Ndani mendimet tuaja duke shkruar

A e dini sa e rëndësishme është ndani mendimet tuaja, ide, mendime ... me të tjerët? Shtë një mënyrë e shfryrjes, e bashkëveprimit në një farë mënyre me botën. Kjo është ajo që më lejon ky Blog. Isshtë një lloj dritareje që ekziston në mendjen time. Një dritare me pamje nga jashtë, në një botë të pamasë në internet plot mundësi.

Unë ju inkurajoj që të krijoni blogun tuaj mbi temën që dëshironi. Mund të jetë thjesht një ditar, çfarëdo që dëshironi ... madje mund të shndërrohet në një biznes.Ndani mendimet tuaja duke shkruarNëse nuk guxoni sepse nuk jeni shumë të aftë në informatikë, mos u shqetësoni. Ju mund të përdorni metodën që është përdorur për mijëvjeçarë: një bllok shënimesh, një fletore, disa fletë. Çdo gjë që pasqyron mendimet tuaja dhe vendos mendjen tuaj në rregull.

Vendosja e asaj që mendojmë me shkrim është shumë e dobishme sepse na lejon t'i shohim gjërat ndryshe, më qartë. Problemet sqarohen dhe mendja juaj është e ngarkuar.

A doni që idetë, mendimet ose historitë tuaja të njihen?

Ju mund të shkruani një ditar që kthehet në një libër të vogël. Mund edhe ta postoni. Në ditët e sotme është shumë e lehtë të kesh një libër të shtypur.

Ju vetëm duhet shkruaj me pasion, hapni zemrën dhe mendjen tuaj, humbni frikën nga një faqe e zbrazët. Me praktikë është se si mëson (askush nuk lind i mësuar). Të gjithë kemi potencialin të bëhemi shkrimtarët më të mirë në botë. Shtë çështje praktike dhe mësimore.

Nëse guxoni të krijoni Blogun tuaj, mbështetuni në ndihmën time. Një vit më parë mezi dija të hapja një kompjuter dhe tani jam shumë i mirë në këtë mjedis. Kam gjetur një hobi të shkëlqyeshëm dhe i jap vetes me pasion. Nuk kërkon asnjë përpjekje.

Unë ju inkurajoj të ndani një pjesë të vogël të vetes.

A ju pëlqeu ky artikull? Nëse përgjigjja juaj është po, mund të klikoni në butonin "Pëlqe" më poshtë dhe do të më bëni të lumtur


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   kravatë alberto dijo

  Kush do të thoshte se dashuria dhe mendimi nuk janë kuptuar, por ata jetojnë së bashku për të gjetur sublimin ku ka butësi që bën që shumë prej nesh të ndjehen të butë dhe ne e quajmë atë kornizë pa e kuptuar se te fëmijët tanë ne e jetojmë atë pa e emëruar por këtu është mbajmë momentet më të mira të jetës sonë.

 2.   rërë joplin dijo

  vazhdo të jetosh në ëndrra që zgjasin më shumë për të fjetur dhe fillo të ëndërrosh se kur të zgjohesh me realitetin tënd vetëm të kërkoj të mos kërkosh përsëri të ndash pasigurinë tënde sepse nuk dua të ëndërroj përsëri sepse tani po mësoj të ec si një e mirë realiteti. atte sandys joplin

 3.   keyli dijo

  duke qarë është e padobishme mund të ëndërrosh por duhet të jetosh zemra ime të mungon rrahjet e zemrës sime janë errët pa ty të shikoj duke mbajtur dorën e asaj siluete të përsosur dhe asaj buzëqeshje të ëmbël por e vërteta është tjetër të ngarkosh me shikime sikur të ishte dikush që nuk e prisja te tille Ndoshta ata mendojne se une jam i tille dhe degjojne murmuritje nuk prisnin qe une te jem ndryshe mos te jem normal ata me besojne cuditshem por e verteta eshte tjeter ato shenja qe jane ne krahet e mia nuk jane te dashurise se jane e presionit por nëse je ti më ringjall ti po ëndërroj që mendoj se jam gjallë por nëse shkon nuk do të jem në gjendje të përqafoj lotët e mi nuk do të thaheni më ndjehem i largët keni ndryshuar si ata dhe tani ju me shiko larg me shikon me te larget perseri zemra ime ndjen vetem rrahje te ftohta ata drejtojne gishtin drejt meje me ben te humbas mendjen ndihem vetem.

