Çrregullimi i personalitetit narcist: një çrregullim shumë toksik

vajzë narcisiste duke parë në pasqyrë

A është narciziste apo vetëvlerësim i lartë? Ndoshta nëse njihni dikë me një sjellje narcisiste, ia keni bërë vetes këtë pyetje me raste. Edhe njerëzit me një çrregullim të personalitetit narcisist mund të hutohen ... Megjithëse ka disa shenja që mund ta bëjnë shumë më të lehtë identifikimin tuaj. Natyra njerëzore është egoiste herë pas here, por një person narcisist mund ta çojë atë në ekstrem.

Ata nuk vlerësojnë ndjenjat dhe idetë e njerëzve të tjerë dhe injorojnë nevojat që nuk janë të tyre. Kur keni një çrregullim të personalitetit narcizist, ne po përballemi me një sëmundje mendore, diçka që ndryshon nga të paturit e një tipari personaliteti narcizist, sesa kjo, mund të jetë më e zakonshme në shoqëri ... megjithëse ndryshimi midis tiparit të personalitetit dhe çrregullimit të personalitetit, do të duhej të vlerësohej nga një profesionist i shëndetit mendor.

Fjala "narcisist" vjen nga miti grek në të cilin Narcisi, një i ri i pashëm, sheh reflektimin e tij në një burim dhe dashurohet me të. Ai ishte zhytur në shikimin e imazhit të tij dhe përfundoi duke u hedhur në ujë. Aty ku ra trupi, u rrit një lule e bukur që ia dha emrin lules Narcis për nder të kujtimit të të riut.

Cfare eshte

Njerëzit me këtë çrregullim të personalitetit mund të preken të gjitha fushat e jetës së tyre. Ata kanë një lloj personaliteti toksik dhe janë një ndikim negativ në mjedisin e tyre të ngushtë. Ata nuk janë në gjendje të mbajnë një marrëdhënie të shëndetshme me njerëzit e tjerë dhe madje mund të kenë vështirësi të ecin përpara sepse nuk janë në gjendje të ndiejnë keq me të tjerët ose të njohin mangësitë dhe kufizimet e tyre. Ky çrregullim mund të trajtohet dhe me kalimin e kohës, efektet dëmtuese mund të trajtohen.

njeri narcisist që shikohet në pasqyrë

Çrregullimi i personalitetit narcisist është një model i qëndrueshëm i përvojës dhe sjelljes së brendshme që karakterizohet nga vetë-përqendrimi, mungesa e ndjeshmërisë dhe një ndjenjë e ekzagjeruar e vetë-rëndësisë. Ashtu si me çrregullimet e tjera të personalitetit, ky çrregullim ka një model të qëndrueshëm dhe të qëndrueshëm të sjelljes që ndikon negativisht në shumë fusha të ndryshme të jetës, përfshirë marrëdhëniet shoqërore, familjare dhe të punës.

Karakteristikat e tij kryesore janë se këta njerëz ndihen mirë përpara të tjerëve, nuk kanë ndjeshmëri ndaj njerëzve dhe kanë shumë nevojë për admirim të vazhdueshëm. Njerëzit mund t’ju ​​shohin si dikush arrogant, egoist, manipulues dhe kërkues ndaj vetes, por mbi të gjitha, me të tjerët. Gjithashtu ata mund të kenë fantazi madhështore dhe besojnë se meritojnë trajtim të veçantë nga të gjithë.

Ky çrregullim zakonisht fillon në adoleshencën e vonë ose rininë e hershme. Qëndrimet janë të dukshme në të gjitha fushat e jetës së personit me çrregullim të personalitetit narcizist. Këta njerëz mendojnë se janë të veçantë dhe më të mirë se të tjerët. Ata përpiqen të fërkojnë shpatullat me njerëz që ata mendojnë se janë gjithashtu të veçantë ose meritojnë vëmendjen e tyre në një farë mënyre ... njerëz të tjerë, ata thjesht i përçmojnë ata.

