Zbuloni të gjithë informacionin në lidhje me Nivelet Trofike

Qeniet e gjalla duhet të sigurojnë veten e tyre me energji për të kryer të gjitha proceset e tyre themelore, të rriten, marrin frymë, riprodhohen, etj. Kjo energji merret përmes lëndëve ushqyese, megjithatë, jo të gjitha qeniet e gjalla kapin energjinë e nevojshme në të njëjtën mënyrë, ata e marrin atë në mënyra të ndryshme, varësisht nga fakti nëse janë prodhues, konsumatorë apo dekompozues. Në këtë mënyrë, krijohen një seri e tërë e marrëdhënieve ushqimore që njihen si marrëdhënie trofike ose nivele trofike. Në këtë mënyrë, prodhohet rrjedha e lëndëve ushqyese që garanton furnizimin dhe qarkullimin e substancave të nevojshme për të mbajtur jetën në planet.

Pasi të kuptohen të gjitha këto ndryshime, le të vazhdojmë të përcaktojmë se cilat janë nivelet trofike. Nivelet trofike nuk janë asgjë më shumë sesa secila prej grupeve të ndryshme të qenieve të gjalla, të kategorizuara sipas mënyrës së marrjes së ushqyesve të tyre. Nivelet trofike janë, pra, marrëdhëniet ushqimore që vendosen midis organizmave dhe që lejojnë organizimin dhe kategorizimin e secilit grup individësh, sipas mënyrës se si ata marrin lëndët e tyre ushqyese.

Përcaktimi i niveleve trofike

Individët e specieve të ndryshme që përbëjnë një komunitet, sipas llojit të ushqimit që ata kërkojnë, grupohen si më poshtë:  

Niveli i parë (Prodhuesit) 

Në këtë nivel i gjejmë ata individë të aftë për të bërë ushqimin e tyre, domethënë organizmat prodhues ose autotrofë. Këto organizma janë të aftë direkt kapin energjinë nga burimi kryesor, dielli. Organizmat autotrofë kanë veçorinë e përfitimit të pranisë së dioksidit të karbonit, ujit, mineraleve të tjerë dhe rrezeve të diellit për të sintetizuar përbërjet e tyre organike: karbohidratet, përmes fotosintezës. Bimët, algat dhe mikroorganizmat fotosintetikë janë në këtë grup. Ushqimi që ata prodhojnë mund të përdoret, direkt ose indirekt, nga organizma të tjerë në ekosisteme. Organizmat prodhues përbëjnë  niveli trofik më të ulëta, ato janë baza mbi të cilën bazohen nivelet e sipërme. Ata janë të vetmit që, përmes fotosintezës, Ata janë të aftë të kapin energjinë diellore dhe ta shndërrojnë atë në energji kimike.

Niveli i dytë (Konsumatorët))

Në këtë nivel ne gjejmë konsumatorët kryesorë. Ky grup përbëhet nga të gjithë ata individë që i marrin lëndët ushqyese nga prodhuesit, domethënë ushqehen me pjesë të perimeve si: gjethe, lule dhe fruta.Këtu quhen edhe barngrënës. Organizmat konsumues janë heterotrofikë, ato prodhojnë lëndën e tyre organike nga lëndë organike që vijnë nga qenie të tjera të gjalla, prandaj quhen konsumatorë. Ata janë gjithashtu Productores (ata e bëjnë vetë materien e tyre organike), por nuk janë prodhuesit primar. Nga ana tjetër, konsumatorët mund të jenë gjithashtu burim i lëndës organike për konsumatorët e tjerë që ushqehen me to.

Niveli i tretë (konsumatorët dytësor)

Ky grup përbëhet nga konsumatorë dytësorë që ushqehen direkt nga konsumatorët primar. Ata quhen edhe mishngrënës. Konsumatorët dytësorë gjithashtu ndryshojnë në llojin e dietës që konsumojnë.

 • Luanët dhe tigrat gjuajnë zebrat, impalat, drerin dhe gjitarët e tjerë të vegjël për ushqim.
 • Gjarpërinjtë, në përgjithësi, ushqehen me brejtës të vegjël, amfibë dhe vezë zogjsh.
 • Zogjtë, të tilla si fajkonja, bufi dhe shqiponja, ushqehen me gjarpërinj dhe hardhuca. Ndërsa shumë zogj më të vegjël hanë larvat e fluturave dhe krimbat e tokës.
 • Merimangat kapin insekte të vogla, si mizat dhe molët.
 • Në det disa kafshë, të tilla si peshkaqenë dhe balena, ushqehen me peshq më të vegjël.

Niveli i katërt

 Konsumatorë tretësorë ose më të lartë. Ata ushqejnë konsumatorët dytësorë. Ata janë grabitqarë të mëdhenj që ushqehen me konsumatorët kryesorë (barngrënës) dhe sekondar (mishngrënës) Ata quhen gjithashtu grabitqarët.

