Cilat janë neologjizmat

A e dini se çfarë janë neologjizmat? Ndoshta e keni dëgjuar dhe madje i përdorni pa ditur se cilat janë saktësisht. Kjo është arsyeja pse ne do t'ju shpjegojmë në detaje për çfarë bëhet fjalë në mënyrë që të kuptoni më mirë pse ato janë të rëndësishme në gjuhën tonë.

Neologjizmat janë shprehje, fjalë dhe madje përdorime të gjuhës që nuk ekzistonin më parë, por që janë inkorporuar për t'iu përgjigjur nevojës për t'u përshtatur me realitetin e folësve në shoqëri.

Prandaj, ato janë fjalë që përfshihen në gjuhë kur lind nevoja për të përdorur të reja. Ato janë e kundërta e arkaizmave.

Shtë një proces i zakonshëm në të gjitha gjuhët, jo vetëm në Spanjisht. Të gjitha gjuhët e botës janë të detyruara të bëjnë këtë azhurnim. Një fjalë mund të jetë një neologjizëm për një kohë, por sapo të përfshihet dhe normalizohet në gjuhë, nuk është më diçka e re.

Mund të ketë origjinë të ndryshme dhe mund të jetë një pasuri e gjuhës ose krejt e kundërta, një degjenerim që nuk ka kthim prapa. Mund të jetë barbarizëm ose i huaj, por nuk janë fjalë të përbëra.

Si formohen ato

Për të ditur se si formohen, është e nevojshme të njohim origjinën e tyre dhe logjikën që i sjell ato në gjuhë. Siç kemi komentuar më lart, është një mënyrë për t'iu përshtatur kohërave të ndryshueshme të fjalës dhe për t'iu përshtatur realitetit shoqëror.

Realiteti po ndryshon dhe ndryshon dhe kjo është arsyeja pse shfaqen shpikje të reja dhe mënyra të të menduarit ose shprehje që kërkojnë fjalë të reja. Nevoja për të krijuar fjalë të reja është absolutisht e nevojshme dhe nuk mund të shmanget.

neologjizmat

Për të krijuar neologjizma, bëhet në të njëjtën mënyrë që është bërë gjithmonë në të gjitha gjuhët. Për ta kuptuar më mirë Shtë e nevojshme të merren parasysh mekanizmat e krijimit të përkëdheljes. Për ta bërë këtë, duhet të keni parasysh:

 • Akronime dhe shkurtesa. Inicialet ose shkronjat e para të një fjalie shtohen për të formuar fjalë të reja. Likeshtë si një shkurtim.
 • Përbërja ose parasinteza. Dy ose më shumë fjalë janë bashkuar në një për të hartuar një term të ri.
 • Metodat e bajpasit. Prapashtesat rrjedhore përdoren për krijimin e fjalëve.
 • Kredi nga jashtë. Ju shkoni në një gjuhë tjetër për të formuar një fjalë të re. Për shembull: "hackear" (anglicizëm, nga folja "të kollitem": rrëmbim ose vjedhës në një sit).
 • Onomatopojat. Fjalët formohen përmes një tingulli për të marrë terma të rinj.

Llojet e neologjizmave

Duke marrë parasysh sa më sipër, është e rëndësishme të njihni edhe llojet që ekzistojnë. Për t'i klasifikuar ato, duhet të kuptoni metodën që është përdorur për ta krijuar atë. Për ta kuptuar më mirë:

 • Neologjizmat e formës. Kur fjalët ekzistuese krijohen në gjuhë përmes përbërjes së lartpërmendur ose proceseve të derivimit.
 • Neologjizmat semantikë. Ato merren kur një fjalë që tashmë ekziston në një gjuhë ka një kuptim të ri.
 • Të huajt. Fjalë që vijnë nga gjuhë të tjera edhe nëse forma ose shqiptimi i tyre nuk respektohet.
 • Barbarizmat. Ajo shqiptohet në një mënyrë të gabuar, por bëhet e famshme në mesin e folësve dhe normalizohet përfundimisht.