Mos ngatërroni të qenit nacisist me vetëvlerësimin e lartë

Megjithëse shumë njerëz fillimisht besojnë se këta lloje njerëzish kanë vetëvlerësim të lartë, është e nevojshme të mos ngatërrohet kjo sepse në realitet ... vetëvlerësimi i tyre është mjaft i brishtë. Në fakt, ata kanë nevojë të ndiejnë edhe admirimin dhe vëmendjen patologjike për të tjerët, thjesht duke ndjerë (në mënyrë toksike) që ata vlerësohen nga të tjerët.

grua duke bërë një selfie

Kur ata kanë probleme me vetëvlerësimin e tyre, ata shpesh kanë probleme të pranojnë kritika, gabime ose të humbin. Ata ndihen të poshtëruar kur kjo ndodh dhe emocionalisht bosh. Ata menjëherë ndiejnë refuzim nga të tjerët, dhe kjo i zhyt emocionalisht edhe nëse përpiqen të provojnë të kundërtën "para galerisë". Por gjithashtu ka raste të njerëzve me çrregullim të personalitetit narcisist ku ata kanë vetëvlerësim të lartë në të gjitha aspektet, diçka që padyshim mund të përkeqësojë më tej simptomat e çrregullimit.

As ky çrregullim nuk duhet ngatërruar me vetëbesim të lartë. Njerëzit që kanë vetëvlerësim të lartë mund të kenë ndjeshmëri dhe të jenë të përulur, nga ana tjetër, një personi me këtë çrregullim do t'i mungojë këto qëndrime pozitive.

simptomat

Narcizmi është një term që përdoret për t'u referuar njerëzve që kujdesen vetëm për veten e tyre dhe jo për të tjerët, qenie egoiste ku ata vijnë para së gjithash. Necessaryshtë e nevojshme të bëhet diferencimi, siç e kemi theksuar më lart për tiparet e personalitetit dhe çrregullimin e personalitetit. Për shembull, tiparet narcistike mund të jenë të zakonshme gjatë adoleshencës, por kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se adoleshenti do të zhvillojë çrregullimin e plotë në të ardhmen. Disa simptoma të çrregullimit të personalitetit narcisist përfshijnë:

 • Ndjesia e ekzagjeruar e aftësive dhe arritjeve të dikujt
 • Nevojë e vazhdueshme për vëmendje, pohim dhe lavdërim nga të tjerët
 • Besimi rreth tij / saj se ai / ajo është unik dhe i veçantë në botë
 • Konsideroni se mund të lidheni vetëm me njerëz me të njëjtin "status"
 • Fantazitë e zakonshme për arritjet, suksesin dhe fuqinë
 • Shfrytëzimi, manipulimi dhe përfitimi i njerëzve të tjerë vetëm për përfitime personale
 • Preokupim i tepërt për të pasur fuqi dhe sukses
 • Ju jeni ziliqar për të tjerët dhe besoni se edhe të tjerët janë ziliqar për ju
 • Mungesa e ndjeshmërisë për të tjerët

person narcisist

Diagnostifikimi dhe trajtimi

Diagnoza zyrtare mund të bëhet vetëm nga një profesionist i kualifikuar i shëndetit mendor dhe kërkon që personi të shfaqë dëmtime në funksionimin e personalitetit në fusha të ndryshme, duke përfshirë përvojën e një sensi të madh të vetë-rëndësisë, si dhe në vështirësitë ndërnjerëzore në kërkimin e vëmendjes, ndjeshmërisë dhe intimitetit.

Mangësitë në funksionin e personalitetit dhe shprehja e tipareve të personalitetit duhet gjithashtu të jenë të qëndrueshme me kalimin e kohës dhe në situata të ndryshme, ato nuk duhet të jenë normative për kulturën, mjedisin ose fazën e zhvillimit të individit dhe Ato nuk duhet të vijnë për shkak të ndikimit të drejtpërdrejtë të përdorimit të substancave ose gjendjes së përgjithshme mjekësore.

Lidhur me trajtimin, psikoterapia individuale mund të përdoret edhe pse procesi është zakonisht i vështirë dhe i gjatë për shkak të karakteristikave personale të individit. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se njerëzit me këtë çrregullim rrallë kërkojnë trajtim. Njerëzit shpesh fillojnë terapinë me nxitjen e anëtarëve të familjes ose për të trajtuar simptomat që rezultojnë nga çrregullimi, të tilla si depresioni.

Terapia e sjelljes njohëse shpesh është efektive për të ndihmuar njerëzit me këtë çrregullim të ndryshojnë modelet shkatërruese të të menduarit dhe sjelljes. Qëllimi i trajtimit është të ndryshojë mendimet e shtrembëra dhe të krijojë një imazh më realist për veten. Medikamentet në përgjithësi nuk janë efektive për ndryshime afatgjata, por Ato ndonjëherë përdoren për të trajtuar simptomat e ankthit ose depresionit.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.