 4.   anonim dijo

  Duhet te shkruaj
  Unë kam nevojë për të organizuar mendjen time, si duhet ta bëj atë?

  1.    Dolores Ceñal Murga dijo

   Përshëndetje, unë ju rekomandoj që të filloni me shkrim falas, të shkruani gjithçka që keni në mendje, gjithçka që ndieni pa ndonjë filtër, rend ose strukturë, pastaj përpiquni të kuptoni informacionin pak nga pak dhe të filloni ta strukturoni atë, si kjo pak nga idetë e vogla do të rrjedhin më shumë
   gëzohem
   regards

 5.   Luis dijo

  Sot 18 në 07:15. Unë do të filloj të shkruaj ditën time në rast se vdes nesër dhe mbase nuk kam bërë asgjë për t'u larguar, por përkundër gjithçkaje që ka ndodhur unë jam duke qëndruar këtu duke jetuar, duke rezistuar ndaj së mirës që mund të vijë, me optimizmin më të mirë të jetës njëra anë, unë jam e lumtur në jetë, sepse kam një vajzë kaq të bukur dhe të bukur pranë, e cila është një nga arsyet e pakta për të vazhduar luftën në atë që quhet jetë dhe se ajo pa e kuptuar kalon ditët pa e kuptuar, avese Unë mendoj ta shijoj atë për të folur dhe të kem të gjitha gjërat në botë për t'i dhënë asaj dhe që asaj kurrë nuk i mungon asgjë, që të njëjtat gjëra që unë të mos ndodhin.
  Difficultshtë e vështirë të jetosh jetën, ka gjëra që ndonjëherë i fiton dikush ose i beson se të jep lumturi, qoftë kjo mirëqenie materiale socio-ekonomike, por nuk është kështu. Bukuria e jetës, gjëja interesante për të, duke ditur se gjithçka që keni kushton shumë shembull: ju keni një punë, fitoni lukas të mirë, por duhet të jeni larg familjes suaj dhe ai çmim për atë që fitoni nuk vlen ajo
  Një ose unë, nga ana ime, përpiqem të jap më të mirën time ose nëse mund të ndihmoj dikë i ndihmoj edhe nëse më mungon, por nëse shoh dikë që nuk po kalon mirë është gjithmonë mirë të jap një dorë do të doja kurrë mos i mohoni dikujt diçka, megjithëse ai person më trajton si mut, jeta është e shkurtër Venancio siç thotë Tito Fernandez, jeta futet po aq sa fati, një ditë mund të jemi lart një ditë më poshtë, madje edhe rënia më e fuqishme dhe ajo që është një thjeshtë me të Për një arsye më të madhe mund të humbasësh gjithçka, ka diçka që është e vështirë për mua ta kuptoj, njerëzit ndryshojnë me para, jo në mënyrën e të menduarit, nëse jo në mënyrën e të vepruarit pa e kuptuar njeriu bën gjëra që nuk korrespondojnë. Ashtu si babai im kishte shumë, por jetën dhe miqtë e tij bohem, duke besuar se një ditë të gjithë njerëzit që ishin pranë tij kur ai kishte para do të ishin akoma atje. Gjë që me kalimin e kohës e kuptoi se nuk ishte vonë kur tashmë e kishim humbur shtëpinë dhe të gjithë erdhën. Por ka një gjë interesante në lidhje me jetën për të filluar përsëri me më pak kohë, por të përpiqet të jetë në situatën që kam pasur.
  Një si person ka kohë të mira dhe kohë të keqe. Ndonjëherë momentet kur dikush është në buzë zgjasin njëqind vjet, disa jetojnë në buzë. duke menduar se si do ta sillni bukën çdo ditë në shtëpinë tuaj. "Jeta është e shkurtër", përfitoni nga ajo ndërsa keni vullnet dhe shëndet.
  Unë mendoj për të gjithë njerëzit që kam pasur pranë në fëmijërinë time, miqtë përgjithmonë duke menduar se rinia do të ishte e përjetshme, me grupin tim të vogël të garazhit, duke besuar se unë do të isha një muzikant duke nxjerrë kopertina duke qenë të lumtur në kohën time, edhe pse një çift e njerëzve gjithmonë do të na dëgjonin, por ne ishim të rëndësishëm për ta. Pas atij momenti, gjithmonë duke punuar në punë sporadike, asnjëherë i pushuar nga puna dhe duke u përpjekur të mos ndjekim rutinën e të gjithëve, mendoj se të gjithë kemi një qëllim në këtë botë, mbase jeta ime nuk ka drejtim dhe është një nga shumë, por unë do të përpiqem të ndihmoj Kush mund dhe ky është kuptimi që i jep jetës time, duke ditur që nëse kam diçka dhe një person tjetër shërben më shumë se unë ta marr ose ta marr nga unë, nuk do të shqetësohem për këtë nëse di ta vlerësojë më shumë sesa unë. nëse dikush jep diçka, është që ata të përfitojnë nga ajo më shumë se një. Ndoshta unë jam një njeri i çmendur i ndyrë që flas kotësi, por një person i çmendur jeton më i lumtur sesa një person i shqetësuar për gjithçka, ndonjëherë preferoj të mos mendoj aq shumë për të qenë më i lumtur.
