Cilat janë ndjenjat

ndjenja të ndryshme

Të gjithë kemi ndjenja, emocione ... mënyra të ndjenjës që na tregojnë si jemi apo nëse kemi nevojë të përmirësojmë diçka në jetën tonë në mënyrë që të gjejmë ekuilibrin e brendshëm. Secili dhe secili nga emocionet që ndiejmë është i rëndësishëm, si ato që konsiderohen pozitive ashtu edhe ato që konsiderohen negative ose më të forta.

Por cilat janë saktësisht ndjenjat? Ndjenjat, emocionet, ndjenjat: me kalimin e viteve, këto ato kanë pasur shumë kuptime të ndryshme për shumë filozofë, studiues dhe klinikë.

Ekziston një varg i tërë ndjenjash që shtrihen përtej bazave. Por të gjitha ndjenjat kanë një gjë të përbashkët: ato lindin si rezultat i një reagimi ndaj emocioneve. Emocionet dhe ndjenjat shpesh përdoren sinonimisht, por nuk janë të njëjtat.

Ndjenjat

Një ndjenjë është një përvojë e emocioneve. Megjithëse termi "ndjenjë" mund të përdoret për të përshkruar ndjesi thjesht fizike, të tilla si prekja ose dhimbja, në kontekstin e këtij artikulli ne do të flasim për ndjenjat si një fenomen psikologjik, si të jesh marrëzisht i dashuruar ose thjesht të ndihesh i ftohtë.

ndjenja të ndryshme

Ndjenjat janë të rëndësishme sepse ato janë kryesisht përgjegjëse për tërë përvojën tonë të jetës. Janë ndjenjat tona që përcaktojnë nëse jemi të lumtur apo të trishtuar, të lumtur apo të irrituar. Nuk ka mungesë të shembujve të njerëzve që duket se i kanë të gjitha, por që janë të pakënaqur, të pakënaqur dhe të dëshpëruar. Nga ana tjetër, ka nga ata që sfidojnë të gjitha mosmarrëveshjet dhe bëjnë jetë të lumtur dhe përmbushëse. pavarësisht disavantazheve të dukshme, të tilla si varfëria ekstreme ose paaftësia fizike.

Janë ndjenjat tona që na motivojnë të bëjmë gjëra:

 • duke punuar për tu ndjerë tërheqës
 • duke studiuar të ndjehen të zgjuar dhe / ose të pranuar
 • duke punuar shumë fort për të kompensuar të metat tona reale ose të imagjinuara që të ndihemi si një partner romantik i denjë
Artikulli i lidhur:
Sa lloje të ndjenjave njerëzore ekzistojnë?

Disa njerëz dhurojnë para jo nga shqetësimi për më pak fat, por nga ndjenja më e mirë për veten e tyre. Shumë prej nesh blejnë produkte jo sepse vërtet na duhen, por sepse ato na bëjnë të ndihemi më mirë për veten tonë, ose kështu shpresojmë. Ndjenja e bukur, elegante, e pasur, luksoze, e freskët janë vetëm disa shembuj.

Pavarësisht nga të kuptuarit intelektualisht që gjërat janë të pastra të krisura, njerëzit me çrregullim obsesiv kompulsiv (OCD) vazhdojnë të lahen sepse gjërat nuk ndihen të pastra për ndonjë arsye. Këshillimi dhe psikoterapia kanë të bëjnë kryesisht me kuptimin e ndjenjave të klientit dhe pastaj të jesh në gjendje të punosh nga atje, zakonisht duke kuptuar se si t'i ndryshosh këto ndjenja.

Nëse mund të kuptojmë se si t'i ndryshojmë ndjenjat negative dhe t'i zëvendësojmë ato me ato pozitive, ne mund të ndryshojmë përvojën tonë të jetës dhe nuk ka pse të përfshijë ndonjë ndryshim tjetër rrënjësor. Ndryshoni ndjenjat tuaja, ndryshoni jetën tuaj! Ndjenjat tona për botën ndikohen fuqimisht nga përvojat tona të së kaluarës.

ndjenja të ndryshme

Në këtë kuptim, ndjenjat tona janë perceptimi ynë i gjërave ose ngjarjeve. Të moshës së mesme, të rinj dhe të moshuar, të gjithë kemi pasur përvoja të ndryshme në jetë; ne mund të vijmë nga kultura të ndryshme; disa prej nesh kanë njohuri dhe përvojë që të tjerët nuk e kanë; është e natyrshme që kemi reagime të ndryshme ndaj të njëjtave ngjarje. Secili prej nesh shikon përmes filtrit të perceptimit të vet dhe ndihet në përputhje me rrethanat.

