Në të dy anët e banakut

Më poshtë, unë riprodhoj një letër të botuar në revistën XL Semanal. Ajo ka qenë fituese e një konkursi të quajtur "Letra më e mirë e javës".

E shkruan atë Aurora MC, nga Vizcaya.

Pasi ta lexoni, ajo lë një ndjenjë shumë të ngrohtë në tërë qenien tuaj. Një histori që thekson efektin që disa njerëz kanë tek ne falë punës së tyre të mirë. Shpresoj të të lë të njëjtën ndjenjë që më ka lënë mua.

Unë punoj për Administratën, u drejtohem njerëzve.

Atë ditë ai shkoi me nxitim dhe me një gjendje ankthi të konsiderueshëm në një zyrë taksash. Ai më ndoqi ngadalë, duke shpjeguar me durim secilën pjesë të një forme që ishte e vështirë për t'u plotësuar. Ai tejkaloi orët e tij të zyrës, siguroi që unë të ndiqja gjithçka.

Ditë më vonë, kur dorëzova formularin, Ai kaloi me durim dhe me delikatesë përsëri mbi çdo faqe dhe kontrolloi për gabime.

Qëndrimi i tij ishte një balsam për mua.

U ktheva për herë të tretë. Me mirënjohje i thashë se ai kishte arritur shumë më tepër për të bërë punën e tij, se në ato ditë humori im ishte i tërbuar dhe se vëmendja dhe trajtimi i tij i hollë ishin një nga gjërat më të mira që më kishin ndodhur.

Ai nuk më falenderoi vetëm. Ai u ngrit, eci rreth tavolinës së tij dhe më përqafoi. Ai më tha se edhe unë sapo e kisha bërë javën e tij më të ndritur. Dhe unë qava (po qaj shumë).

Unë mendoj për punën time në çdo punë, e cila aq shpesh shkon përtej detyrimit të thjeshtë. Të punosh me njerëz nuk është e lehtë, por vazhdon të na japë kënaqësinë më të madhe.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rafael Castello Escrig dijo

  Unë gjithashtu punoj në administratën publike dhe ishte shumë ngushëlluese të lexoja artikullin. Problemi është gjetja e njerëzve si ajo!
  Faleminderit për shpërndarjen