani mirë?

 14.   majka dijo

  Përshëndetje. Rastësisht e kam gjetur këtë dhe përfitoj nga rasti t'ju bëj disa pyetje sepse e vërteta është që kohët e fundit jam mjaft e mbingarkuar me çështjen e studimeve të vajzave të mia. Më i vjetër se 15 vjet është në vitin e 4 të ESO, ajo nuk është një vajzë e ndritshme por e bazuar në Përpjekje dhe puna gjithmonë ka marrë nota të mira, por ky kurs ka sjellë 2 dështimet e para të jetës së tij në Matematikë dhe Fizikë, ai vazhdon të përsërisë se nuk e zbulon, se ata nuk hyjnë në të dhe gjëja më e keqe është se ai nuk ndalet së thënëi se nuk e di Cila është dobia e studimit nëse askush nuk ka një punë? Mesatarja e 12 studimeve vitin e parë të ESO dhe është një vajzë e shquar dhe e jashtëzakonshme, por sepse "lind", megjithatë, arsyetimi ose të kesh mendje të shëndoshë është e vështirë për të. Sot, pa shkuar më tej, duke rishikuar klimatologjinë botërore me të, i kërkova asaj të më gjente në një hartë botërore, Spanjën, një nga kontinentet ... dhe nuk kisha ide. Mbeti bosh. A është sistemi? Në moshën e tij unë isha lodhur duke bërë harta fizike dhe politike!

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Mayca, sa i përket vajzës suaj 15-vjeçare, ajo është në një moshë të vështirë në të cilën mund të ketë një rënie të lehtë të notave të saj. Në çdo rast, nuk mendoj se duhet të shqetësoheni shumë për dy dështime (shqetësohuni por mjaftueshëm të drejtë). Ka njerëz që janë shkronja të pastra: matematika dhe fizika na dukej e pakuptueshme.

   Unë do të rekomandoja që vajza juaj të përdorë YouTube për të zgjidhur dyshimet që ka ose për të gjetur video që e bëjnë atë të kuptojë më mirë matematikën. Ju lë dy kanale që janë të dedikuara për mësimin e matematikës:

   http://www.youtube.com/user/davidcpv?feature=watch
   http://www.youtube.com/user/julioprofe

   Në këto kanale ka probleme të shumë niveleve të vështirësisë. Në çdo rast, mund të përdorni shiritin e kërkimit në youtube për të kërkuar një problem ose temë për të cilën keni pyetje.

   Sa i përket asaj që më thoni për vajzën tuaj të dytë ... Unë kam kritikuar sistemin arsimor disa herë në këtë blog. Bazohet shumë në memorizim dhe për mendimin tim ne mësojmë shumë gjëra që janë shumë larg interesave dhe jetës sonë praktike. Shumë pak mësim kuptimplotë zhvillohet kështu që konceptet e mësuara zgjasin shumë pak në kujtesë.

   Unë do t'ia rekomandoja të njëjtën gjë vajzës suaj të parë. Që ju përdorni YouTube si një plotësues didaktik. Në këtë mënyrë, ju mund të gjeni një stimul shtesë dhe është një mjet që është më afër fëmijëve të sotëm.

   Përshëndetje.

   1.    majka dijo

    Faleminderit shumë për përgjigjen tuaj dhe këshillën tuaj, e cila meqë ra fjala më jep një pyetje tjetër, unë isha në ditën e saj me letra të pastra dhe e kuptoj plotësisht që matematika ose fizika janë të pakuptueshme, por ajo e do biologjinë dhe do të donte të studionte fizioterapi. Unë tashmë e këshillova atë në kohën e tij (nuk e di nëse ishte mirë apo keq) që nëse do të merrte shkencë ai gjithmonë do ta mbante atë barrë, por ai do të luftonte për atë që i pëlqente vërtet. Tani, mundësia e zgjedhjes së degës së shkencave humane në shkollën e mesme tashmë po shqyrtohet. Sipas mendimit tuaj, cila do të ishte gjëja më e arsyeshme për të bërë? Nga ana tjetër, unë bëra shkollë të mesme dhe mendoj se kur të mbarosh nuk ke një përgatitje specifike. Të jesh një student i zellshëm, por jo i shkëlqyer dhe të jesh kaq i pamotivuar, nuk do të ishte e preferueshme që ajo të bënte një cikël trajnimi në lidhje me atë që i pëlqente? Faleminderit perseri.

