Nevoja për të trajnuar mendjen

Trajnoni mendjen Sot ne jetojmë shumë më tepër vite se më parë. Jetëgjatësia rritet çdo ditë dhe bashkë me të edhe sëmundjet mendore. Duket sikur kemi arritur të zgjasim jetën tonë fizikisht, por jo mendërisht.

Kjo është arsyeja pse është e nevojshme një incidencë më e madhe në trajnimin mendor. Ne kujdesemi për veten fizikisht (ose të paktën duhet ta bëjmë) por nuk i japim mendjeve tona atë shkallë të disiplinës së trajnimit mendor. Përkundrazi, ne e nënshtrojmë atë në situata të dëmshme mendërisht dhe shumë të dëmshme në planin afatgjatë siç është stresi.

Por nuk është e nevojshme vetëm të stërvitet mendja për të shmangur ose minimizuar rrezikun e vuajtjes nga çmenduria, për shembull. Ne mund ta stërvitim mendjen tonë për të kuruar dhimbjen e kokës, për shembull. Me pak fjalë, stërvitni mendjen për të arritur atë që bëjnë drogat, por në një mënyrë më të personalizuar, efektive dhe të shëndetshme. Fantazhi shkencor? Nuk e besoj.

Sot po ju sjell një fragment nga programi fantastik Networks. Me këtë rast intervistat e Eduard Punset Shlomo Breznitz, psikolog, ish rektor i Universitetit të Haifa, Izrael, dhe aktualisht është president dhe themelues i CogniFit, një kompani softuerësh kushtuar trajnimit të trurit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.