Ndjenjat vs. Emocione

Ndjenjat dhe emocionet janë të ndryshme dhe njohja e këtij ndryshimi është thelbësore për suksesin dhe vetë-përmirësimin tuaj. Ndërsa disa besojnë se emocionet u paraprijnë ndjenjave, të tjerët besojnë të kundërtën. Disa thonë se ndjenjat janë fizike dhe emocionet janë mendore, të tjerët besojnë se është e kundërta. Harroje kete. Nuk ka konsensus për ndryshimin midis ndjenjave dhe emocioneve, dhe nëse ekziston një, është akoma në rregull që të përdoren të dy termat si njëra-tjetra sepse kështu bëjnë shumica e njerëzve. Sipas Fjalorit të Psikologjisë APA, ndjenja është një përvojë subjektive e ndërgjegjshme e emocioneve.

Marrëdhënia midis mendimeve dhe ndjenjave

Mendimet tona kanë një ndikim të thellë në ndjenjat tona; ndjenjat tona ndikojnë në mënyrën se si sillemi; dhe sjellja jonë është përgjegjëse për rezultatet tona. Mendimet dhe ndjenjat tona janë pjesë e rëndësishme e përvojës sonë të jetës.

Për shembull, nëse ndiheni të trishtuar, të dy mendimet dhe ndjenjat janë pjesë e përvojës së të qenit i trishtuar. Lajmi i mirë është se të dy mendimet dhe ndjenjat mund të sfidohen për saktësi, dhe nëse zbulohet se janë të gabuara, ato mund të zëvendësohen qëllimisht nga diçka më e dobishme.

Ndjenjat, hormonet dhe kimikatet e trurit

Gjërat do të ishin më të thjeshta nëse do të ishte thjesht çështje e të menduarit saktë ose nëse do të mund ta detyronim veten të mendonim ashtu si duhet në çdo kohë. Ndonjëherë thjesht nuk mundemi. Në fakt, kjo ndodh shumë shpesh. Kjo është arsyeja pse pavarësisht se i dini të gjitha sekretet, ju ende po luftoni në vend që të jetoni jetën e ëndrrave tuaja. Shëndeti, hormonet dhe kimikatet tona të trurit në veçanti kanë një ndikim të madh në mënyrën se si ndihemi! Këtu janë disa prej tyre:

 • testosteroni
 • estrogjenit
 • progesterone
 • norepinefrina
 • epinefrinës
 • serotonin
 • dopaminë
 • oxytocin

Ndjenja e zorrëve

Koncepti i ndjenjave dhe emocioneve është magjepsës në vetvete, por një nga pjesët më interesante është fenomeni i ndjenjës së zorrës. Ndjesia e zorrëve është e pavetëdijshme, iracionale dhe intuitive.

ndjenja të ndryshme

Mund të jetë pozitiv dhe negativ - mund të ndiheni sikur mund t’i besoni dikujt pa e ditur vërtet, ose mund të ndiheni në rrezik kur, në mënyrë racionale, nuk ka asnjë arsye për të pasur frikë. Pjesa më e çuditshme është se ndonjëherë gërvishtja jonë është vërtet e saktë.

Janë bërë shumë përpjekje për të shpjeguar intuitën ose instiktin. Disa sugjerojnë që mund të shpjegohet nga përvojat tona të së kaluarës: sa më shumë përvoja të ngjashme të keni pasur në një fushë të veçantë, aq më e besueshme do të jetë intuita juaj në lidhje me atë zonë. Likeshtë si papritmas e gjithë njohuria juaj dhe përvoja do të shfaqet pa ndonjë përpjekje nga ana juaj.

Ndiheni sikur i dini gjërat, por nuk mund të shpjegoni se si i dini. Kjo, sigurisht, ka kuptim të përsosur. Duke thënë se, Ju ndoshta mund të mendoni për një kohë kur intuita juaj e saktë nuk mund të shpjegohet duke pasur përvoja të mëparshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.