"Në pelena" ose sa e dëmshme mund të jetë ambicia njerëzore

«Në pelena» është një film i shkurtër i shkurtër i animuar i bërë në 2005 nga Antonio Poi.

Na tregon karakterin shkatërrues të ambicies njerëzore. Supozohet se kjo ambicie është diçka e lindur në qenien njerëzore dhe vetëm përmes vetëdijes së përparuar ekologjike mund të bëjmë një botë më të qëndrueshme.

Shkurtimisht, qenia njerëzore paraqitet përpara kafshës jo-racionale, e cila nuk mund të shkatërrojë vetvetiu botën në të cilën jeton.

Sidoqoftë, foshnja paraqitet me një mjet, i cili mund të jetë një metaforë për të gjithë zhvillimin industrial që kanë arritur qeniet njerëzore dhe që është një nga shkaqet e shkatërrimit të mjedisit.

Nëse ju pëlqeu kjo video, merrni parasysh ta ndani me ata që janë afër jush. Ju falënderoj shumë për mbështetjen.[shpërndarje mash]

Të dhëna për ndotjen.

1) Ndotja është një nga shkaqet kryesore të vdekjeve në të gjithë botën, duke prekur më shumë se 100 milion njerëz. Kjo është e krahasueshme me sëmundjet globale si malaria dhe AIDS.

2) Më shumë se 1 milion zogj deti dhe 100.000 gjitarë detarë vdesin nga ndotja çdo vit.

3) Njerëzit që jetojnë në vende me nivele të larta të ndotjes së ajrit kanë një rrezik 20% më të lartë të vdekjes nga kanceri i mushkërive sesa njerëzit që jetojnë në zona më pak të ndotura.

4) Rreth 40% e liqeneve të Amerikës janë shumë të ndotur për peshkim, jetë ujore ose not.

5) Me ritmin që do të shkojmë, deri në vitin 2030 do të na duhen 2 toka për të ruajtur nivelin e konsumit dhe ndotjes. [Mashshare]


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.