Muzika për studim - Si funksionon? Mësoni të zgjidhni këngët më të mira

Muzika na ka shoqëruar gjatë gjithë jetës sonë, dhe sot është e mundur ta dëgjojmë atë në një lojtar, radio, iPod, mp3, kompjuter dhe madje edhe në celularin tonë; gjë që na bën të hyjmë në një gjendje tjetër mendore sipas zhanrit për të dëgjuar, ka muzikë për të kërcyer, ushtruar, darkë me partnerin tonë, ndër të tjera. Sidoqoftë, sot duam të prekim një pikë interesante, muzikë për të studiuar. Më poshtë do t'ju tregojmë të gjitha informacionet që kemi mbledhur në këtë drejtim; në mënyrë që të mund të kuptoni se si funksionon, pse, si të zgjidhni këngë të përshtatshme dhe disa këshilla interesante.

Përdorni muzikë për të studiuar në mënyrë efektive

Siç e përmendëm, muzika na lejon të hyjmë në një gjendje shpirtërore sipas situatës. Në rastin e studimit, shumë njerëzve nuk u pëlqen të qëndrojnë në heshtje të plotë dhe ndonjëherë është e mundur që atje ku jemi të ketë zhurma që mund të na shpërqendrojnë; kështu që opsioni më i mirë është të zgjedhësh muzikë.

Ky opsion ofrohet kryesisht për ata që duan të studiojnë, pasi ai vend i qetë dhe i qetë mund të shkaktojë mërzi ose përgjumje tek disa njerëz; ashtu si studimi në një vend të zhurmshëm nuk na lejon të përqendrohemi siç duhet. Ndërsa muzika, me një stil të qetë dhe të qetë, na lejon të fitojmë atë qetësi për t'u përqëndruar në atë që duam të mësojmë. Sidoqoftë, disa profesionistë tregojnë se përdorimi i muzikës është joproduktiv bazuar në këto arsye:

 • L nivelet e përqendrimit e njerëzve zvogëlohet duke i kushtuar vëmendje muzikës në të njëjtën kohë kur studiojnë. E cila u shkakton atyre stres dhe nga ana tjetër, u zvogëlon vëmendjen e tyre.
 • Sipas disa profesionistëve, kur dëgjojmë muzikë për të studiuar, ne po dëmtojmë kujtesën tonë sepse ato që kemi mësuar do të zgjasin për një periudhë të shkurtër kohe.
 • Nga ana tjetër, ata deklarojnë se ata që përdorin muzikë për të mësuar ndikojnë në produktivitetin e tyre duke u dashur më shumë kohë për të mësuar.

Pse tjetër duhet të dëgjojmë muzikë kur studiojmë?

Përkundër këtyre komenteve, duhet theksuar se secili individ është krejtësisht i ndryshëm. Ka njerëz të aftë për të studiuar me muzikë dhe të tjerë që nuk janë; në të njëjtën mënyrë që disa kanë mundësinë e të mësuarit me zhanre më të gjalla se të tjerët dhe anasjelltas. Prandaj, e gjitha do të ishte çështje e provimit dhe ndjekjes së këshillave ose rekomandimeve që do t'i shpjegojmë së shpejti për të gjetur muzikën ideale për studimet tona. Gjithashtu, këtu janë disa arsye pse duhet dëgjoni muzikë ndërsa studioni.

 • Në trupin tonë, truri është përgjegjës për monitorimin e situatës në të cilën gjendemi; që do të thotë se një vend i qetë mund të dëmtojë trurin tonë, pasi ai do të monitorojë çdo tingull. Kështu që muzika mund t'ju ndihmojë të qëndroni më të përqendruar dhe të mendoni më pak për të.
 • Muzika përmirëson përqendrimin sipas profesionistëve të tjerë, një teori e refuzuar nga ekspertët e mëparshëm. Por këto shpjegojnë se efektiviteti i tij qëndron në mënyrën e punësimit dhe personin në fjalë; që do të thotë se ajo që dëgjojmë ka rëndësi dhe do të varet nga aftësitë e secilit individ për t'u përqendruar ose studiuar.

Cilat zhanre muzikore rekomandohen të studiohen?

Ne tashmë kemi përsëritur se zhanri muzikor është një faktor i rëndësishëm kur studion. Deri tani ne do t'ju tregojmë disa nga më të përdorurat dhe efektive.

 1. Opsioni i parë është Muzike klasike, sepse stili i tij gjeneron harmoni me mjedisin tonë dhe madje lejon që gjendjet tona shpirtërore të përmirësohen. Përveç kësaj, përfiton nga krijimtaria dhe produktiviteti.
 2. Nga ana tjetër, ne gjithashtu kemi muzikë instrumentale dhe muzikë në sfond. Opsioni i parë na lejon të relaksohemi dhe të dëgjojmë çdo këngë që njohim në versionin e saj instrumental; ndërsa e dyta na jep një gjendje qetësie me tingujt e natyrës.
 3. Ekziston edhe muzikë elektronike; por ajo që është e ftohtë ose e ambientit, pasi që ne nuk do të zgjedhim një këngë disko, padyshim.
 4. Së fundmi, unë do të doja të rekomandoja kolonat zanore të disa lojërave video ose filmave.

