Deferenca: respekt i maskuar

respekt për njerëzit e moshuar

Ne jetojmë në një shoqëri ku nderimi shpesh bie në sy nga mungesa e tij. Respekti për personin tjetër duket të jetë një utopi që njerëzit thjesht e harrojnë. Deferenca mund të tregohet në jetën personale, në jetën profesionale ... ndaj çdokujt dhe ndaj vetes.

Ju mund të mos e dini se çfarë do të thotë ky term ose nuk e keni dëgjuar kurrë. Duke filluar nga sot, do të kuptoni se sa e rëndësishme është dhe sa është e nevojshme që ju të keni respekt në jetën tuaj dhe gjithashtu të tregoni veten për të tjerët. Megjithëse për të përmirësuar marrëdhëniet ndërpersonale do t'ju duhen vërtet gjëra të tjera përveç respektit.

Cfare eshte

Kur i referohemi respektit ne po flasim për respekt për një person tjetër. Shtë kur dikush tregon sjellje të respektueshme dhe të sjellshme ndaj një personi tjetër për respekt të tyre ose për shkak të moderimit të tepruar. Ky moderim mund të kryhet për të mbajtur të shëndetshme marrëdhënien ndërpersonale dhe që personi tjetër të mos mërzitet.

nderimi në ditët me shi

Prandaj, respekti gjithashtu mund të kuptohet si një formë e trajtimit të veçantë ndaj tjetrit. Mund të kuptohet me sinonime të tjera të tilla si: respekt, konsideratë, mendim apo vetëkënaqësi.

Prandaj, një person që vepron me respekt, do të përpiqet të tregojë mirësi ose mirësjellje ndaj një personi për ndonjë arsye specifike. Një vëmendje ose konsideratë e veçantë tregohet ose për shkak të moshës, me profesion ose ndonjë faktor tjetër që ndikon në personin që vepron në këtë mënyrë.

Isshtë një respekt shtesë për një person që shfaqet në mënyra të ndryshme, të tilla si mos kundërshtimi i mendimeve të tyre edhe nëse nuk pajtohen, duke i dhënë vendin një personi edhe nëse preferojnë të ulen, etj. Edhe nëse shumë njerëz e gabojnë atë me mirësjellje, nderimi është më afër asaj që njihet si kondension.

Respekt në shoqëri

Respekti i vërtetë është më i rëndësishëm sesa respekti, pasi që respekti në një farë mënyre është të kesh një kohë të veçantë për një person tjetër për shkak të atij që është, ai veprohet në një mënyrë që nuk është e përulur ose e vërtetë, pasi që në shumë raste nderimi ose mirësjellja nga personi tjetër bëhet me mendime të fshehura.

nderimi midis njerëzve

Në vend të kësaj, Kur tregohet respekt i vërtetë ndaj të tjerëve, atëherë marrëdhëniet ndërpersonale favorizohen dhe krijohen lidhje të kënaqshme midis njerëzve. Nëse tregoni respekt, do të keni respekt. Por nëse tregoni respekt, mund të merrni edhe respekt, edhe pse jo gjithmonë, sepse do të tregoni një qëndrim "inferior" ndaj të tjerëve.

Respekti midis njerëzve ndihmon për të jetuar pa konflikte, duke pranuar ndryshimet që ekzistojnë midis tyre. Respektimi i njerëzve është të mësosh të vendosësh distancë midis njëri-tjetrit, një distancë emocionale që të lejon të mos gjykosh të tjerët. Personi tjetër merret parasysh për dallimet e tyre individuale, pa marrë parasysh se çfarë janë, pa marrë parasysh se kush është personi tjetër. Personi tjetër nuk ka për qëllim të ndryshojë në asnjë mënyrë ose të jetë një person i ndryshëm nga sa është tani.