  Unë kam përgjegjësi dhe jam i lumtur t’i marr përsipër, secili akt ka pasojën e tij, mbase ato janë gjëra të mira ose të këqija, secili akt ose veprim që bën dikush është për diçka. Nëse ndoshta jam i dehur, kjo është për shkak të diçkaje ose dikujt, asgjë nuk është e lehtë. Njerëzit mendojnë keq ndonjëherë nuk është për shkak se ata duan ta bëjnë atë por jeta e bëri atë, ashpër të zemëruar ose të shqetësuar dhe të frikësuar nga ajo që duan të bëjnë në të ardhmen, një e ardhme aq e pasigurt sa fati i tyre pa e ditur që nesër do të vijë. Ndoshta tingëllon egoist, por unë e di që unë do të vdes dhe nuk e di se ku do të arrijë pasiguria e diturisë që vjen pas kësaj jete pas kësaj jete. Epo, askush nuk e di se çfarë do të vijë më pas derisa të duhet të largohesh nga kjo botë. Ndoshta dikush tjetër ose askush nuk e di, njerëzit që kanë mbetur në këtë botë duke qarë për largimin tuaj, por kush është i juaji më vonë.
  Por ju duhet të vazhdoni të jetoni momentin në këtë botë dhe të dini se më vonë, secili moment do të jetë një kujtim. Unë kam nevojë të kuptoj gjëra më të pashpjegueshme.
  Tani e vetmja gjë që di është se po pi diçka duke jetuar në moment duke menduar për një të ardhme që shpresoj të vijë.
  Ndihem vetëm në vendin ku jam, e di që kam një vajzë të mrekullueshme dhe një të dashur që më do, më vjen keq, një nënë që do t’i jepte jetën nëse i kërkoja. Ajo grua jep çdo ditë të jetës së saj për fëmijët e saj, le të jemi ata që jemi, ajo po ju mbështet dhe po jep edhe monedhat e saj të fundit që i ka gjithmonë në mënyrë që të mos na mungojë asgjë, grua e pakushtëzuar edhe nëse njëri është qen me të pa duke dashur, shpresoj të mos jetë vonë kur ajo e di. Gjërat tregohen në jetë dhe kjo është e vështirë për mua ta them në fytyrën e saj se ajo grua që unë kam si nënë është gruaja më e bukur që kam parë për herë të parë, gjithmonë duke mbështetur pjesën tjetër dhe duke humbur jetën e saj duke na shërbyer me më të mirën prej saj, ajo na jep gjithçka, dhe unë nuk jam duke folur për materialin.
  Uroj prindërve të mi të dashur fatin më të mirë, e di që ata luftojnë shumë për të marrë gjërat e tyre të vogla, mbase si unë, duke jetuar ditë për ditë dhe duke jetuar kështu të lumtur.
  Ata gjithmonë do të kenë MB SSHTETJEN time të pakushtëzuar për gjithçka që unë do të doja t'u jepja, do të më mungonte jeta për t'i falënderuar, gjithçka që kemi kaluar dhe si kemi jetuar, nuk jemi të Lukasit por dashuria na bën milionerë. dashuria nuk humbet, ti bie në gjumë ndonjëherë, për shkak të nevojave ose problemeve që ka njeriu në baza ditore.
  Epo jeta ime është gjithmonë me probleme nga njëra anë dhe me momente të lumtura
  E vetmja gjë që i kërkoj Zotit është që ai të më japë një punë të mirë që të jem në gjendje të plotësoj të gjitha nevojat e njerëzve të mi, unë nuk kërkoj ndonjë dhuratë ose asgjë në këmbim, unë vetëm dua të punoj dhe të jem në gjendje të përmbush qëllimet që ata më imponojnë në jetë, jetojnë mirë duke pasur për shpenzimet e mia dhe të të tjerëve, duke jetuar të lumtur jo të pasur vetëm mirë. dhe shijoni këtë moment që dikush ka kur kalon nëpër këtë botë.
  Epo tani e tutje ky do të jetë ditari im i jetës. Unë do të shkruaj gjithçka që do të më ndodhë tani e tutje.
  Veshja sot ishte një ditë e mrekullueshme që u kujdesa për vajzën time pasdite në shtëpinë e Marce-s dhe luajta gjithë pasditen me të derisa nuk munda. Unë jam gjithashtu shumë mirënjohës për punën që e dashura ime Marce bën për t'u kujdesur aq mirë për të voglin tonë, ndonjëherë ajo as nuk fle për shkak të saj. Por unë besoj se çdo baba apo nënë e bën atë. Përshëndetjet dhe fletëpalosjen kjo lexohet nga shumë njerëz që kalojnë të njëjtën gjë si unë me pasiguri dhe duke menduar se ata do të vijnë nesër pa punë duke hedhur letra ose kudo duke u përpjekur të marrin ndonjë goditje sporadike ndërsa projekti im del nga mirëkuptimi. përshëndetje dhe për të luftuar se shpresa dhe idealet janë të vetmet gjëra që merr në këtë jetë. Dhe ai që mund të ndihmojë dikë që është në rrugë për ta bërë këtë. LDGG thotë lamtumirë