Rekomandime për të studiuar me muzikë

Krijimi i një liste të muzikës për të studiuar nuk është një proces i komplikuar, por ne dëshirojmë që ju të merrni parasysh disa aspekte. Kryesorja është gjinia, një pikë mbi të cilën kemi vënë theks të madh. Pastaj kushtojini vëmendje aspekteve të mëposhtme:

 • Krijo listën e dëgjimit paraprakisht është më e rekomanduara. Imagjinoni që nuk keni, duhet ta ndryshoni këngën çdo moment; duke ndikuar në produktivitetin tuaj dhe duke ju tërhequr vëmendjen nga studimi. Për atë arsye, duhet të krijoni listën para se të filloni të studioni. Mund ta krijoni kudo që dëshironi, por ne ju rekomandojmë ta bëni mjaft të gjerë dhe ta randomizoni në mënyrë që sa herë që e dëgjoni të jetë ndryshe.
 • Shmangni dëgjimin e muzikës në cilindo radio transmetuespasi do të keni shpërqendrime të ndryshme siç janë spikerët dhe reklamat.
 • La kohëzgjatja e listës për dëgjim Mund të mos jetë shumë e gjatë për të ditur se kur të mbaroni do të duhet të pushoni për disa minuta. Edhe pse është e vlefshme të shtoni një kujtesë në celularin tuaj për t'ju njoftuar, në rast se lista juaj është shumë e gjatë.
 • Ju mund të shmangni krijimin e listës duke shkuar në faqet si Youtube, ku përdoruesit krijojnë listat e tyre për situata të ndryshme; si muzikë për të studiuar, punuar, shkruar, ndër të tjera.
 • Vëllimi është një faktor jashtëzakonisht i rëndësishëm, pasi duhet të kontrollohet. Ideja është të përdorim muzikën në sfond, kështu që duhet të jetë aty dhe të mos jetë më e fortë se mendimet tona kur studiojmë.
 • Në fund, mos harroni se vendi ku po studioni dhe teknikat e përdorura janë gjithashtu pika themelore. Për të parën, rekomandohet që të kërkoni një vend të këndshëm; ndërsa e dyta është të zgjidhni një teknikë që shkon krah për krah me aftësitë tuaja të studimit.

Këshilla për zgjedhjen e muzikës për të studiuar

 • Mundohuni të zgjidhni muzikën klasike kryesisht. Nëse mendoni se është e mërzitshme, nuk është stili juaj ose thjesht ju bën të flini; shkoni për dy opsionet e tjera të rekomanduara. Sidoqoftë, mendimi im si një dashamirës i muzikës për të mësuar dhe shkruar është se ju mund të zgjidhni çdo zhanër që ju pëlqen. Për këtë, unë rekomandoj të kërkoni këngë që nuk i dini (në mënyrë që të mos e shpërqendroni veten duke menduar për tekstin) dhe akoma më mirë nëse është në një gjuhë që nuk e kuptoni; për shembull këngë indie në frëngjisht.
 • Muzika klasike është më e rekomanduara, veçanërisht ajo e Mozartit; Meqenëse ekziston i njohuri "Efekti Mozart" që rrit përqendrimin, përmirëson produktivitetin dhe ju lejon të relaksoheni.
 • Ju mund ta përdorni tinguj natyre, e cila është mjaft relaksuese. Por mund të provoni për shembull, të krijoni një mjedis me shi dhe të luani muzikë. Unë e kam bërë atë dhe më pëlqyen rezultatet, por si gjithmonë, kjo varet nga secili person.
 • Çdo lëndë mund të ketë zhanrin ose stilin e vet, domethënë, për një temë që ka të bëjë me historinë, mbase duhet të jeni mjaft e përqendruar; kështu që muzika klasike është e mirë. Por nëse jeni duke studiuar dhe praktikuar matematikë ose fizikë, mbase mund ta bëni me diçka më argëtuese. Edhe pse mos harroni se kjo varet nga personi, nëse ju pëlqen historia dhe urreni matematikën, mund të provoni anasjelltas.

Ata thonë se muzika më e mirë për të arritur një përqendrim të mirë është ajo që lejon sinkronizimin e ritmit të studimit me atë të këngës; e cila sipas studimeve, është përcaktuar se janë këngët që kanë 60 ose 40 rrahje në minutë. Ky aspekt plotësohet me muzikën klasike, veçanërisht "muzikën barok", e cila rekomandohet shumë për këtë detyrë. Por siç thamë, kjo varet nga ju, shijet dhe aftësitë tuaja.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.