Si të motivoheni dhe ta bëni atë të funksionojë me të vërtetë

motivuar

Njerëzit duken të aftë në vendosjen e qëllimeve, por ne jo gjithmonë i përmbushim ato. Sa herë i keni vendosur vetes qëllime, por më pas nuk keni qenë në gjendje t'i arrini ato sepse keni humbur motivimin gjatë rrugës? Muchshtë shumë më e lehtë të vendosësh qëllime sesa t'i bësh ato të vërteta. E gjitha vjen deri te motivimi.

Duhet të jemi të sinqertë: njerëzit kanë probleme serioze për të qëndruar të motivuar në gjërat që bëjmë. Soshtë shumë më lehtë të ulemi dhe të mendojmë për gjërat që do të bëjmë dhe pastaj mos i bëj.

Për të na mbajtur të motivuar, ndonjëherë kemi nevojë për ndihmë nga jashtë. Kjo është arsyeja pse ne do të diskutojmë disa mënyra për të çuar përpara qëllimet tuaja duke mësuar se si të motivoni veten. Ne nuk jemi duke thënë se do të jetë e lehtë, dhe Ne nuk po themi se do të jetë e shpejtë. Por ne jemi të gatshëm të vëmë bast se do t'ia vlejë. Dhe kënaqësia që vjen nga arritja e vetëm një prej qëllimeve? Enoughshtë e mjaftueshme për të na mbajtur duke hedhur hapa të vegjël drejt gjithçkaje tjetër në listë.

Gjeni pse

Për të mbajtur perspektivën e gjërave që dëshironi të arrini, duhet të shkruani disa arsye pse doni ta arrini atë qëllim (siç është përshtatja). Ndërsa kjo mund të tingëllojë e qartë, përmendni gjëra specifike që dëshironi të arrini, Ashtu si arritja në katin e tretë pa gulçim, fjetja më e mirë ose refuzimi i ushqimit junk do ta bëjë më të lehtë për të gjurmuar progresin tuaj dhe do t'ju mbajë të motivuar, sesa të synoni për një qëllim abstrakt si "Bëhuni të shëndetshëm", është më mirë të jesh më konkret.

zhvillim personal
Artikulli i lidhur:
Histori të vërteta motivimi dhe përmirësimi

Ju duhen vetëm 10 sekonda

Tipari më i çuditshëm i qenieve njerëzore është sa të gatshëm jemi të mbetemi të pakënaqur me jetën tonë. Ju keni një ide të mahnitshme për ndryshimin e jetës… dhe pastaj mendoni për 100 arsye të ndryshme pse nuk duhet ta bëni atë. Tani imagjinoni një jetë në të cilën secila prej këtyre ideve mahnitëse bëhet realitet.

motivuar

Ju mund të ndiqni rregullin 10 sekondësh: "Nëse keni instiktin për të vepruar në një shënjestër, duhet të lëvizni fizikisht brenda 10 sekondave ose truri juaj do të rrëzohet". Fillimisht, trupi juaj e urren veprimin, por merr rezultate. Herën tjetër kur të keni një ide ose një instikt, numëroni deri në dhjetë dhe më pas veproni. Ju thjesht mund të shkruani idenë, por duhet t'i bashkëngjisni një lëvizje fizike impulsit mendor ... Për shembull, filloni një bisedë me dikë.

Keni një listë të gjërave që ju bëjnë të buzëqeshni

Le të themi që ju nuk e dini saktësisht se çfarë dëshironi. Nëse thjesht e dini që doni të filloni të jetoni më mirë, mbani një listë të azhurnuar të momenteve që ju bëjnë të buzëqeshni. Ju mund të shkruani me dorë në një libër ose në aplikacionin tuaj të shënimeve celular. Ju mund të shkruani vetëm gjërat që ju bëjnë të lumtur, çfarë ju entuziazmon, çfarë ju bën të qeshni me të madhe, ju zgjidhni atë që dëshironi të shkruani. Mendoni se çfarë ju bën të lumtur.

Për një kohë, thjesht po shkruaja momente në ditën time që vërtet më bënin të lumtur, që isha i ngazëllyer dhe kjo më çoi atje ku jam tani ". Nëse nuk jeni plotësisht të sigurt se cila është loja juaj e fundit, përpiquni të gjurmoni se çfarë ju bën të lumtur.