 6.   Manuel dijo

  Diçka marrëzi
  Unë mendoj vetëm për veten time
  dhe nuk e kuptoj që ka edhe njerëz përreth meje
  dhe se unë gjithashtu duhet të jem pjesë e atij rrethi për t'i parë të flasin me ta duke i dëgjuar dhe për t'i thënë që unë e dua atë

  koha, jetoj sikur të ishte dita e fundit shumë shpejt dhe pa menduar dhe tani e di që ka kohë për gjithçka
  Unë mendoj se mund të ngrihem më herët dhe të organizoj jetën time dhe të planifikoj çdo minutë të jetës sime, sepse ndërsa jam gjallë, unë zotëroj kohën time
  puna është dytësore, më duhen që të fitoj para dhe t'i kem në dispozicion për të blerë, ngrënë, etj.
  Unë gjithashtu mbyllem në një dhomë pa emër dhe mendoj pse njerëzit nuk vijnë të më shohin, natyrisht dhoma nuk ka emër për këtë arsye nuk mund të më gjejnë
  Por nëse shoh njerëz dhe them them shiko këtu këtu jetoj ndonjëherë do të shikoj dhe do ta marr dorën dhe do të përshëndes, si janë ata apo një ditë e mirë mbase

  dhe e di që është pjesë e egoizmit tim, e di që ato që shkruaj mund të mos kenë kuptim
  Do të ndodhë sepse nuk përgatitem për të qenë në gjendje të komunikoj me të tjerët apo e kam të vështirë ta bëj këtë
  Mendoj se jam gabim me diçka por nuk dua ta pranoj, është e vështirë për mua të hap sytë
  dhe shiko se mbase ka njerëz që janë të interesuar, por për gjithë inatin tim të mallkuar nuk më lë të shoh
  që nëse ka njerëz që më duan
  Unë mendoj se jam i varur nga vuajtja nga vetmia për të përbuzur të martirizohem ditë për ditë me këtë
  kur hap zemrën time ka goditje dhe e mbyll përsëri
  Kam menduar ta lë pak hapur nëse më godasin, do të mësohem të marr goditje, por gjithmonë kam dëgjuar se çfarë nuk të shkatërron
  E forcon do jete e vertete, dreqi me tremb por si e degjoj gjithmone do trajtoj pak nga pak gjithsej se mund te vuaj me shume me te gjitha demet qe i kam shkaktuar vetes
  duke u mbyllur në një botë pa emër ku jetojnë njerëz egoistë të cilët e kanë të vështirë të japin ose kanë frikë të marrin
  Nuk di çfarë të bëj më ndihem e mundur

  E kam të vështirë t’i them lamtumirë vuajtjes time vetmisë time që më ka shoqëruar mirë apo keq gjithë jetën time fatkeqe që unë vetë e formoj me sytë mbyllur
  miq nuk i kam mendoj se nuk i pranoj ashtu siç ishin nuk u dhashë një shans të përshtaten me mua thjesht i hodha poshtë pasi hidhja një jetë të lumtur nëse komplekset dhe urrejtja
  Unë e di që ka njerëz të këqij, por ka edhe njerëz të mirë që përpiqen të na japin dhe ka edhe njerëz si unë të mbyllur në një botë ku ne nuk mund ta shohim veten, një botë e verbër ku asgjë nuk ekziston
