Në këtë ditë Bruce Lee vdiq

Me përzierjen e tij unike të aftësive fizike dhe mençurisë metafizike, së bashku me vdekjen e tij të parakohshme tragjike, artisti legjendar ushtarak, filozofi dhe regjisori i filmit legjendar kinezo-amerikan Bruce Lee (1940-1973) u bë një figurë e njohur botërisht.

Sot është 40 vjetori i vdekjes së tij, kështu që unë kam propozuar të botoj 10 kuriozitete që mund të mos i dini për Bruce Lee:

1) Bruce Lee vdiq nga një reaksion alergjik ndaj një qetësuesi të dhimbjeve.

2) Steve McQueen dhe Chuck Norris ishin midis personave që interesonin në funeralin e Bruce Lee.

3) Bruce Lee ishte gjithashtu një valltar i madh dhe fitoi një kampionat vallëzimi në 1958.

bruce lee duke kërcyer

4) Në vitin 1962, Bruce Lee shënoi 15 grushta dhe një goditje që nokautoi kundërshtarin e tij në një luftë që zgjati 11 sekonda.

5) Goditjet e Bruce Lee ishin kaq të shpejta, saqë në një skenë nga Operacioni i dragoit atyre iu desh të ngadalësonin imazhet që gunga të shfaqeshin.

6) Bruce Lee ishte një tifoz i madh i Muhamed Aliut dhe i shikonte luftimet e tij me fiksim.

7) Një statujë e Bruce Lee u vendos në Mostar, Bosnjë, sepse ishte diçka që i pëlqente të gjitha grupeve etnike në zonë. Më vonë ajo u thye.

8) Bruce Lee mund të kapte një kokërr oriz në ajër ... me shkopinj. Burim

9) Kur Chuck Norris u pyet se kush do të fitonte në një luftë për vdekje, ai tha, "Bruce [Lee], natyrisht, askush nuk mund ta mundë atë".

10) Bruce Lee ishte një nga aktorët më të shquar të Hong Kongut, me 20 filma për meritën e tij kur mbushi 18 vjeç.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)