Një injeksion në tru eliminon frikën ... te minjtë

Kujtimet mund të jenë shumë shqetësuese. Merrni, për shembull, ushtarët e vendosur në zonat e luftës dhe që kthehen në shtëpi; ata shpesh vuajnë nga çrregullimi i stresit post-traumatik dhe madje disa mund të bëjnë edhe vetëvrasje.

Studiuesit në Porto Riko mund të kenë gjetur një mënyrë për të zvogëluar frikën e lidhur me kujtimet duke injektuar një kimikat natyral direkt në tru.

miu universitar

të mësuarit e zhdukjes. Për shembull: studiuesit mund të futin një frikë të mësuar në minjtë laboratorikë; kur bie një zile goditja elektrike zbatohet te minjtë.

Pas një kohe, minjtë kanë frikë nga dhimbja që shoqërohet me zile. Studiuesit mund ta zhbëjnë këtë proces përmes të mësuarit për zhdukjen, e cila është krejt e kundërta; Zilja bie, por goditja elektrike nuk zbatohet. Nëse kjo përsëritet pa pushim, minjtë mund ta harrojnë atë frikë.

Kërkuan studiuesit në Universitetin e Porto Rikos shuaj frikën kimikisht, sesa përmes të mësuarit përsëritës. Për ta bërë këtë, një kimikat natyral i njohur si "Faktori neurotrofik i rrjedhur nga truri" (BDNF) në kortikalet paraballore të minjve. BDNF është i përfshirë në lloje të ndryshme të të mësuarit, përfshirë mësimin në zhdukje. Studiuesit shpresuan që rritja artificialisht e sasisë së BNDF mund të eleminonte frikën nga zilja.

Në eksperimente, minjtë ishin të kushtëzuar nga frika se mos binin nëpër një goditje elektrike. Të nesërmen, në vend që t'i nënshtronte minjtë zhdukjes së të mësuarit, BDNF u injektua në një grup minjsh. Kishte një grup minjsh kontrolli tek të cilët nuk administrohej asgjë. Të nesërmen, hetuesit filluan t'i binin ziles. Siç pritej, minjtë e kontrollit ngrinë, në pritje të tronditjes. Në vend të kësaj, grupi i minjve të dhënë BDNF nuk e ndryshoi sjelljen e tyre normale (videon mund ta shikoni në fund të këtij artikulli).

Minjtë ende kishin kujtimin e tyre nga zhurma dhe tronditja, por frika e lidhur u zvogëlua shumë. Si i tillë, ky studim mund të ketë implikime të rëndësishme për trajtimin e ankthit dhe çrregullimit të stresit post-traumatik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Mario pedoza dijo

    SI MIR KOMENTET E STUDIMEVE