Ndërtimi i vetë-disiplinës hap pas hapi

Vetëdisiplina Shtë aftësia për të vepruar ose menduar pavarësisht nga gjendja juaj emocionale.

Vetë-disiplina është një nga shumë mjetet e zhvillimit personal që keni në dispozicion. Sigurisht që nuk është ilaç. Sidoqoftë, problemet që mund të zgjidhë vetë-disiplina janë të rëndësishme, dhe ndërsa ka mënyra të tjera për të zgjidhur këto probleme, vetë-disiplina i asgjëson.

[Shkoni poshtë për të parë një video të njerëzve që arritën sukses të madh përmes vetë-disiplinës]

vetë-disiplinës

Me vetë-disiplinën, ju mund të kapërceni çdo varësi ose të humbni ndonjë sasi të peshës. Përtacisë, çrregullimit dhe injorancës mund t'i jepet fund. Në fushën e problemeve që mund të zgjidhni, vetë-disiplina është thjesht e pakonkurueshme. Për më tepër, bëhet një shok skuadre i fuqishëm kur kombinohet me mjete të tjera të tilla si pasioni, vendosja e qëllimit dhe planifikimi.

Ndërtimi i vetë-disiplinës

Filozofia ime se si të ndërtohet vetë-disiplina shpjegohet më së miri me një analogji. vetë-disiplinës është si një muskul. Sa më shumë që ta stërvitni aq më e fortë bëhet.

Ashtu si të gjithë kanë forcë të ndryshme muskulore, të gjithë ne kemi nivele të ndryshme të vetë-disiplinës.

Vetë-disiplina është e nevojshme për të nxitur vetë-disiplinën.

Mënyra për të ndërtuar vetë-disiplinën është analoge me përdorimin e ngritjes së peshës për të ndërtuar muskujt. Ju duhet të ngrini pesha që janë afër kufirit tuaj të tolerancës. Ju tensiononi muskujt tuaj derisa të dështojnë, dhe pastaj pushoni.

Në mënyrë të ngjashme, metoda themelore e nxitjes së vetë-disiplinës është trajtimi i sfidave që ju mund t’i përmbushni me sukses, por që janë afër kufirit tuaj.

Trajnimi progresiv do të thotë që sapo ta merrni, sfida rritet. Nëse vazhdoni të punoni me të njëjtën peshë, nuk do të bëheni më të fortë. Në mënyrë të ngjashme, nëse nuk mund ta provoni veten në jetë, nuk do të arrini asnjë vetë-disiplinë.

Ashtu si shumica e njerëzve kanë muskuj shumë të dobët në krahasim me sa të fortë mund të bëhen me një stërvitje, shumica e njerëzve janë shumë të dobët në nivelin e tyre të vetë-disiplinës.

Ashtë një gabim të përpiqesh ta shtyn veten shumë fort kur bëhet fjalë për nxitjen e vetë-disiplinës. Nëse përpiqeni të transformoni jetën tuaj duke vendosur një duzinë qëllimesh të reja brenda natës, do të dështoni.

Nëse jeni shumë i padisiplinuar në këtë moment mund të përdorni atë pak disiplinë që keni për të ndërtuar më shumë. Sa më i disiplinuar të bëhet, aq më shumë gjëra do të arrini në jetë. Sfidat që dikur ishin të pamundura do të bëhen lojë e fëmijëve.

Mos e krahasoni veten me njerëzit e tjerë. Nuk do të ndihmojë. Shihni se ku jeni tani dhe përpiquni të përmirësoheni ndërsa shkoni.

shembull

Supozoni se doni të zhvilloni aftësinë për të bërë 8 orë punë solide çdo ditë sepse e dini që do të sjellë një ndryshim të vërtetë në karrierën tuaj. Një studim thotë se një punëtor mesatar i zyrës kalon 37% të kohës në periudha të pasivitetit. Kështu që ka shumë hapësirë ​​për përmirësim.

Mundohuni të punoni një ditë pa iu nënshtruar shpërqendrimeve dhe mund ta bëni vetëm një herë. Ditën tjetër, lejojini vetes një relaksim. Ju keni punuar një ditë për tetë orë pa shpërqendrime dhe kjo do të krijojë një precedent. Nëse të punosh dy orë rresht është shumë për ty, ngadalëso pak. Me çfarë kohëzgjatjeje do të ju lejonte të bëni 5 përsëritje sukses (dmth një javë të tërë)? A mund të punoni me përqendrim për një orë në ditë, pesë ditë me radhë? Nëse nuk mund ta bëni këtë, shkurtoni në 30 minuta ose çfarëdo që mund të bëni. Nëse jeni të suksesshëm (ose mendoni se do të ishte shumë e lehtë), atëherë rrisni sfidën (dmth qëndrueshmërinë).

Pasi të keni zotëruar javën në një nivel, merreni atë një pikë javën tjetër. Dhe vazhdoni me këtë trajnim progresiv derisa të keni arritur qëllimin tuaj.

Megjithëse analogjitë e këtij lloji nuk janë zakonisht të njëjtat, shumë arritje mund të arrihen me këtë sistem. Ngrini nivelin pak çdo javë dhe qëndroni brenda aftësive tuaja dhe do të bëheni më të fortë me kalimin e kohës.

Ky post është pjesa e parë e një serie prej 6 artikujsh mbi vetë-disiplinën: pjesa 1 | Pjesa 2 | Pjesa 3 | Pjesa 4 | Pjesa 5 | Parte 6

Ju lë me videon me titull "Mesazhi frymëzues i atletëve paraolimpikë për nënat e tyre":


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.