    1.    Daniel dijo

     Pyetje e vështirë që ju bëni Mayca. Unë jam një nga ata njerëz që mendojnë se duhet të bëjmë atë që na pëlqen. Ju mund të provoni biologjinë sepse do të ishte në rrugën e duhur me shijet tuaja. Nëse karriera juaj është e shtrembëruar për shkak të vështirësisë së studimeve, do të jeni gjithmonë në kohë për të bërë një cikël trajnimi në lidhje me fizioterapinë.

     Siç mund ta shihni, unë nuk kam zgjidhur shumë për ju, është një pyetje e vështirë. Shpresoj t'u jap fëmijëve mundësinë që t'i përkushtohen gjithçkaje që dëshirojnë.

     Të fala.

 15.   Jonut Ras dijo

  Faleminderit shumë për gjithçka.

 16.   Jonut Ras dijo

  Mua më ka motivuar

 17.   Elizabeth Farro-Rojas dijo

  Videoja me ndihmoi te realizoja gjerat qe akoma kam per te arritur. Faleminderit shume !!!!! 😀

 18.   Jordi dijo

  Sinqerisht isha duke studiuar ... Unë mbarova ESO-në e 4-të dhe u largova por nuk do të bëj shkollë të mesme kam drejtuar të jem një opozitë e Asistentit Administrativ Publik, sepse kjo më çon në një të ardhme më shumë sesa shkolla e mesme që nuk jep çdo gjë në lidhje me të thjesht për të hyrë në UNI, por unë dua ta bëj nesër për karrierën time të mësimdhënies, e cila është ajo që unë dua dhe më jepet veçanërisht Matematikë. Shpresoj të më thonë nëse jam në rrugën e duhur pasi që kam filluar të studioj përsëri për veten time shumë orë edhe nëse më kushton por leximi i kësaj shikimi të asaj video më ka ndihmuar në gjëra. Faleminderit dhe Përshëndetje për të gjithë Shpresoj një përgjigje ... Ah! Dhe unë jam vetëm 19 vjeç.

 19.   Richard dijo

  E vërteta është që më kushton pak të studioj matematikë më shumë se gjithçka, sepse nuk mund t’i kuptoj dhe e di që ato kanë aq shumë veti për të zgjidhur sa unë irritohem dhe është e vështirë për mua të studioj ... ndonjë këshillë?

  1.    Jasmine murga dijo

   Përshëndetje Richard,

   Matematika ka qenë gjithmonë pika ime e dobët gjithashtu! E di që është e vështirë, por çfarë nëse përpiqesh të gjesh anën qesharake të tyre? Tingëllon si vetë-mashtrim por funksionon 😉 Qëndrimi është gjëja më e rëndësishme dhe nëse ndiheni të frustruar ose negativ para se të filloni të studioni, ka shumë të ngjarë që këto emocione të ndikojnë në të mësuarit tuaj. Nga ana tjetër, përpiquni të shihni se çfarë ju ndihmon të mësoni përmendësh. A jeni më vizual, domethënë, a keni nevojë të shihni gjërat me shkrim? Bëni përmbledhje, duke përdorur ngjyra, simbole, etj. Apo ndoshta duhet të përsërisni të njëjtat ushtrime pa pushim? Apo është më mirë për ju ta imagjinoni situatën sikur të ishte reale? Bëni shoqata?

   Nëse mund të kërkoni dikë t'ju japë mësime private, aq më mirë. Por shikoni për dikë që ju ndihmon vërtet, jo dikë që ju bën të ndiheni më keq me komente si "Nooo, unë tashmë ju thashë që nuk është kështu".

   Të mësuarit mund të jetë kënaqësi, më besoni. E rëndësishme është të gjesh metodën më të mirë që funksionon P YR JU.

   Fat i mirë!

   jasemi

 20.   nekoko dijo

  kjo ... më falni por është e vështirë për mua të studioj sepse shpërqendrohem shumë lehtë, ndonjëherë jam duke rishikuar klasat por papritmas filloj të mendoj për diçka tjetër ose shpërqendrohem në laptop ... Nuk më pëlqente kurrë të studioja por më pëlqen matematika dhe shkenca, jam në klasën e 7-të dhe deri në këtë vit kam rënë notat ... këtë e kam humbur plotësisht motivimin dhe ëndrrën time, nuk di çfarë të bëj pasi babai dhe motrat e mia duan per te me detyruar te shkoj ne shkolle dhe kjo me frustron shume, zemerohem lehtesisht dhe bie ne depresion

  Na vjen keq nëse është diçka e komplikuar, por çfarë rekomandoni të bëni, notat e mia janë shumë të këqija në gjuhë, shoqërore dhe angleze, më shumë në shoqëri, që mund të më rekomandoni të kem mendjen time më të përqendruar. Faleminderit

 21.   Debbie dijo

  Shkëlqyeshëm
  Mjaft motivuese, videoja më ndihmoi shumë.
  Faleminderit një mijë. Bekime!

