Ndryshoni modelin e kujdesit shëndetësor [Konferencë]

pastrues eric

Konferenca që po ju sjell sot na sjell një këndvështrim shumë interesant për të parë shërimin. Eric Dishman punon për Intel, kompania e njohur e pajisjeve teknologjike.

Jeta e Eric ndryshoi ditën kur ai ra të fikët në Universitet. Pasi kaloi nëpër dy spitale, ai u diagnostikua me dy sëmundje të rralla që sulmojnë veshkën. Ata i dhanë atij 2-3 vjet jetë. Sidoqoftë, diagnoza ishte e gabuar dhe i shërbeu atij për të filluar një kryqëzatë për të ndryshuar sistemin aktual të vjetëruar të kujdesit shëndetësor.

Eric, në një moment të konferencës, bën diçka të habitshme. Ai nxjerr një pajisje me ultratinguj që, e lidhur me smartphone-in e tij, e lejon atë një ultrazë e gjallë e veshkave tuaja dhe projekto imazhet në një ekran. Por jo vetëm kaq, mjeku i tij, i cili është kilometra larg, falë një videokonference, e udhëzon atë në mënyrë që Eric të marrë imazhet me ultratinguj që i duhen për të bërë një vlerësim. Të gjitha në një minutë dhe pa nevojën për të shkuar në ndonjë spital.

Kjo demonstrim është thelbi i mesazhit të Eric Dishman. Propozimi i tij për të ndryshuar modelin e kujdesit shëndetësor bazohet në tre shtylla themelore:

1) Vëmendje e kudogjendur. Në shumicën dërrmuese të rasteve, nuk është e nevojshme që ne të shkojmë në një spital për t'u kuruar (kjo ide është zhvilluar më mirë me shembuj në konferencën e tij).

2) Kujdes i koordinuar dhe në rrjet. Mjekët, nga spitale dhe specialitete të ndryshme, kanë nevojë për një koordinim më të madh. Kjo mungesë koordinimi gati se vrau Eric Dishman me një sulm në zemër. Mjekë të ndryshëm kishin përshkruar (me emra të ndryshëm) të njëjtin ilaç që në doza të larta mund të shkaktojë një sulm në zemër.

3) Vëmendje e personalizuar. Falë teknologjisë Intel dhe llogaritjes së një ekipi njerëzish, ata arritën të renditnin gjenomin e tij në tetë javë dhe falë kësaj ata kuptuan se diagnoza e tij e sëmundjes së veshkave ishte e gabuar.

Unë ju lë me këtë interesante dhe konferencë inovative:


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.