Ndryshoni jetën tuaj, ndryshoni mendimet tuaja (dhe jini më të lumtur)

Fuqia e mendimeve për të ndryshuar jetën tuaj

Në këtë artikull do të gjeni çelësin për të përmirësuar jetën tuaj dhe për të arritur atë që dëshironi. Sot dua të ndaj një nga mësimet më të fuqishme që kam mësuar. Nëse vini në praktikë atë që unë do t'ju them, jeta juaj do të ndryshojë për mirë. Por së pari do të shohim një video që na tregon rëndësinë e ndryshimit të çipit për të arritur një ndryshim efektiv në jetë.

Në këtë video ata na tregojnë për rëndësinë e ndryshimit të mënyrës sonë të të menduarit në mënyrë që të fillojmë të veprojmë në një mënyrë tjetër:

Nëse ju pëlqeu kjo video, merrni parasysh ta ndani me ata që janë afër jush. Ju falënderoj shumë për mbështetjen.[shpërndarje mash]

[Mund të të interesojë: Si ta ndryshoni jetën tuaj në 21 ditë]

Pesë vjet më parë lexova një libër të mrekullueshëm që më ka drejtuar jetën. Libri quhet Mendo dhe bëhu i pasur, shkruar nga Napoleon Hill në 1937. Napoleon Hill kaloi tërë jetën e tij duke studiuar ligjet e suksesit dhe punoi me disa nga njerëzit më të pasur në histori si p.sh. Andrew Carnegie dhe Henry Ford.

ndryshoni zakonet tuaja të jetësLigjet tuaja të suksesit i kanë rezistuar kohës dhe ato janë ende shumë të vlefshme sot. Nëse gjeni kohë për të lexuar, studiuar dhe zbatuar këto parime, unë garantoj se ato do të kenë një ndikim të madh në rezultatet tuaja dhe gjithashtu në cilësinë e jetës tuaj.

Shkencëtarët kanë vlerësuar se kemi më shumë se 25.000 mendime çdo ditë. Problemi është, ato 25.000 mendime priren të jenë saktësisht të njëjtat mendime pa pushim.

Ne zhvillojmë modele të sjelljes me kalimin e kohës dhe jetët tona bëhen shumë të parashikueshme. Ne flemë në të njëjtën anë të shtratit çdo natë, hamë të njëjtin mëngjes, lajmë dhëmbët në të njëjtin drejtim, kthehemi në shtëpi dhe shikojmë të njëjtat shfaqje televizive, ne priremi të kemi të njëjtën darkë dhe të flasim për të njëjtat tema.

Ne e kalojmë tërë javën e punës duke numëruar ditët deri në fundjavë. Pastaj gjatë fundjavës, ne dalim, pimë, shoqërohemi dhe ankohemi se sa e keqe është puna. Të dielën në mbrëmje filluam të depresionohemi kur menduam të ktheheshim përsëri në punë të hënën. Ky model i sjelljes përsëritet pa pushim. A e dini se ka më shumë sulme në zemër të hënën në mëngjes në 9 të mëngjesit sesa në çdo kohë tjetër të javës?

Realiteti i trishtuar është se 95% e njerëzve priren të ankohen vazhdimisht për situatën e tyre aktuale pa u përpjekur të bëjnë diçka për ta ndryshuar atë. Ata nuk e kuptojnë se po e krijojnë këtë jetë të mjerueshme nga mënyra se si mendojnë.

Si të fillojmë të ndryshojmë jetën tonë?

Për të ndryshuar jetën tonë ne duhet të ndryshojmë zakonet tona dhe për të ndryshuar zakonet tona duhet të ndryshojmë mendimet tona. Mendimet e reja çojnë në ndjenja të reja që çojnë në veprime të reja që çojnë në rezultate të reja. Kjo shkon përgjatë vijave të psikologji njohëse.

Mendime - Ndjenja -> Veprime -> Rezultate

Ne duhet të mësojmë të kontrollojmë mendimet tona nëse duam të ndryshojmë jetën tonë. Sa kohë kaloni duke u përqendruar në atë që nuk dëshironi në jetë në vend që të përqendroheni në atë që dëshironi?

Imagjinoni veten si një kullë transmetimi njerëzore që transmeton një frekuencë të caktuar me mendimet tuaja. Nëse dëshironi të ndryshoni diçka në jetën tuaj, ndryshoni frekuencën duke ndryshuar mendimet tuaja. Përdorni një frekuencë pozitive në vend të një negative.

Mos u ankoni

Këshillohet të përqendrohemi në atë që duam në jetë. Ne duhet të ndalojmë të ankohemi për rrethanat tona aktuale dhe të pranojmë faktin që ne kemi krijuar gjithçka përmes mendimeve tona. Ne duhet të pranojmë përgjegjësinë e plotë për realitetin tonë aktual. Tani kemi aftësinë për të ndryshuar jetën tonë. Për të ndryshuar situatën tonë aktuale ne duhet të ndryshojmë mendimet tona dhe ta ridrejtojmë energjinë tonë.

Nëse aktualisht keni shumë borxhe dhe vazhdoni të merrni fatura me postë, hapi i parë për ta kthyer situatën është të ndaloni ankesat për borxhet tuaja. Ju duhet të filloni të përqendroheni në pasuri dhe bollëk nëse doni të dilni nga borxhet. Studioni këshillat e ofruara në librat e tyre nga gurut e financave.

Në ditët në vijim filloni të kontrolloni mendimet tuaja.

Merrni parasysh numrin e herëve që përqendroheni në ato që nuk doni. Përdorni emocionet tuaja si udhëzues. Nëse ndjeni emocione negative, atëherë duhet të jeni të përqendruar në diçka që nuk e dëshironi. Nëse ndjeni emocione pozitive, vazhdoni të përqendroheni në ato mendime që i gjenerojnë ato.

Kjo kërkon pak praktikë, por është hapi i parë në ndryshimin e jetës tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   VERO dijo

  Unë urgjentisht kam nevojë për të ndryshuar mendimet e mia, një marrëdhënie e keqe më la shumë keq dhe nuk mund të ndaloj së menduari për këtë nuk ka asnjë mënyrë dhe se përpiqem por nuk ka asnjë mënyrë.

  1.    Jasmine murga dijo

   Pershendetje Vero,

   Ndonjëherë thjesht nuk mundesh. A keni menduar të kërkoni ndihmë profesionale?

   Pershendetje dhe inkurajim

   jasemi