 22.   birrë dijo

  Pershendetje! Si jeni E pashë këtë artikull dhe është i shkëlqyeshëm .. por dyshimet e mia mbeten .. Unë do t'ju them se studioj. Në ushqim duhet të kisha marrë dhe i detyrohem dy të vitit të parë kështu që është e vështirë për mua të vazhdoj .. tani përpiqem t'i heq ato por ndihem e demotivuar pasi kam ndaluar studimin akoma më shumë .. të gjithë më thonë të ndaloj ose nëse Më pëlqen diçka tjetër .. E vërteta është, mua më pëlqen karriera ime, thjesht kam humbur ritmin dhe kohën time duke fluturuar dhe kam 34 finale për të shkuar dhe vazhdoj me atë demotivim .. është koha të lë? Do të vlerësoja një këshillë. TË FALA!

 23.   anahi Tomlinson dijo

  Përshëndetje, unë jam Anahi Tomlinson dhe jam nga 2 shkollë të mesme, kam nevojë për ndihmë, në fakt, ata më pyesin diçka dhe e vërteta është, nuk di çfarë të përgjigjem, a mund të më jepni këshilla ju lutem

 24.   edith Rodriguez dijo

  Përshëndetje, po kërkoj motivim, e vërteta është se kohët e fundit thjesht kam humbur dëshirën për të studiuar, sikur asgjë nuk më interesonte, kam humbur shumë orë mësimi, do të doja ta shihja videon por nuk ekziston, ju lutem do të doja ta shihja, tani që kam lexuar në shumë komente që ju ndihmuan shumë, faleminderit

 25.   guiomar dijo

  Përshëndetje. Kam nevojë për ndihmë .. :(. Unë jam 13 vjeç dhe jam duke studiuar 2 Kjo. Unë gjithmonë kam marrë nota të mira, por ndërsa kam përparuar në këtë fushë, jam stresuar shumë ... Nuk kam motivim dhe ndonjëherë Unë vetëm mendoj se do të dalin për mua Provimet ishin të këqija, nuk ia vlen, sidoqoftë ... Unë do të doja të isha një vajzë që merr përsëri nota më të mira. Faleminderit shumë !!

  1.    Dolores Ceña Murga dijo

   Pershendetje Guiomar,
   Guxim, me siguri do të kaloni një fazë stresi të madh që po ndikon në performancën tuaj, gjëja më e rëndësishme është që të përpiqeni të jeni pozitiv dhe të mos mendoni se do të gaboni, por krejt e kundërta në mënyrë që pak nga pak të do të rimarrë motivimin.
   gëzohem
   regards

 26.   kllari dijo

  Do të doja të më jepni disa këshilla sepse jam gati të largohem nga shkolla e mesme sepse notat nuk më përgjigjen dhe po bëhet gjithnjë e më keq.

 27.   Antoni ^^ dijo

  Përshëndetje mirë, nuk e di nëse do të jetë vonë për këtë, por kam nevojë për ndihmë në studimet e mia dhe jam e lodhur, por nuk jam përqendruar dhe unë kam provuar tashmë pranimin e prindërve të mi për të shkuar në projekte të ndihmës, por unë jam jo i afte, do ishe kaq i sjellshem te me ndihmosh?

  Faleminderit paraprakisht, dhe përshëndetjet më të mira

  Antonio, 13 vjeç, pa kurse të përsëritura, i 2-ti ESO.

 28.   Juan Pablo dijo

  Më ka shërbyer shumë, faleminderit shumë për artikullin.

 29.   Juan Pablo dijo

  Më ka shërbyer shumë, faleminderit shumë për artikullin. Unë jam një person i vetë-mësuar dhe jam vazhdimisht në kërkim të motivimeve, dhe artikulli juaj më ka ndihmuar të marr disa vendime jetësore për të krijuar një mjedis më të mirë studimi. Përqafime!

