Zbuloni kuptimin e ngjyrës blu në psikologji

në natyrë blu

Nëse ju pëlqen ngjyra blu dhe ju ka pëlqyer gjithmonë, ju mund të keni menduar pse ajo ngjyrë ka tërhequr më shumë vëmendje se të tjerët, apo jo? Blu është ngjyra më e preferuar universalisht nga të gjitha dhe tani do të shohim pse. Blu, në cilëndo prej nuancave të saj, është unike dhe e gjithanshme, dhe çdo nuancë blu mund të nënkuptojë diçka ndryshe. Dihet që bluja lidhet me krijimtarinë, bluja e qiellit lidhet me qetësinë dhe ndihmon personin të relaksohet, dhe bluja e errët shoqërohet me inteligjencën dhe mungesën e emocioneve.

Blu është një ngjyrë që shpesh gjendet në natyrë, siç është bluja e zbehtë e një qielli ditës ose bluja e errët e pasur e një pellgu të thellë uji. Ndoshta për këtë arsye, njerëzit shpesh përshkruajnë ngjyrën blu si të qetë dhe të mbledhur. Sidoqoftë, si një ngjyrë e ftohtë, bluja ndonjëherë mund të duket e akullt, e largët, apo edhe e ngrirë.

Kur njerëzit kanë blu afër, ata mund të ndiejnë vetëbesim (kjo është arsyeja pse kjo ngjyrë lidhet me miqësinë), qetësinë, inteligjencën ... megjithëse shoqërohet gjithashtu me distancë emocionale dhe mungesë oreksi. Por Nëse doni të dini saktësisht se çfarë do të thotë ngjyra blu në psikologji, lexoni për të mësuar më shumë.

Kuptimi i ngjyrës blu

Besim

Kur shikoni fushatat e markave dhe marketingut, kompanitë anojnë drejt përdorimit të ngjyrës blu për shkak të tipareve psikologjike që ajo ka. Ngjyrat i japin klientit një ndjenjë besnikërie, duke e bërë atë të besojë dhe të varet nga këto kompani. Kështu që ngjyra blu transmeton besimin që i bën njerëzit të ndihen mirë ... kjo është arsyeja pse, ajo blu zakonisht përfaqëson miqësinë midis njerëzve.

Qetësi

Blu është një ngjyrë që sugjeron paqe. Ngjyra e detit të qetë dhe qielli i pastër janë blu, duke ndihmuar në promovimin e qetësisë, qetësisë dhe qartësisë së brendshme. Bluja gjithashtu mund të ngadalësojë rrahjet e zemrës dhe frymëmarrjen, duke e bërë atë ngjyrën perfekte për të zgjedhur kur meditoni dhe relaksoheni.

Qiell blu

Inteligjenca

Inteligjenca gjithmonë ka qenë e lidhur me ngjyrën blu. Hije të ndryshme blu janë treguar për të përmirësuar përqendrimin, stimulojnë të menduarit dhe ofrojnë qartësi mendore. Përmirëson gjithashtu produktivitetin, duke e bërë atë një ngjyrë të shkëlqyeshme për tu rrethuar kur studioni dhe punoni. Blu ka një mënyrë të çuditshme si të relaksojë një person, ashtu edhe t'i stimulojë në të njëjtën kohë.

Qetësia

Ndryshe nga e kuqja, e cila tregon dominim agresiv, blu tregon autoritet të qetë. Mund të frymëzojë besim dhe nuk është kërcënues kur një person ka veshur këtë ngjyrë, për shembull në veshje. Ngjyra gjithashtu ndihmon në shfaqjen e këmbënguljes dhe elegancës.

Distancimi emocional

Blu ka tendencë të njihet si një ngjyrë jo shumë emocionuese. Mund të përshkruhet si larg apo snob dhe, si të shoqërohesh me inteligjencën, mund të shoqërohet me të qenët i ftohtë dhe racional deri në shfaqjen e pak emocioneve.