Në ditët që duhet të bëni diçka që nuk ju motivon shumë, por duhet ta bëni, shikoni atë listë dhe zgjidhni një nga ato aktivitete që keni shkruar. Bëni atë që duhet të bëni edhe nëse nuk ju pëlqen dhe atëherë motivohuni dhe shpërbleni përpjekjen tuaj duke bërë disa nga ato gjëra që ju bëjnë të lumtur.

frazat filmike të motivimit personal
Artikulli i lidhur:
36 citime motivuese nga filma

Bëni një banjë motivuese

Kur jeni duke punuar drejt një qëllimi, është e lehtë të kapesh pas zellit të arritjes së këtij qëllimi. Ju filloni të punoni gjithnjë e më shumë dhe gjithnjë e më afër, duke iu afruar gjithnjë e më afër asaj ëndrre ... dhe para se ta dini, ju keni humbur nga sytë se cili ishte qëllimi juaj në radhë të parë. Ju keni një humbje të motivimit, të prerë në stres të fortë, të prerë në lodhje të plotë personale.

motivuar

Në mënyrë që të kapërceni çdo situatë të pafavorshme dhe që motivimi juaj të mos humbasë gjatë rrugës, është e nevojshme të "laheni" vazhdimisht në gjëra që ju motivojnë. Si Krijoni tabelën tuaj të vizualizimit për të arritur atë që keni vendosur të bëni në jetë dhe mund ta shihni kur të doni.

Një tabelë e ekranit është një koleksion i deklaratave, fotove dhe citateve që ju i mbani dukshëm në shtëpinë tuaj, në mënyrë që ta shihni kur të keni nevojë. Ju duhet ta shikoni këtë bord çdo ditë për të kujtuar vazhdimisht veten pse po bëni atë që po bëni.

Zhvilloni mirënjohje

Në momentin që hapim sytë, jemi të vetëdijshëm për gjithçka që duhet të bëjmë atë ditë. Për ta mbajtur veten të motivuar, shikoni disa gjëra për të cilat jeni mirënjohës ndërsa jeni akoma në shtrat.

Kur zgjohemi, shpesh jemi të mbingarkuar me atë që duhet të bëjmë dhe atë që duhet të rregullojmë, dhe fokusi ynë bëhet ai. Pastaj, Ndryshimi i këtij mendimi menjëherë, thjesht njohja e asaj që është e mirë, ju vë në një mendim më të mirë për të përballuar ditën.

Filloni të vogla

Çdo ekspert me të cilin biseduam rekomandoi krijimin e një baze për atë që është realiteti juaj në mënyrë që të mund të tregoni progresin që mund të bëni në të vërtetë. Për shembull, Nuk po them çohu në 6 të mëngjesit kur urren mëngjeset ... Në vend të kësaj, provoni të vendosni orën tuaj me zile për 15 minuta më herët sesa të zgjoheni normalisht, duke bërë një shëtitje të shkurtër çdo ditë ose duke shtuar një perime të re në darkën tuaj. I ngadaltë dhe i qëndrueshëm ... ju fitoni garën.

motivimi i brendshëm në ushtrim
Artikulli i lidhur:
Motivimi i brendshëm; forca është brenda teje

Përdorni kohëmatësin

Kjo është një lojë e vogël e trurit që na pëlqen mjaft. Vendosni një kohëmatës për 30 minuta dhe bëni gjithçka që po shmangni, me shpejtësinë maksimale. Pavarësisht se çfarë, qëndroni larg asaj detyre. Bettershtë më mirë të heshtni telefonin tuaj në mënyrë që të mos shpërqendroheni.

motivuar

Kur kohëmatësi të fiket, bëni një pushim 10 minutësh dhe bëni çfarë të doni. Ne nuk na intereson, thjesht kuptohuni si duhet. Pastaj kur të mbarojnë këto 10 minuta, bëje përsëri. Vazhdoni të punoni për 30 minuta dhe më pas 10 minuta pushim, Derisa të mbaroni çfarëdo që bëni

Me këto këshilla për të qenë të motivuar dhe për të punuar vërtet, ju mund të bëni gjithçka me më shumë entuziazëm ... Edhe pse hapi i parë është ta dëshironi, a do të ishit në gjendje? Po sigurisht!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.