 30.   Federico dijo

  Përshëndetje, unë jam 12 vjeç dhe hiperaktive, dhe duhet të them se studimi është i tmerrshëm për mua. Problemi më i madh në lidhje me këtë është se unë gjithmonë mendoj se para studimit mund të përdorja një lojë ose diçka për të bërë me miqtë e mi për t'u çlodhur, por pastaj koha ikën dhe unë nuk kam kohë për të studiuar. Cfare bej une

 31.   Karen dijo

  Përshëndetje, problemi im është që këtë vit fillova universitetin dhe jam duke studiuar karrierën që më pëlqen e cila është një diplomë në arkeologji, por për një kohë të gjatë kam ndjerë se nuk po performoj siç e kam imagjinuar, dhe as nuk ndjehem i motivuar për filloj të studioj dhe ndihem fajtor tashmë që prindërit e mi bëjnë një përpjekje të madhe për të studiuar dhe ndiej që nëse nuk studioj dhe nuk performoj mirë do t'i zhgënjej, përveç kësaj ekziston presioni që nëse nuk marrim nota të larta ne nuk mund të jepet një bursë ose të hyjë në Conicet.

  1.    Kelly dijo

   E pranoj që gjithmonë kam qenë i interesuar për të studiuar, por meqenëse nuk kam pasur mbështetjen e prindërve të mi, jam demotivuar. Unë u futa në punë dhe ishte aty ku fillova të më pëlqen paraja (pazar, shëtitje, filma, ushqim i mirë, dalje të vogla etj ...) dhe pa e kuptuar, vitet kaluan dhe kuptova se gjithçka që më bënte të lumtur në atë kohë , nuk më bënte më të lumtur në të tashmen. Rrobat ishin konsumuar, miqtë u larguan, shëtitjet më lodhën ... ca kohë më vonë shkova në një udhëtim në departamentin ku kam lindur pas 7 vitesh mbarimi të shkollës dhe pashë që shumica e promovimit tim të shkollës ishte profesionale dhe ata janë duke punuar në karrierën e tij, pozicione të rëndësishme, dhe unë? . E kuptova që duhet të kisha ndjekur rrugën që ndoqën miqtë e mi. Ndihem shumë e trishtuar tani sepse kam humbur jetën time, tani punoj manualisht dhe është e rëndë, ndiej dhimbje për shkak të përpjekjes fizike që bëj, kohët e fundit kam filluar studimin, por ndjehem e pamotivuar kur mendoj dhe stresoj për vendimet e këqija që kam pasur . Unë vetë e mundoj veten time duke qenë një student më i vjetër dhe duke parë që vajzat e reja nga 17 ose 18 që janë shoqet e mia të klasës, janë shumë të përgatitura në moshën e tyre, unë jam i demotivuar dhe vetëvlerësimi im ulet kur e krahasoj veten me to ...
   Shpresoj të mund të shkoj përpara, të jem dikush dhe të lë gjithçka pas, kam nevojë për një motivim të fortë së bashku me veprimin për të qenë në gjendje të shkoj përpara ... Unë i lutem Zotit po bëj shumë mirë. Unë duhet ta arrij atë dhe betohem se do ta bëj !!!… .. para se të arrij në klasë i rraskapitur nga puna ... Unë do ta arrij atë !!! TT

   1.    maria dijo

    Përshëndetje, u ndjeva në të njëjtën mënyrë, por e arrita pavarësisht pengesave dhe mbi të gjitha për shkak të tyre, sa herë që dikush më thoshte se nuk mundja, kjo më motivonte të isha në gjendje. Përveç kësaj, vendimet e së kaluarës gjithmonë i shërbejnë diçkaje, madje edhe të dini se çfarë nuk dëshironi. Pra, gëzohuni që të mundeni me siguri !!

   2.    Vanessa de la cruz dijo

    Përkundrazi, ju jeni motivimi i përsosur brenda këtij grupi studentësh të rinj. Pse Sepse mësuesit do t'ju thonë: »Nëse Kelly mund, pse nuk mundeni ju? Kelly mund të mos kujtojë më shumicën e asaj që mësoi në shkollën e mesme, mund të mos ketë më të njëjtën forcë; Por ai është këtu, duke luftuar për një ëndërr Kjo më motivon vërtet.

    Unë, nga ana ime, jam 21 vjeç. Faleminderit, Kelly. Kam ardhur këtu duke kërkuar motivim dhe komenti juaj ka pasur më shumë efekt tek unë sesa vetë artikulli. Luftoni për atë që dëshironi, që kur ta arrini të ndiheni dyfish më të lumtur.

    "Ka një lavdi më të madhe në një milingonë që vret një gjigant, sesa një gjigand që vret një milingonë".