Mungesa e oreksit

Kur shikoni ushqimin, keni tendencë të keni pak ose aspak blu në pjatë dhe kjo sepse bluja mund të ketë lidhje me një ndjesi jo të pëlqyeshme. Ngjyra është e njohur për të shtypur oreksin dhe disa dieta sugjerojnë të hahet ushqim në një pjatë blu, pasi kjo do të bëjë që një person të ha më pak sesa nëse ha në një pjatë të bardhë ose me një ngjyrë tjetër.

blu elektrike

Aspektet e ngjyrës blu për t'u marrë parasysh

Mos harroni këto aspekte të ngjyrës blu që mund t'ju interesojnë:

 • Shtë një ngjyrë jo-kërcënuese
 • Sjell ndjenja qetësie ose qetësie
 • Shtë një ngjyrë kompjuteri
 • Mund të sjellë trishtim ose distancë emocionale
 • Shtë një ngjyrë që siguron produktivitet te punëtorët
 • Ndihmon për të humbur peshë
 • Ul ritmin e pulsit dhe temperaturën e trupit

Aspektet pozitive dhe negative të ngjyrës blu

Aspektet pozitive të ngjyrës blu janë qetësia dhe siguria që sjell. Ashtë një ngjyrë e shkëlqyeshme për tu rrethuar dhe për të qenë afër… pasi ndihmon në uljen e zemrave, përmirëson qartësinë mendore dhe ndihmon në frymëzimin e krijimtarisë. Nëse keni nevojë për një ngritje, bluja mund të ndihmojë në futjen e besimit që ju nevojitet për ta bërë atë të duhur, për të promovuar biznesin tuaj… duke e bërë atë një ngjyrë të njohur me markat.

Nga ana tjetër, aspektet negative të ngjyrës blu është fakti që e bën ushqimin jo të shijshëm dhe lidhet me sjelljen snobiste dhe mund të sugjerojë distancë dhe mungesë emocionesh.

Si ju bën të ndjeheni bluja?

Kur e shikoni ngjyrën blu direkt, si ju bën të ndiheni? A e lidhni ngjyrën blu me disa cilësi ose situata? Një gjë e rëndësishme për të mbajtur mend është se ndjenjat e shkaktuara nga disa ngjyra nuk janë domosdoshmërisht universale. Dallimet kulturore ndonjëherë luajnë një rol në mënyrën se si njerëzit e perceptojnë ngjyrën.

Përvojat individuale gjithashtu kanë një efekt të madh në gjendjet shpirtërore që mund të krijojnë ngjyrat. Nëse e lidhni ngjyrën blu me një mik apo mund të shihet si një ngjyrë me energji të lartë që ngjall një ndjenjë eksitimi.

Ndërsa eksplorimi i psikologjisë së ngjyrës mund të jetë interesant, Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se reagimet ndaj ngjyrës mund të jenë gjithashtu shumë personale. Përvojat e kaluara mund të luajnë një rol në formësimin e mënyrës se si njerëzit ndihen dhe reagojnë ndaj ngjyrave të ndryshme.

blu në det

Ndërsa disa njerëz e konsiderojnë blunë si një ngjyrë të trishtuar ose të zymtë, të tjerët mund ta interpretojnë atë si paqësor ose frymëzues. Kushtojini vëmendje mënyrës se si ngjyra blu ju bën të ndiheni dhe merrni parasysh disa nga ndikimet e ndryshme që mund të kenë ndikuar në ndjenjat tuaja ... Blu, pra, nëse jeni një ngjyrë që ju përcakton, atëherë të njëjtat karakteristika të ngjyrës blu do të jenë në tuajin personaliteti, ato do të jenë tipare që pa e kuptuar ju përshkruajnë. Ngjyra blu ka shumë hije të ndryshme dhe secila më e bukur ... Cila është hija e blusë që ju pëlqen më shumë ose që ju përshkruan vërtet nga brenda jush?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.