  vetëm vetmia dhe zhgënjimi dhe frika po shumë e frikësuar dhe përballen me veten time dhe them mjaft është mjaft kam luftuar tërë jetën time të pafat dhe nuk kam arritur asgjë asgjë asgjë
  Unë shoh një fytyrë të lumtur dhe të qeshur dhe ndihem gjithashtu mirë dhe kjo është kur kuptoj gjithçka që kam humbur dhe gjatë gjithë kohës që kam humbur për shkak të egoizmit dhe zilisë sime
  Kur i shoh njerëzit se si buzëqeshin dhe e jetojnë jetën e tyre, e di që sipas meje kam shumë defekte, por cilësi që nuk di se cilat janë, do të ndodhë sepse nuk di cilat janë cilësitë apo virtytet
  Unë nuk kam mësuar të jetoj dhe t’i bëj të jetojnë vetëm me virtytet e mia dhe të hedh poshtë defektet e mia që edhe sot nuk e di se çfarë janë, por unë defekoj është diçka sikur nuk është diçka normale po
  sido që të jetë përveç virtyteve që nëse dëgjohen më mirë është diçka si e vërtetë apo e mirë që unë mendoj, shiko që jam budalla në mos të parë të mirën dhe duke injoruar të keqen
  Unë këndoj se do të jepja për të riparuar atë që dëmtoj, por sot e di që nuk ka mjete ose kohë për ta bërë atë
  Hapi është lënë pas, e tashmja është ajo ku jam tani, e ardhmja nuk ekziston për mua, ëndërrimi është i keq dhe është i keq, të jetosh në të tashmen është e vështirë, por të jetosh me shumë guxim dhe zemër do të ishte e frikshme
  Unë nuk kam kujtime të mira nga e kaluara ime, mbase sepse nuk shikoja atë që po bëja ose ndoshta nuk shikoja jetën në anën e mirë dhe nuk lejoja që e keqja të më shkatërronte, të mirën dhe të keqen, defektet dhe virtytet
  dashuria dhe urrejtja natën dhe ditën do të ketë gjithnjë diçka të kundërt një kthim prapa dhe një kthim prapa, unë mendoj se e ktheva atë që kthehesha gjithnjë te herrove e mia ditë pas dite
  Meqenëse nuk më shkoi mendja të merrja një rrugëdalje do të ishte e frikshme, por kjo vijë që ndan rrugën për të dalë dhe kthimin është shumë e madhe nuk e gjej daljen si dhe atë
  Nëse të paktën do të kisha dhënë pak kohë për të menduar se cilën të marrë, por unë biem në të njëjtën të kaluarën time të mallkuar dhe që nuk mund ta korrigjoj më
  Do të ndodhë që të hapet një derë për të kaluar në drejtimin tjetër, mendoj se po ëndërroj atje dhe është sikur të kthehem në të kaluarën në këtë mënyrë do të kthehem gjithmonë në të njëjtin vend
  Vazhdoj të mendoj njësoj, jam akoma e njëjtë, nuk mund të gjej daljen dhe gjithçka për të marrë rrugën e gabuar