   3.    Vanessa de la cruz dijo

    Përkundrazi, ju jeni motivimi i përsosur brenda këtij grupi studentësh të rinj. Pse Sepse mësuesit do t'ju thonë: »Nëse Kelly mund, pse nuk mundeni ju? Kelly mund të mos kujtojë më shumicën e asaj që mësoi në shkollën e mesme, mund të mos ketë më të njëjtën forcë; Por ai është këtu, duke luftuar për një ëndërr Kjo më motivon vërtet.

    Unë, nga ana ime, jam 21 vjeç. Faleminderit, Kelly. Kam ardhur këtu duke kërkuar motivim dhe komenti juaj ka pasur më shumë efekt tek unë sesa vetë artikulli. Luftoni për atë që dëshironi, që kur ta arrini të ndiheni dyfish më të lumtur.

    "Ka një lavdi më të madhe në një milingonë për të vrarë një gjigant, sesa në një gjigand për të vrarë një milingonë".

   4.    Alan dijo

    Njeriu nuk duhet të krahasojë veten me të tjerët për të përmirësuar veten ... por më tepër me veten. Vetëm atëherë do të kapërcehen pengesat pa ulur vetëvlerësimin. Mosha nuk ka rëndësi, por qëndrimi për të bërë gjëra ka rëndësi. Asgjë nuk është shkruar ... as kush studion dhe ka sukses profesionalisht nuk garanton të jetë i lumtur dhe as kush korr pambuk nën rrezet e diellit nuk garanton fatkeqësi.

   5.    Jessica dijo

    Ju do të merrni përpara! Unë ndjeva të njëjtën gjë sepse kam mbaruar shkollën 15 vjet më parë dhe tani jam duke studiuar dhe kam dy fëmijë, njëri prej tyre me paralizë cerebrale dhe unë studioj me shumë vështirësi, por unë e di se do të shkoj përpara me këtë Zoti është aq i mirë për të ne dhe Ai do t'ju japë forcë për të ndjekur

 32.   Mary dijo

  Përshëndetje, unë jam 18 vjeç dhe jam në Bach 2, gjithmonë kam marrë nota të mira dhe që kur kam filluar këtë kurs notat e mia janë përkeqësuar, duke marrë 4 lëndë për shtatorin e kësaj vere (matematikë, fizikë, kimi dhe vizatim teknik) Në të gjitha kurset më herët kur më është dashur të studioj, kam studiuar me motivim, jam përqendruar shumë dhe derisa ta dija nuk do të ndalem .. Por jo tani, tani nuk kam asnjë motivim, nuk jam në gjendje të kaloj as gjysmë ore i përqendruar .. dhe edhe pse mendoj se duhet të studioj sepse do të më sjellë dobi dhe akoma ka rëndësi për mua, nuk e bëj. Ju lutem, kam nevojë për ndihmë, dua të kem të njëjtin motivim dhe përqendrim si më parë. Faleminderit paraprakisht

  1.    garsirenë dijo

   vendosi qellime te vogla per ta arritur, nuk me ka ndodhur kurre si ti, u largova nga shkolla 3 vjet me vone desha ta rifilloja por isha me e madhe prandaj e mbarova ne nje shkolle "te hapur" me nje mesatare te mire, arsyeja qe u largova ishte sepse nuk kisha një qëllim, një arsye dhe më pak një qëllim, edhe pse ende nuk e di çfarë karriere, e di që dua të udhëtoj jashtë vendit dhe të studioj, por ka shumë shpenzime dhe kjo është arsyeja pse qëllimi im është të marr një bursë për ta marrë atë duhet të mbaj një mesatare të shkëlqyeshme dhe kështu qëllimet e vogla, ju thjesht duhet të mendoni për nesër tek fëmijët fjalë për fjalë mendoni seriozisht mendoni për atë që do të bëni në situata të caktuara, përqendrohuni në atë që jeta është si një lojë, por me rregulla , Unë ju rekomandoj që të dëgjoni leksionet e yukoi kenji, me të vërtetë do t'ju gëzojë Gjithkush mundet, me 17 vjeç, unë mezi do të hyj në shkollën e mesme, por atje ndryshimi do të vijë me gjithçka më të pjekur, të përqendruar dhe të etur dhe më e rëndësishmja me shumë qëllimet

  2.    anonim dijo

   E vërteta është se e njëjta gjë më ndodh, por edhe ju duhet të bëni pjesën tuaj

 33.   Juanmi dijo

  Pershendetje dite e mire!
  Unë do të doja të më jepni disa këshilla për të studiuar provimet me zgjedhje të shumëfishtë dhe supozimet praktike me shumë zgjedhje. Unë jam duke përgatitur promovimin e brendshëm për Administrative të AGE, nuk kam studiuar për disa vjet dhe kam humbur ritmin, motivimin dhe dëshirën. Provimi do të jetë për në fund të janarit apo edhe shkurtit, unë jam akoma në kohë por më mungon motivimi dhe mbi të gjitha, di nga të filloj dhe të mos mbingarkohem.
  Shumë falemnderit.

