Ndarja e emocioneve negative çon në rezultate të mira

emocione negative
Takoj nje lajm që lexon me këtë titull:

"Një ekip që ndan një temperament të neveritshëm kryen më mirë në detyrat mendore".

Uau, tani rezulton se ajo që ishte e keqe më parë, tani rezulton se është e mirë. Në fund do të zbulohet se pirja e duhanit është e mirë për shëndetin

Sidoqoftë, kur filloj të lexoj lajmet, gjërat fillojnë të marrin kuptim. Ky është një titull tabloid.

Rezulton se gjithmonë është menduar që në një kompani rekomandohet një mjedis i mirë pune. Dhe vazhdon të jetë kështu. Ajo që ndodh është se një studiues holandez (Annefloor Klep) ka treguar përmes një studimi se një ekip pune që ndan emocionet, gjendjet ose mendimet e saj negative midis anëtarëve të tij merr rezultate më të mira në "punët e analizës".

Po ky studiues ka treguar gjithashtu se i njëjti model i sjelljes është i dëmshëm për "punën krijuese", domethënë, ajo krijimtari që ju nevojitet është vipa e mirë

Sapo të lexohet lajmi, gjithçka ka logjikën e saj. Nëse një ekip pune përbëhet nga 10 persona dhe "lajmi i keq" hesht, ai mund të bëhet një bombë me sahat. Unë ju jap një shembull, vazhdoni të lexoni.

Fulanita nuk e gëlltitet Menganito por për të mirën e ekipit ai përpiqet të merret vesh me të. Sidoqoftë, natyra bën rrugën e saj: që NUK na pëlqen të gjithë janë pjesë e natyrës sonë njerëzore. Të gjitha emocionet e ndrydhura dalin si një vullkan që shpërthen jashtë kontrollit.

Përfundim: Gjëja e mençur për të bërë do të ishte të shprehnim me edukatë mosmarrëveshjet tona. Në këtë mënyrë kanalizohet energjia jonë e keqe dhe, sipas këtij studiuesi Hollandez, ne do të merrnim rezultate më të mira. Emocionet negative nuk duhet të shtypen përndryshe ato do të përfundojnë me flakë.

Me arsim, takt dhe sinqeritet do të bëjmë më mirë në jetë. Meqe ra fjala! Edukimi dhe sjellja e mirë është ajo që u mungon këtyre njerëzve, dhe ata kanë shumë natyralitet
[shpërndarje mash]


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.