Neurokirurgjia në trajtimin e depresionit

Mos u tremb ... nuk është një "trajtim Frankenstein" në të cilën hapet koka e pacientit dhe hiqet gjysma e trurit në mënyrë që ai të pushojë së vuajturi.

Ditën tjetër pashë një konferencë në TED (do ta vë më vonë) në të cilën një neurokirurg foli se si ata e kanë identifikuar plotësisht trurin sipas funksionit që ai luan tek ne, dmth., ata e dinë saktësisht se cila zonë e trurit tonë kontrollon gjuhën, lëvizjen, etj. Sapo të identifikohen këto zona, ata kanë mundur të bëjnë që një person me sëmundjen Alzheimer, për shembull, të mbajë aktive pjesët e trurit që "fiken" me këtë sëmundje.

Si e bënë atë? Me energji elektrike. Ata implantojnë elektroda të vogla në zonën e dëmtuar të trurit dhe janë në gjendje të "modulojnë" atë zonë derisa të rikthehet normaliteti.

Ata gjithashtu testuan këtë trajtim të ri në njerëzit me depresion të rëndë dhe trajtimet e të cilave, psikoterapia dhe mjekimi, nuk ishin efektive. Rezultatet ishin si më poshtë:

Kur një person vuan nga depresioni, ka zona të caktuara të trurit me aktivitet shumë të ulët dhe një zonë në veçanti, një zonë e lidhur me trishtimin, e cila është shumë aktive. Me implantimin e elektrodave, ato zona me pak ose aspak aktivitet riaktivizohen dhe "zona e trishtuar" ulet në aktivitet në nivele normale. Mahnitëse apo jo?

Unë ju lë me konferencën në mënyrë që të gjykoni vetë:


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.