 34.   duke rënkuar dijo

  shumë mirë

 35.   Alberto dijo

  Faleminderit shumë, më ka ndihmuar, vërtet, faleminderit.

 36.   elian dijo

  Fraza të bukura. Faleminderit. E vërteta është se unë dështova në një përgatitje dhe isha i trishtuar. Por frazat më ndihmojnë shumë për ato të tjera përgatitore.

 37.   Gisela dijo

  Dashuri lutje magji për të menduar për ju! Me shumë besim! Lexoni me kujdes këtë fjali dhe bëni atë që ju thotë pa injoruar hapat që ju kërkon të ndiqni, sepse përndryshe do të merrni vetëm rezultatet e kundërta të asaj që kërkoni. Mendoni për personin me të cilin dëshironi të jeni dhe thoni emrin e tij 3 herë. Mendoni se çfarë doni t'i ndodhni këtij personi në javën e ardhshme dhe përsëriteni për veten tuaj 6 herë. Tani mendoni se çfarë doni me atë person dhe thoni një herë. dhe tani thuaj .. Rrezja e dritës Unë ju bëj thirrje të gërmoni - emrin e personit - ku është ose me të cilin është dhe ta bëni atë të më quajë i dashuruar dhe i penduar sot. Gërmoj gjithçka që nuk lejon që emri i tij të vijë tek unë - emri ynë -. Lini mënjanë të gjithë ata që kontribuojnë në largimin tonë dhe se ai nuk mendon më shumë për gratë e tjera sesa mendon vetëm për mua - emrin tonë - Që ai të më thërrasë dhe të më dojë. faleminderit, faleminderit për fuqinë tënde misterioze që gjithmonë përmbush atë që i kërkohet. Pastaj duhet ta postoni fjalinë tri herë, në tre site të ndryshme. me shumë besim dhe paraprakisht ju falënderoj për ndihmën tuaj misterioze
  Përgjigju si

 38.   Martin Carrera Perez dijo

  Spekulimet se si të përgatitem për një provim u bënë të qarta për mua, kryesisht si të qetësohem dhe të jem më i aftë për të qenë në gjendje ta bëj atë si duhet

 39.   Isa dijo

  Këshilla shumë të mira.

 40.   Alba dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm. Faleminderit!

 41.   john dijo

  Një frazë tjetër motivuese: «Vazhdoni të studioni, lodhja është e përkohshme, kënaqësia është përgjithmonë»

 42.   më inkurajoni dijo

  Mirëdita,

  Unë jam duke studiuar një master që më entuziazmoi dhe për të cilin kam kursyer për një kohë të gjatë. Por ka rezultuar një zhgënjim, ne nuk kemi pothuajse asnjë përmbajtje ose klasë, mësuesit janë shumë arrogantë dhe nuk bëjnë asnjë përpjekje, dhe pavarësisht se janë një master ndërkombëtar, ata i trajtojnë të huajt mjaft keq.

  Unë jam duke studiuar një lëndë dhe megjithëse nuk kam pasur kurrë probleme në përqendrim, tani i kam për shkak të zhgënjimit tim (nuk kemi pasur ndonjë orë mësimore, përmbajtja për të studiuar ishte e pakët dhe e përkthyer dobët në anglisht, një nga mësuesit nuk u paraqit në rishikimi i provimit dhe tjetri nuk pranoi t'u përgjigjej pyetjeve me email)

  Ndonjë këshillë që të qëndroni të motivuar dhe të jeni në gjendje të përqendroheni?

 43.   Anonim dijo

  Përshëndetje

  Jam në vitin e dytë të shkollës së mesme dhe pendohem për modalitetin që kam zgjedhur.
  Vitin e kaluar ishte tashmë e vështirë për mua të filloja studimet edhe pse arrita të kaloja gjithçka, por këtë vit nuk më pëlqen të bëj asgjë.
  Edhe pse kam provime, nuk ndihem nën presion dhe studioj edhe më pak.
  Po pezulloj pothuajse gjithçka përveç gjuhëve.
  Tani kam rikuperime dhe nuk po bëj asgjë, atë pak që bëra, se e vërteta ishte e vetmja lëndë që studiova seriozisht gjatë Krishtlindjeve, gjithashtu i kam dështuar dhe është shumë demotivuese.