  Unë madje nuk e di se çfarë po shkruaj. Unë mendoj se kjo nuk ka kuptim fare, unë mendoj se kjo është jeta pa ndonjë sens të përbashkët
  Pa një qëllim më bën të qesh por duke e parë kështu jam në rrugën e kundërt dhe atje ku më çon, askund nuk jam akoma i mbërthyer në të njëjtin vend, çfarë vendi, çfarë dreqin është ky

  MMP

  1.    Florencia dijo

   ? Asnjëherë mos u dorëzo, mos gjyko, mos tradhto, mos gënje ... mos bëj asgjë për hakmarrje, edhe nëse ata thonë se hakmarrja është e ëmbël, ti lëndohesh vetë.
   Duke hequr gjithë urrejtjen për një person, ne e shohim veten aq të pambrojtur, të dobët, të lënduar nga dikush ose diçka.
   Ndonjëherë dikush tregon një buzëqeshje, e cila për disa është një buzëqeshje e lumtur, por në të vërtetë është një grimcë që na bën të shohim dikë që nuk jemi në të vërtetë, gjithmonë duhet të jemi vetvetja, nga frika se mos gjykohemi, nga frika e refuzimit nga vetë "miqtë" tanë, ose thjesht duke dashur të ndryshojmë.
   Ne të gjithë bëjmë gjëra që më vonë disa pendohen, por për çdo vjeshtë, për çdo përpjekje të dështuar, ne mësojmë dhe kjo na bën më të prekshëm, më të zhytur në mendime dhe më krijues kur flasim me dikë,
   Asnjëherë mos ia ktheni shpinën personit që ju dha ose që ju lëndoi, pasi po përsëritni të njëjtin gabim të atij personi.
   Nëse keni bërë ngacmim, mos ia bëni kurrë askujt, mos harroni se si jeni ndjerë dhe si do të ndihej ai person kur e kalon atë.
   Kënaquni, mos u dorëzoni kurrë për ndonjë marrëzi, jeta është një dhe ju nuk mund të jeni një det me lot përgjithmonë.
   Jini vetvetja, mos ndryshoni kurrë sepse dikush ju pëlqen, nëse ndihet mirë pranë jush, le të jetë për shkakun tuaj dhe jo për shkak të asaj që mendoni se jeni.
   Mos kini frikë të tregoni karakterin tuaj, ne të gjithë jemi të tillë.
   Ruani, shijoni, jini të lumtur, mos u mbyllni në dhomën tuaj, jini të lirë, nuk e di nëse do të jetë gjithmonë në rregull,
   Kënaquni ndërsa mundeni, pasi pasi të jeni plakur do të thoni: «Unë nuk kam shijuar asgjë, u shqetësova për gjërat që nuk kanë
   Sense ".
   Jini të lumtur me njerëzit që keni përreth jush, me familjen tuaj, kafshën shtëpiake, me ato që keni afër vetes.
   Shpenzoni paratë tuaja në çdo gjë që ju bën të lumtur.
   Përmbushni ëndrrat tuaja, atëherë do të ketë kohë për punë.
   Provoni gjëra të reja.
   Vizitoni vendet që ju pëlqen.
   Mos harroni kurrë të jeni të lumtur.
   Nëse qan, le të jetë nga gëzimi ose nga ndonjë film i trishtuar.
   Qeshni derisa të mos ndaleni, argëtohuni.
   Dhe më e rëndësishmja: besoni vetes, mos lejoni askënd t'ju shkatërrojë, sepse e vetmja gjë që mund të shkatërrohet janë gjërat materiale.

