Pse e pakënaqësisë sonë (një reflektim nga Álex Rovira)

Lumturia është në përpjesëtim të zhdrejtë me përshpejtimin. Ne shpesh jetojmë në një dëshirë për të mbushur boshllëkun e shkaktuar nga lakmia jonë. Kjo na shkëput nga vetja.

Vazhdoj të mendoj për arsyen e pakënaqësisë sonë, për pakënaqësinë tonë dhe është gjithnjë e më e qartë për mua se shumë nga përgjegjësia qëndron në një fjalë që kohët e fundit ne e dëgjojmë ad nauseam: urgjente, ose, më saktë, kuptimi që ne i japim kësaj fjale në vendin e punës.

Ne shpesh jetojmë me urgjencëMe siguri frazat e mëposhtme ose disa të ngjashme do të jenë shumë të njohura për ju:

- Ju keni një thirrje urgjente, propozimi duhet të dërgohet urgjentisht, takimi është i hershëm, është urgjent, përgjigjuni në këtë email sa më shpejt që ta lexoni, është urgjente. Dhe kashta e fundit: është urgjente që të jetë urgjente, Te betohem. Një herë dëgjova një sekretare simpatike të çmendej me një shef despotik duke thënë se ajo kishte nevojë të ndizet vazhdimisht.

Por çfarë ndodh me ne? Mos vallë alienët na pushtojnë? A po vjen një meteor për të goditur tokën direkt? Shumë Dita e Pavarësisë dhe shumë Armagedoni, shumë Wall Street dhe shumë Ekonomia e Re.

Ne e kemi gëlltitur atë, ashtu si e kemi gëlltitur në kohën e tij se duhet të sigurojmë jetesën sepse ka nga ata që janë të bindur që sot të jesh konkurrues në vend që të jesh kompetent duhet të jesh urgjent sepse etimologjikisht nxitja dhe ngutja janë e njëjta gjë. Ne të gjithë jemi shumë të ngushtë dhe shumë të djegur në shumë mënyra, apo jo? Kështu që ne shkojmë, vrapojmë ndërsa vraponi, në një nxitim dhe në një nxitim, duke tërhequr milje, të mbingarkuar, me dhëmbë të shtrënguar dhe sphincters.

Në librin e shijshëm E martë me mësuesin tim të vjetër protagonist i saj Morris S. Schwartz, profesori i mençur dhe i vdekur i vjetër i thotë studentit të tij të dashur sa vijon:

“Një pjesë e problemit është nxitimi i të gjithëve, njerëzit nuk kanë gjetur kuptim në jetën e tyre, prandaj ata vazhdimisht vrapojnë duke e kërkuar atë. Ata mendojnë për makinën tjetër, shtëpinë tjetër, punën tjetër. Më vonë ata zbulojnë se ato gjëra janë gjithashtu boshe dhe ata vazhdojnë të vrapojnë.«

Mund të thuash më lart, por jo më të qartë.

presioni shoqërorPyetja është: Nga vjen ky presion shoqëror? A mund të ndodhë që ne t’i bëjmë presion vetes? A mund të ndodhë që presioni të shfaqet si rezultat i mos pohimit të vetvetes, mos vendosjes së kufijve, mos përdorimit të arsyes së shëndoshë, mosdëgjimit të njëri-tjetrit, nuk ulemi të flasim, të dialogojmë me të tjerët?

A mund të ndodhë që presioni të shfaqet kur fillojmë të bëjmë diçka që në të vërtetë nuk e besojmë? Por çfarë duhet të bëjmë që të kemi burime për të financuar jetën tonë të përditshme dhe angazhimet tona?

Mund të jetë që presioni dhe kushëriri i tij i parë, depresioni, në fund të fundit lindin nga frika?

Unë pres përgjigjen tuaj.

Aleks

Fragment nga libri Busulla e brendshme de Aleks Rovira.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.