Një angazhim i përditshëm për meditim

Meditimi Shtë një praktikë që ne mund ta zhvillojmë individualisht, në qetësinë e dhomës sonë, ose mund të marrim trajnim të jashtëm.

Në çdo rast, nuk mëson kurrë Ne gjithmonë mund të arrijmë një gjendje më të plotë të vetëdijës dhe relaksimit. Budizmi thotë se ai mund të kufizohet kur arrihet nirvana.

Meditimi nuk është diçka e rezervuar për mistikët. Meditimi praktikohet gjithashtu nga njerëz "normalë" të rrugës, drejtues të lartë, politikanë dhe bankierë, duke e përfshirë atë në jetën e tyre të përditshme, të vetëdijshëm për numrin e tyre të madh Përfitimet.

Një angazhim i përditshëm për meditim.Përmes meditimit ne mund të bëhemi më të vetëdijshëm për realitetin që na rrethon, ne mund të vlerësojmë bukurinë e detajeve të tij të vogla, zemrat tona të hapura dhe të mësojmë të jemi më të gatshëm për të tjerët. Kush nuk e dëshiron këtë në jetën e tyre?

Ne mund të përdorim meditimin për të zhvillojnë virtyte ose vlera si dhembshuria ose ndonjë tjetër që ju e konsideroni të nevojshme për jetën tuaj. Të metat bëhen më të vogla dhe virtytet fillojnë të zënë vendin e tyre.

Ju duhet të përpiqeni të zbuloni se çfarë virtyti ose vlere doni të vendosni në personalitetin tuaj. Meditimi do t'ju ndihmojë të zbuloni çfarë është ajo që ju mungon në jetë për të qenë një person më i drejtë.

Për të arritur këtë kërkon një angazhim të përditshëm, a disiplinë kjo do të përforcohet ndërsa bëni fitime.

Procesi nuk është i lehtë. Do të kemi ditë të mira dhe ditë të këqija, por nëse vazhdojmë në praktikën e meditimit në fund do të marrim një jetë më të plotë.

Ka faqe të specializuara në këtë praktikë apo edhe në qytetin tuaj mund të ketë një shoqatë që praktikon meditimin në grup. Në këtë pikë, më duhet t'ju them se nëse jeni një besimtar e keni më lehtë: Lutja është një mënyrë e shkëlqyeshme për të praktikuar meditimin.

Unë ju inkurajoj që çdo ditë të angazhoheni për gjetjen e një hapësire për të medituar. Asnjë përgatitje e madhe nuk është e nevojshme. Idealja do të ishte të meditoni në vetminë e dhomës tuaj, pa zhurmë, por gjithashtu mund të meditoni në autobusin që ju çon në punë.

Unë ju inkurajoj që çdo natë, ose në kohën e ditës që e konsideroni më të përshtatshme, rezervoni një kohëUnë nuk do t'ju tregoj sa, të praktikoni meditim, të mblidheni me veten tuaj, të reflektoni, të jeni mirënjohës ...

Shumë njerëz kërkojnë lumturinë por më pas nuk arrijnë të ndërmarrin hapat e nevojshëm për ta marrë atë. Ndjekja e lumturisë kërkon angazhim dhe disiplinë të përditshme. Ju mund ta merrni atë përmes meditimit ... por me përpjekje.

Sapo të zbuloni të gjithë fuqinë që mund t'ju japë meditimi, nuk do të ndaleni kurrë së praktikuari.

Për ta përfunduar, ju lë me një video motivuese:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.