E njëjta gjë vlen edhe për respektin për veten. Nëse e respektoni veten, do të pranoni pikat tuaja të forta dhe të forta, duke rritur pjesët pozitive të jetës suaj dhe duke mësuar nga pjesët më negative. Kur të keni respekt për personin tuaj, ju do të veproni ndaj vetvetes dhe ndaj të tjerëve në një mënyrë reale, pa pasur një sjellje poshtëruese, pa besuar më mirë se askush ose më keq, as nuk do të veproni në mënyra që nuk janë tuajat. Për shembull, nuk do të veproni me respekt ndaj një personi nëse mendoni ndryshe dhe besoni se mendimi juaj duhet të dëgjohet. Kjo do të thotë, nëse përballeni me një shef që përpiqet t'ju kundërshtojë, por mendoni se duhet të tregoni mendimin tuaj, me vendosmëri dhe me shumë edukim do ta bëni të ditur mendimin tuaj, me respekt, por pa respekt, me mirësjellje, por pa mëshirë.

Respekt për të tjerët

Shtë e rëndësishme të mësoni të respektoni të tjerët dhe veten tuaj. Të respektosh do të thotë të pranosh të tjerët, të kuptosh se çdokush ka të drejtë të zgjedhë se kush është në të vërtetë si në mënyrën e tij të të menduarit, ashtu edhe në mendimin, ndjenjën, veprimin e tij dhe për ndonjë arsye tjetër. Nëse gjykoni të tjerët, nëse i poshtëroni, skualifikoni mënyrën e tyre të të vepruarit ose të menduarit ... atëherë do të kaloni vijën e respektit.

Gjithkush ka të drejtë të jetë ai që është, pa qenë nevoja të jetë më i mirë apo më i keq se të tjerët. Por ju duhet të jeni njerëz të arsimuar ... por një edukim i vërtetë. Kjo do të thotë që ju mund të thoni atë që mendoni edhe nëse keni një person më të vjetër ose me "status" më të lartë se ju, për sa kohë që e bëni me respekt dhe këmbëngulje. Nëse dëshironi t'ia jepni vendin një personi më të moshuar ose që ka nevojë për të më shumë se ju, bëjeni atë nga zemra, por mos u ngritni thjesht nga mirësjellja kur nuk ndiheni ashtu në zemrën tuaj, sepse atëherë nuk jeni një person i vërtetë.

njerëz që respektojnë njëri-tjetrin
Artikulli i lidhur:
Çfarë është mosrespektimi

Njerëzit mund të jenë të ndryshëm, por është e nevojshme që ne të bëjmë pjesën tonë për të qenë në gjendje të jetojmë me respekt dhe harmoni brenda ndryshimit. Kështu që marrëdhëniet ndërpersonale të rrjedhin saktë. Pretendimi se të tjerët mendojnë si ne ose se ata bëjnë të njëjtën gjë si ne sepse ne e kemi bërë atë më parë dhe ne duam që reciprociteti, është jorealitet. Kur bëni diçka për të tjerët, bëjeni atë nga zemra dhe jo sepse mendoni se është më e mira që mund të bëni.

nderimi në sport

Të respektosh një tjetër në një mënyrë reale nuk do të gjykosh atë për vendimet e tij ose sjelljen e tij. Të mos qortosh ose të dënosh të tjerët ... është të pranosh personin tjetër në një mënyrë reale, nga zemra dhe jo thjesht të tregosh një qëndrim të caktuar mirësjelljeje edhe pse vërtet jemi duke menduar ose ndjerë diçka tjetër. Të veprosh me respekt do të thotë të tregosh respekt të fshehur me një maskë gënjeshtre pasi mbase në rrethana të tjera nuk do ta tregoje atë respekt për personin para teje. Në këtë kuptim, është e nevojshme të bëhet një punë e brendshme në mënyrë që në këtë mënyrë ju mund të filloni të jeni autentik me veten dhe me të tjerët.

Për ta arritur këtë duhet të tregoni ndaj vetes dhe ndaj të tjerëve, ndjeshmëri, të keni një qëndrim komunikues të pranimit dhe respektit ndaj të tjerëve. Megjithëse nuk keni gjithnjë të njëjtat mendime ose mënyrë jetese, nuk do të thotë se duhet të ketë konfrontim ose konflikt.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Rosa dijo

    Artikull interesant që sot na kujton se respekti që duhet të kemi për të tjerët dhe për veten tonë është një mjet për të qenë qytetarë më të mirë.