Niveli transversal (dekompozuesit)

Organizmat që zbërthehen, siç nënkupton emri i tyre, ushtrojnë veprimin e tyre mbi mbeturinat, mbetjet e bimëve të ngordhura, kufomat e kafshëve, etj., Dhe kështu marrin energjinë e nevojshme për të jetuar. Në këtë nivel, ne gjejmë kërpudhat dhe bakteret që zbërthejnë lëndën organike të individëve të vdekur në substanca minerale. Shumica e kërpudhave mikroskopike janë saprofite; mes tyre kemi veshin e shkopit, kërpudhat e vogla të kapelës, mykun e bukës dhe kërpudhat. Si pasojë e dekompozimit, dioksidi i karbonit lirohet në atmosferë dhe mineralet si kalciumi, kaliumi, fosfori dhe azoti, etj lirohen në tokë, në ujëra. ato përbënin organizmin, indet, mbeturinat, etj. Në këtë mënyrë, cikli i lëndëve ushqyese dhe dioksidit të karbonit përfundon, dhe të gjithë elementët janë të lirë të kalojnë përsëri te prodhuesit dhe të vazhdojnë kështu, cikël pas cikli. Oksigjeni është një tjetër përbërës i domosdoshëm për materien e gjallë, çlirohet nga prodhuesit në fotosintezë dhe kapet nga ata vetë, nga konsumatorët dhe dekompozuesit, në frymëmarrjen qelizore. Zbërthuesit përbëjnë një lidhje të rëndësishme për vazhdimësinë e cikleve biogjeokimike, pasi që nëse nuk zbërthejnë lëndën organike, ajo do të bllokohej, me të cilën nuk mund të asimilohej përsëri nga organizmat e gjallë. Në këtë mënyrë, pak nga pak lëndët ushqyese do të zhdukeshin, dhe bashkë me ta edhe prodhuesit: dhe bashkë me ta edhe organizmat që konsumojnë. Nga ana tjetër, ka kafshë, të tilla si shkaba, zamuro, hiena, etj, të cilat, megjithëse janë organizma që konsumojnë, bashkëpunojnë me dekompozuesit për të eleminuar mbetjet e kafshëve pasi që këto kafshë ushqehen vetëm me mishin e kafshëve të ngordhura . Ky është një medium tjetër, përmes të cilit ushqyesit qarkullojnë përmes niveleve trofike në ekosisteme.

Rrjedha e energjisë

Jo të gjithë organizmat kanë aftësinë për të kapur energjinë nga dielli dhe për ta shndërruar atë në energji kimike nga ushqimi, në mënyrë që qeniet e gjalla të përmbushin funksionet e tyre jetësore. Prodhuesit janë të vetmit që janë të aftë të bëjnë të disponueshëm energjinë e diellit për pjesën tjetër të specieve të bashkësisë biologjike. Prej tyre energjia rrjedh në mënyrë të drejtuar drejt konsumatorëve dhe dekompozuesve që përbëjnë zinxhirin ushqimor. Rrjedha biologjike e energjisë i referohet kalimit të energjisë kimike që përmbahet në ushqim, nga niveli më i ulët trofik, ku ndodhen prodhuesit, në nivelet trofike më të larta të pushtuara nga konsumatorët.

Energjia nuk riciklohet

Sasia e energjisë së transferuar ndërmjet niveleve trofike në një tjetër përfaqëson afërsisht 10% të energjisë në dispozicion, gjë që shkakton kufizime serioze për sa i përket sasisë dhe madhësisë së organizmave që mund të jenë pjesë e një zinxhiri trofik 90% e energjisë së mbetur që nuk transferohet , humbet si nxehtësi dhe nuk mund të ripërdoret. Kjo rezulton që energjia, ndryshe nga materia, të mos jetë e rikuperueshme. Prandaj, një përfshirje e vazhdueshme e energjisë në bashkësinë biologjike është e nevojshme për të siguruar vazhdimësinë e ekzistencës së saj. Ndërsa ky funksion ushtrohet nga prodhuesit që e marrin atë nga Dielli, këto organizma njihen si shtyllat e komunitetit dhe ekosistemit.

Materia riciklohet

Çështja që përdorin qeniet e gjalla vjen nga toka, ajri dhe uji. Në të gjitha marrëdhëniet trofike, përveç energjisë, materia transferohet nga një nivel në një tjetër. Por materia në krahasim me energjinë nëse riciklohet. Kjo ndodh falë proceseve të fotosintezës dhe frymëmarrjes që riciklojnë oksigjenin, hidrogjenin dhe karbonin në ajër dhe ujë dhe gjithashtu për ekzistencën e dekompozuesve që riciklojnë substanca të tjera minerale në tokë dhe i lejojnë ato të përdoren përsëri nga prodhuesit, duke mbyllur kështu cikli i materies.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.