 7.   Andres Miguel Aristizabal dijo

  Në fund të fundit nuk është ai që ju lëndon, nëse jo dëmi që mund të shihni se është shkaktuar, është nga qeniet njerëzore të bëjnë gabime dhe nga njerëzit inteligjentë të mësojnë nga vetvetja të jenë më mirë se sa mund të ishim.

 8.   Junonë dijo

  Ndonjëherë jeta ju godet shumë, por kjo varet nga ju se si mund të shëroheni me urrejtje ose me dashuri, të dyja shërbejnë por njëra nuk ju lejon të përparoni dhe tjetra ju jep përsëri shpresë.

 9.   XheniDH dijo

  LETTERR FALAS
  Në të gjitha momentet e vështira duhet të jemi të dëshpëruar dhe të ndihemi keq, asgjë nuk ka qenë kurrë e komplikuar aq sa të na bëjë të lëkundemi, por si gjithçka në jetë, gjërat priren të marrin kthesa të papritura në një mënyrë të papritur dhe të dhimbshme në kohë, është shumë Ne jemi ka të ngjarë të ndihet i trishtuar dhe i përlotur, megjithatë, sa mund të pikëllohemi para se të ngrihemi me kokën lart dhe të luftojmë.
  Çdo ditë vdesin shumë njerëz dhe shumë qenie të tjera lindin për të ruajtur ekuilibrin në botë, shumë prej nesh rilindin dhe bëhen më të mirë përmes goditjeve, rrëzimeve dhe provave që rezultojnë në një katastrofë në jetën tonë, por a janë vërtet këto teste të pamundura për tu kryer? Unë nuk mendoj kështu, mbase ata të kanë gënjyer duke thënë se gjithçka ka një zgjidhje të shpejtë dhe me minimumin e përpjekjes, megjithatë, asgjë nuk është më larg nga realiteti, qeniet njerëzore besojnë se ne jemi të pathyeshëm, se vetëm me këputjen e gishtërinjve tanë jeta do t'i japë një kthesë 360º, jo dhe më vjen keq që ju zhgënjej, në mënyrë që të marrim diçka në këmbim, ne duhet të bëjmë ndryshime, të sakrifikojmë dhe të japim një pjesë të vetes, sado e vogël të jetë. Në çdo moment të jetës sonë duhet të kujtojmë se nuk jemi vetëm, se çdo ditë universi ndryshon ekzistencën tonë dhe na lejon të shfajësojmë veten, se dielli shkëlqen çdo mëngjes dhe na kujton se ne jemi me fat të ekzistojmë dhe të bashkëjetojmë me speciet e tjera dhe sistemet.
  Kur të rritemi na thuhet se duhet të besojmë, por në çfarë saktësisht duhet të besojmë, një çip i tillë gjithmonë na është vënë në mendje se ai që nuk beson vdes i vetëm dhe nuk do të falet, më lër të të them diçka kjo më shënoi; Kurrë nuk do të ketë prova që nuk mund t’i kapërceni dhe nga të cilat nuk mund të dilni, gjithmonë do të keni një zgjedhje, gjithmonë mund të falni, gjithmonë do të jeni të falur dhe gjithmonë do të shëroheni, kur më së paku e prisni do të ktheni monedhën përreth dhe zbuloni se gjithçka ka dy fytyra dhe se ashtu siç është në rregull të mendoni se jeni i vetmi me të cilin ndodhin gjërat, ju gjithashtu do të kuptoni se nuk jeni as i fundit, as i pari tek i cili provon jeta.
  Vitin e kaluar mora një lajm që nuk e prisja dhe djali vuaja, por për të shmangur rënien, dhe për t'u mbështetur në vuajtjet e mia, unë zgjodha të jem pozitiv dhe të mos fajësoja, nuk po them se ishte e thjeshtë, por jo e pamundur, në disa ditë dhe me ndihmën e të dashurve të mi kuptova që ruajtja e besimit dhe shpresës dhe tërheqja e gjërave të mira në jetën time ishte një nga ilaçet më të mira të përshkruara ndonjëherë, që të jesh në gjendje të mbështetesh te miqtë, familja dhe hyjnorja është më e dobishmja diçka është, sepse pavarësisht nga jetesa e momenteve të vështira dhe vuajtjeve, unë nuk mund të filloja vetëm të qaja dhe të bija, unë duhej të çohesha, të qaja dhe të vazhdoja, të përballesha me çdo moment dhe të shikoja në retrospektivë të gjitha momentet e bukura që mund të jetoja më parë, dhe djalë a më bëri të ndihem shumë më mirë dhe e veçantë dhe jo sepse dikush më bindi për këtë, jo, unë vetëm ndërmora masa vetë dhe vendosa të luftoj dhe të mos e lë veten të mposhtet, edhe pse vite më parë doja të mos isha ashtu në shumë raste, por kjo është gjëja e mrekullueshmetë ekzistosh, se gjithmonë mund të pendohesh dhe mund të mendosh ndryshe, është e mahnitshme se si jeta të befason çdo ditë dhe të bën të mendosh përsëri që ekziston për një arsye, edhe kur nuk ke njohuri për atë arsye, por më beso kur Unë ju them se megjithëse jo Le ta dimë pse do të duhet të jetosh gjithmonë që të jesh në gjendje ta njohësh atë, një ditë, këmbëngul dhe mos u dorëzo, se nuk ka asnjë provë që nuk mund ta kapërcesh në planin afatgjatë, asgjë nuk është shkruar me të vërtetë , jeta juaj pëson ndryshime çdo ditë dhe ekzistenca juaj gjithashtu, thjesht sigurohuni që të mos dorëzoheni dhe të tërheqni pozitiven në jetën tuaj, se pjesa tjetër do të vijë vetvetiu.

