Javier Urra: «Unë jam një djalë shumë i disiplinuar dhe kjo është arsyeja pse kam kohë të shkruaj 30 libra»

Sot dëgjova transmetimin e programit radio Sergio Fernández me numër 37 me titull "Arti i edukimit" (Ju lë videon më poshtë).

Në këtë program ai kishte si mysafir Javier Urra, Doktor në Psikologji Klinike dhe në Pedagogji Terapeutike. Ai ishte Avokati i Popullit i parë për Fëmijët në Spanjë, ai ka një orator shumë të mirë dhe shpjegohet në një mënyrë shumë didaktike. Para se të shikoj videon ju lë me katër perla që thotë në fillim të transmetimit.

Javier Urra thotë se ai ngrihet me një buzëqeshje dhe fillon ndërhyrjen e tij në program duke thënë: «Unë jam një anormal që kur udhëtoni në Argjentinë ose Kili, a e dini se ka gjithmonë dikush me pak dritë që lexon ose shkruan diçka? Ky jam une".

Unë ju lë këto katër perla që ai lëshon në fillim të programit dhe pastaj shohim videon:

1) "Unë jam një djalë shumë i disiplinuar dhe kjo është arsyeja pse kam kohë të shkruaj 30 libra".

2) «Çohem në 5:00 të mëngjesit dhe lexoj. Për të shkruar një libër kam llogaritur që kam lexuar rreth 60 libra… Kur them të lexoj një libër dua ta lexoj në detaje, ta nënvizoj, të bëj një sintezë. Kini parasysh që unë shkruaj gjithçka me stilolaps, nuk e përdor kompjuterin ».

3) "Studentët e sotëm janë shumë të përgatitur por ata nuk gërmojnë thellë". (Në punimet-hetimet e tij).

4) “As studentët nuk kanë gjuhë. Ata kanë një folje shumë të pakët dhe emocionet dhe ndjenjat e tyre nuk dinë t'i shprehin ato ... dhe gjuha është thelbësore për të zhvilluar trurin ... dhe imagjinatën ».

Nëse ju pëlqeu kjo video, merrni parasysh ta ndani me ata që janë afër jush. Ju falënderoj shumë për mbështetjen.[shpërndarje mash]


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.