Shembuj të neologjizmave

Tjetra do t'ju japim disa shembuj të neologjizmave në mënyrë që të kuptoni edhe më mirë se për çfarë ka të bëjë me gjithçka. Mos humb detaje:

 • Blogs. Përdoret si term në internet për të folur në lidhje me gazetat në internet.
 • Googling. Folja lind nga fjala Google që do të thotë të kërkosh në internet.
 • Smartphone Përdoret për t'iu referuar "smartphone".
 • Lajme të rreme. Shtë një frazë në anglisht që përdoret gjithashtu në gjuhën tonë për t'iu referuar lajmeve të rreme ose mashtrimeve.
 • Selfie Emri që përdoret për të bërë një fotografi vetë.

Këto janë vetëm disa shembuj për t'ju dhënë një ide se çfarë janë neologjizmat dhe si përdoren ato në baza ditore. Në fakt, ne kemi menduar në këto terma sepse ato janë fjalë që ju ndoshta i keni përfshirë në jetën tuaj të përditshme dhe që i përdorni shpesh.

neologjizmat

Fraza me neologjizma

Por përveç fjalëve që mund t’i përdorni pothuajse pa e kuptuar në fjalimin tuaj të përditshëm, ka edhe fraza që mund të përdorni që janë gjithashtu të rëndësishme. Sepse ato janë të rëndësishme? Sepse ato janë fraza me neologjizma që ju mund t'i përdorni çdo ditë.

Le të bëjmë disa fjali duke marrë parasysh shembujt e mëparshëm:

 • Po shkruaja në blogun tim dhe më pëlqen gjithnjë e më shumë.
 • Mos u besoni të gjitha lajmeve të rreme që shihni në Internet, kush e di kush i ka shkruar!
 • A mund të bëjmë një selfie me smartphone-in tim të ri?
 • Unë vetëm Googled kuptimin e kësaj fjale, ishte ajo që mendova!

Neologjizmat dhe arkaizmat

Në fillim të artikullit ne kemi komentuar se neologjizmat janë plotësisht e kundërta e arkaizmave. Që të mos mbetesh në dyshim, Ne do t'ju shpjegojmë tani se çfarë janë arkaizmat.

Në këtë mënyrë, kur përdorni gjuhën tuaj, do të jeni në gjendje ta bëni siç duhet dhe duke ditur mirë cilat janë ato fjalë që përdorni në jetën tuaj të përditshme.

neologjizmat

Arkaizmat janë ato që përbëjnë forma të reja, forma të vjetra, stërgjyshore ose të vjetruara që në një farë mënyre vazhdojnë të përdoren në gjuhë në një mënyrë totale ose të pjesshme. Me fjalë të tjera, ato janë fjalë të vjetra që ne vazhdojmë t’i përdorim edhe sot me normalitet total.

Për shembull, sot përdoret akoma gjerësisht në gjeografi ose në fusha më teknike dhe të specializuara.

Tani që e dini se çfarë janë neologjizmat dhe çfarë i dallon ata nga arkaizmat, mund ta përdorni gjuhën më me mençuri. Ju do të jeni në gjendje të zgjidhni më mirë fjalët që do të përdorni, dhe më e rëndësishmja, do të jeni në gjendje të kuptoni origjinën e tyre dhe pse është thënë ajo fjalë dhe jo e ndryshme.

Alwaysshtë gjithmonë mirë që nëse e kuptoni që po përdorni një neologjizëm, të kërkoni origjinën e tij për të kuptuar pse ajo fjalë është thënë në atë mënyrë dhe jo në një mënyrë tjetër. Ju do të pasuroni mendjen dhe fjalorin tuaj.

Nëse ndonjëherë dyshoni nëse një fjalë është e drejtë apo e gabuar, mos hezitoni te shkoni në RAE (Akademia Mbretërore Spanjolle) të jeni në gjendje të dini nëse vërtet po shqiptoni saktë një fjalë apo nëse përkundrazi është një fjalë që nuk ekziston në gjuhën aktuale shoqërore.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.