 44.   Mary dijo

  Përshëndetje, unë kam një djalë 17 vjeç që po përgatitet për universitet, por ai ndihet i irrituar sepse nuk përfitoj nga shkolla ai ndihet mirë për asgjë pa pushim. Si te ju ndihmoj ???

 45.   teresasak dijo

  nëse vazhdoni të studioni

 46.   Anglisht dijo

  Përshëndetje
  Unë jam një grua 22-vjeçare në këtë moment që jam duke studiuar fotografi më pëlqen, por nuk e shoh veten duke punuar në të, e vërteta është se nuk gjej motivim, thjesht dua të ndërpres studimet dhe të filloj biznesi im personal, nuk funksionon aspak për mua të ndjek një orar, të mbyllem në një dhomë: /

 47.   PAMELA FERNANDEZ dijo

  Përshëndetje mirëmëngjesi, kam nevojë për mbështetjen tuaj për pushime pasi kam dy vjet që kam hyrë në universitetin shtetëror më kushtoi shumë pasi është publike. dhe pranimi i tyre është i komplikuar (UNIVERSIAD NACIONAL DE CUYO ABOGACIA) ARGENTINA MENDOZA, unë jam një personel policie Më pëlqen ligji është shumë e vështirë për mua të filloj të studioj pasi që punoj tërë ditën dhe nuk jam në humor të lodhjes fizike dhe mendore meqenëse jam në një zonë që marr shumë probleme, pyes veten a do të jem unë ... me të vërtetë nuk është për mua ajo që kam vendosur të studioj, pyes ...? për shkak të mungesës së vullnetit

 48.   xhaz dijo

  Unë nuk ndiej ndonjë motiv për të studiuar sepse karriera që studioj nuk më pëlqen por ajo që më pëlqen nuk është në provincë dhe për ta shtuar atë është private dhe kam lënë dy karriera të ndryshme thjesht për të mos bërë asgjë :( dhe vazhdoj të zhgënjej baballarët e mi

  1.    Penélope dijo

   Unë jam i njëjtë me ju 🙁 provoni dhe provoni gara vetëm për të bërë diçka, duke ditur para fillimit që nuk do të më pëlqen ...
   Mendoj se duhet të bësh atë që të pëlqen dhe se të kesh një diplomë nuk është gjithçka. Ndalo studimin dhe kërko një punë, jeto jetën ashtu siç duam, pavarësisht se çfarë do të thonë ata, ose si do të reagojnë prindërit tanë ... ata nuk do të dëshirojnë të njëjtën gjë

 49.   Alejandra dijo

  Përshëndetje, mirë kam ardhur në këtë faqe sepse nuk më pëlqen të studioj.
  Unë jam 17 vjeç dhe kam nevojë të përfundoj vetëm një vit shkollë të mesme dhe deri më tani po shkoj mirë në shkollë, problemi im është që tashmë në shkurt do të bëj dokumentet për provimin pranues në universitet dhe babanë dhe nënën time me mbeshtetni shume per te vazhduar me universitetin, babai im me bleu edhe nje udhezues shume te mire dhe dua te them qe kam cdo gje qe te mund te studioj por nuk kam motivim per ta bere, te gjithe me mbeshtesin dhe me japin ate qe duhet në mënyrë që të mund të studioj për atë provim por thjesht nuk kam dëshirë ta bëj atë, do të doja një këshillë ose motivim sepse edhe pse nëse dua të kaloj provimin për të qëndruar në universitet, nuk bëj asgjë për ta arritur atë

 50.   Leonardo dijo

  hej, unë jam akoma i ri, jam 16 vjeç dhe si shumë prej jush nuk më pëlqen të studioj, por në të njëjtën kohë ndjej atë nevojë për të kapërcyer, dhe si një person, të jem më i mirë për t'i dhënë vetes dhe familja ime një jetë me cilësi më të mirë, aktualisht studioj në një shkollë speciale ku hyjnë vetëm nxënësit më të mirë, megjithëse nuk është e vërtetë ka shumë që mendoj se nuk duhej të kishin hyrë, por nëse ata duan, ata ndoshta do të kapërcejnë, në e shkurtër ajo që ndodh është që rutina në këtë shkollë është diçka e lodhshme, vlerësim i vazhdueshëm dhe ajo që mendoj se më ndikon më shumë është që orët e klasave të jenë nga 7:0 në mëngjes deri në 7:00 pasdite; E di që falë kësaj shkolle kam mësuar shumë gjëra, kam zotëruar 3 gjuhë por e gjithë kjo kishte çmimin e saj, ma hoqi rininë, nuk kam shumë kohë për veten time

