Vetëmendja në shkolla zvogëlon simptomat e depresionit tek adoleshentët

br>>

Nxënës të shkollës së mesme që përfunduan një program të Mindfulness ulur simptomat e depresionit, ankthit dhe stresit deri në gjashtë muaj pas përfundimit të programit. Jo vetëm që i zvogëluan ato, por kishin më pak të ngjarë të shfaqnin simptoma të tilla. Studimi u drejtua nga Profesor Filip Raes, nga Fakulteti i Psikologjisë dhe Shkencave të Edukimit të Universitetit Katolik të Leuven (Belgjikë). Mësuesi është i pari që shqyrton Mindfulness në një mostër të madhe të adoleshentëve në një mjedis të tillë si shkolla.

Mendja është një formë meditimi e përqendruar në ushtrimin e vëmendjes. Depresioni shpesh është i rrënjosur në një spirale ndjenjash dhe shqetësimesh negative. Sapo një person të mësojë t’i njohë këto ndjenja dhe mendime më shpejt, ai ose ajo mund të ndërhyjë para se të ndodhë depresioni.

mindfulness

Ndërsa mendja është testuar dhe aplikuar gjerësisht tek pacientët me depresion, kjo është hera e parë që kjo metodë studiohet në një grup adoleshentësh në një mjedis shkollor. Studimi u krye në pesë shkolla të mesme në Flanders, Belgjikë. Rreth 400 studentë të moshës 13-20 vjeç morën pjesë në studim. Studentët u ndanë në një grup testimi dhe një grup kontrolli. Grupi i provës mori këtë program Mindfulness dhe grupi i kontrollit nuk mori asnjë trajnim. Para studimit, të dy grupet plotësuan një pyetësor për të zbuluar dhe matur simptomat e depresionit, stresit ose ankthit. Të dy grupet plotësuan përsëri pyetësorin menjëherë pas trajnimit, dhe pastaj një herë të tretë gjashtë muaj më vonë.

Para fillimit të programit, të dy grupet e provës (21%) dhe grupi i kontrollit (24%) kishin një përqindje të ngjashme të studentëve me simptoma depresive. Pas aplikimit të programit Mindfulness, ai numër ishte dukshëm më i ulët në grupin e provës: 15% kundrejt 27% në grupin e kontrollit. Ky ndryshim u mbajt gjashtë muaj pas trajnimit: 16% e grupit të provës kundrejt 31% e grupit të kontrollit.

Rezultatet sugjerojnë që ndërgjegjësimi mund të çojë në një rënie të simptomave që lidhen me depresionin dhe, nga ana tjetër, se e mbron atë kundër zhvillimit të mëvonshëm të simptomave që lidhen me depresionin.

Burim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Teresa Pozzoli de Gamarra dijo

  Faleminderit ekip për vetë-ndihmë: Informacioni i marrë është shumë i mirë. Më ndihmon në një nivel praktik dhe t'u tregoj të tjerëve përfitimet e faqes Ndihma dhe vetë-përmirësimi

  1.    Jasmine murga dijo

   Faleminderit shumë MaTeresa!