Ndikimi pozitiv

Ky artikull mbi ndikimin pozitiv është një ekstrakt nga programi radio «Mendimi Pozitiv» (lidhjet në fund të saj):

Kur flasim për ndikim, tingëllon sikur përfiton nga të tjerët, në fakt ka njerëz ose organizata që mund të përpiqen të modifikojnë sjelljen e qenieve të tjera njerëzore për interesin e tyre. Sidoqoftë, ne besojmë se ushtrimi i një ndikimi pozitiv në mjedisin tonë mund të jetë një nga mënyrat më efektive për të ndryshuar botën.

Nëse e mendojmë, shumica prej nesh kanë pasur njerëz përreth nesh që na kanë ndikuar në një mënyrë pozitive, njerëz shembulli i të cilëve na ka frymëzuar të jemi njerëz më të mirë dhe të mos bëjmë atë që ishte e drejtë, por atë që ishte e drejtë.

Të gjithë kemi aftësinë për të ndikuar në mjedisin tonë. Nëse keni provuar ndonjëherë të flini me një mushkonjë në dhomë ti e di per cfare po flas Mushkonja mund të jetë aq e vogël sa të dëshironi, por jo një ushtri e ngarkuar me armë do të mund të flejë me një mushkonjë të vogël që rrethon kazermat. Pse të mos bëhesh ai mushkonjë e vogël dhe të ndikosh në botën tonë në një mënyrë pozitive?

Nëse e keni parë ndonjëherë veten përpara një projekti për të cilin keni qenë i apasionuar, por nuk keni ditur si të ndikoni në botë, nëse keni thënë ndonjëherë që unë jam shumë i vogël për të gjeneruar një ndikim në mjedisin tim, në lagjen time, në komuniteti ... ky artikull është bërë për ju. Ju mund të ndikoni pozitivisht në mjedisin tonë me çelësat e duhur.

ndikim pozitiv

Imazhi: http://www.erikjohanssonphoto.com

Çelësat për të ushtruar një ndikim pozitiv:

1) Komunikimi pozitiv.

Nëse nuk komunikoni, nuk ndikoni. Nëse komunikoni keq, ndikoni keq. Prandaj, një nga çelësat është komunikimi pozitiv. Një citat shumë i përshtatshëm për këtë:

"Më shumë se 60% e problemeve në organizata janë shkaktuar nga komunikimi i dobët." Peter Drucker

2) Kur komunikoni, jini narrativ, mendoni për një histori.

Në hyrje të këtij artikulli, është treguar analogjia e mushkonjës dhe ushtrisë. Këto lloj gjërash i arrijnë njerëzit shumë më tepër. Nëse doni të ndryshoni botën, nëse keni një ide, gjëja e parë është mendoni për një histori që mund të përhapet nga goja e gojës.

3) Ndikimi është ai që ushtrohet nga shembulli.

Të japësh një shembull do të thotë të jesh kongruent, i qetë me veten, të përcaktosh se për çfarë ke ardhur në botë dhe guxoni ta tregoni kështu që njerëzit e tjerë mund të frymëzohen.

Librat e rekomanduar nëse doni të ndikoni pozitivisht në mjedisin tuaj:

1) "Fiset" nga Seth Godin (një autor shumë i rekomanduar sepse T ALL GJITHA librat e tij janë fantastikë). Në këtë libër ai propozon një vizion të ri të botës në të cilën secila qenie njerëzore është pjesë e fiseve të ndryshme dhe që kanë interesa, mendime dhe vlera të ngjashme. Në këtë mënyrë, një fis nuk përcaktohet nga ndarja e vjetëruar socio-ekonomike e moshës, seksit dhe vendbanimit por nga vlerat, interesat, marrëveshjet, qëndrimet, mendimet ... Ajo që thotë Godin është se secili fis ka nevojë për një ose më shumë udhëheqës që gjenerojnë mendimi në të, se ata ushtrojnë ndikim.

Një libër shumë interesant nëse doni të dini më shumë rreth temës për të cilën po flasim sot: Ndikimi.

2) "Më mirë tregoji" shënoi Antonio Núñez. Ai shprehet se mënyra më e mirë për të ndikuar te të tjerët është t'u tregosh atyre një histori. Truri ynë fillimisht ndihet dhe pastaj mendon. Tregimet na bëjnë të ndjehemi, të na emocionojnë dhe të na emocionojnë.

Filmi i rekomanduar:

* "Ekrani i tymit" nga Barry Levinson ("Mirëmëngjes Vietnami", "Njeriu i vitit", "Njeriu i shiut"). Ky film flet për ndikimin negativ që disa udhëheqës politikë mund të kenë tek njerëzit përmes mediave të caktuara.

Gjithçka në këtë artikull është një ekstrakt nga programi radio Mendimi pozitiv, drejtuar nga Sergio Fernandez dhe që kishin të ftuarit e mëposhtëm:

1) Josepe Garcia, udhëheqës i Jetoni nga stërvitja, profesor i Master i Sipërmarrësve të Institutit të Mendimit Pozitiv.

2) Antonio Nunez.

3) Enrique Alcat, trainer në teknikat e komunikimit, bindjes dhe ndikimit për më shumë se 5000 menaxherë të vjetër të ndërmarrjeve shumëkombëshe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   E marte dijo

  Për shkak të shkrirjes së radios abc dot me cope, e ardhmja e programit "mendimi pozitiv" është në ajër. Kështu që ata janë mobilizuar dhe po mbledhin nënshkrime që ajo të vazhdojë në change.org, ia vlen të nënshkruhet.
  Përshëndetje!

  1.    E marte dijo

   Jam i lumtur që isha në gjendje të ndihmoja përhapjen e fjalës. E vërteta është se programin nuk kam qenë në gjendje ta ndjek shumë, kam mësuar më shumë rreth tij përmes blogut tuaj dhe çfarë kam parë më ka pëlqyer shumë. Këto lloj programesh si blogu juaj nuk mund të zhduken, ato janë të domosdoshme dhe shumë stimuluese, urime për atë që bëni.

   1.    mikel dijo

    Faleminderit Mar.

 2.   Julián dijo

  Unë mendoj se ky artikull është shumë interesant, ai me siguri do të shkojë nëpër botë dhe këtë njerëzim. Shume faleminderit

 3.   sandra dijo

  ç'kemi djema

 4.   sandra dijo

  ckemi

 5.   sandra dijo

  Unë mendoj se kjo është një shaka apo një shaka