 10.   Julio dijo

  Unë do të doja të ndaj mendimet e mia.

 11.   Julio dijo

  Fundi i jetës është vdekja, por distanca midis të dyve është ajo që ju duhet të ecni.

 12.   Julio dijo

  Nëse jeta juaj nuk është ashtu si e dëshironi, jeni në kohë ta modifikoni.

 13.   Julio dijo

  Nëse jeta të godet, rezisto, sepse kur të përpiqesh ta bësh përsëri, do të të gjejë më të fortë.

 14.   anonim dijo

  Thjesht po mendoja se si të shpëtoj nga trishtimi, me kureshtje gjeta këtë faqe dhe mbase shkrimi i këtij mundimi mund të ishte i dobishëm, nuk do të doja të thoja për veten time, por të them pse, pse më ndihmon të ndjehem i trishtuar, pse më shërben për të vazhduar të dua një person që kurrë nuk e dua veten time, që kurrë nuk e idealizoj veten time aq sa e bëra atë, njohuritë e tij, mirëqenien e tij, gëzimin e tij, gjithmonë kam menduar se për sa kohë që ai ishte i lumtur do të isha i lumtur dhe madje edhe me kaq shumë kohë nuk është e vërtetë, unë nuk mund ta pranoj lumturinë e tij me koston time, të vuajtjeve të mia dhe e di që e vetmja gjë që është gabim jam unë, vetëm se jam duke u mbytur në një gotë ujë, atje nuk është e dobishme të qash, nuk ka do të qash, nuk dua dorëheqje, unë dua historinë time me të Princi simpatik që nuk doja me një vetmi që nuk jam i dorëhequr ta pranoj, unë vetëm kërkoj nga Zoti forcë, besim, besoj se e gjithë kjo do të mbarojë një ditë dhe mëso të duash atë që më ka dhënë me aq shumë dashuri.