 51.   Sandra dijo

  Epo, pa marrë parasysh sa jeni të pamotivuar, duhet të vazhdoni, unë kam zhgënjim me atë që bëj dhe mendoj se nuk mundem ... Por vini këto këshilla në praktikë dhe mos e lini veten të heq dorë, mendoj se do të jetë çelësi për të gjithë suksesin që unë dua kaq shumë ...?

 52.   Xhoni dijo

  Përshëndetje, këtë vit e mbarova karrierën time teknike, por tani ndihem disi i demotivuar për rishikimin e temave të mësuara, gjithashtu nuk më pëlqen ideja për të punuar 8 orë në ditë. tani per tani po pushoj ... ndonje keshille?

 53.   PABLO dijo

  Unë jam duke studiuar në distancë dhe vitin e kaluar u ndjeva e pamotivuar dhe isha gati të hiqja dorë por diçka brenda meje më tha MOS HAPH
  Këtë vit unë do ta kap me gjithçka dhe duke i dhënë fund është dy vjet sakrificë dhe përpjekje.
  Asshtë siç thotë fraza: LIRIA SHT E PEMRKOHSHME DHE SHENJTIMI ISSHT PERGJITHMON

 54.   i hënës dijo

  Përshëndetje! Unë jam 18 vjeç dhe jam në vitin e parë të inxhinierisë. Meqenëse thashë që do ta studioja, të gjithë më thonë se është shumë e vështirë dhe e komplikuar, aq sa edhe prindërit e mi dyshojnë. Ata më pyesin nëse mundem, nëse nuk është shumë e vështirë, se nuk duan që unë të pezullohem me gjithçka që duhet të paguajnë. Gjëja më e keqe nga të gjitha ishte kur i thashë një ish mësueseje të shkollës së mesme dhe ajo tha "Unë nuk të shoh në inxhinieri. Unë që më ndryshove, sepse inxhinieria është e vështirë »Dua të them, a më shohin ata me një fytyrë budalla për të më thënë atë? Mos vallë ata nuk e kuptojnë se çfarë do të doja të bëja?

  E nisa kursin me atë frikë, se e gjitha ishte e vështirë dhe e komplikuar; dhe gjithashtu ishte faktori që unë nuk dhashë vizatim teknik në shkollën e mesme. Në fillim u çlodha pak kur pashë që programi mësimor ishte praktikisht Baccalaureate plus disa gjëra të tjera.

  Problemi është kur fillova të marr provime, nuk e imagjinoja kurrë që ato do të ishin kaq… të komplikuara. Kur pashë provimet e mia dhe notën që mora (dështim), gjithçka që njerëzit thanë më erdhi në mendje, por menjëherë fjalët e një ish-partneri pushtuan mendjen time dhe më motivuan për të vazhduar, ai dëgjoi se si mësuesja e shoqes Ajo më pa me sy në këtë karrierë dhe kur ajo u largua ajo më tha «Ti je i zgjuar, do të shohësh që mundesh. ju thjesht duhet të studioni, si gjithçka. Mos u dekurajoni, në rregull? E di që mundesh ”. Ata nuk e dinë se sa forcë më kanë dhënë fjalët e tij, unë mendoj se nëse ai nuk do të më kishte thënë se unë do të kisha braktisur tashmë. Faleminderit që më dhatë forcë për të vazhduar!

  Tani thjesht dua t'i tregoj të gjithëve se mund të bëj inxhinieri, edhe pse jam duke punuar, e di që mundem. Dhe unë do ta bëj atë!

  Provimet fillojnë nesër. Shkoni për të gjitha me ta!

 55.   anahi dijo

  Nuk më ndihmoi aspak, filloj të lexoj dhe thjesht nuk e kuptoj, ajo që lexoj humbet e dyta, çfarë të bëj? dhe edhe pse jam në tavolinë përfundoj duke fjetur është zhgënjyese

 56.   VIVIANA CARMONA dijo

  Unë nuk ndiej ndonjë motivim për karrierën time universitare dhe përveç kësaj nuk më japin kohë të mjaftueshme për të bërë një punë