Kam gjetur një mënyrë të re për të medituar ... dhe më funksionon!

Para se t'ju tregoj për këtë mënyrë të re të meditimit që kam gjetur, më lejoni ta vendos këtë zbulim në kontekst.

Po e kam te veshtire. Nuk mund ta mohoj dhe as nuk më pëlqen ta fsheh.

Ky blog lindi përsëri në 2010 si rezultat i një vije të keqe që po ndodhte. Si rezultat i asaj vije të keqe, kjo mënyrë e fitimit të të ardhurave u ngrit dhe gjatë procesit duke ndihmuar më shumë njerëz.

Problemi është se nuk ka qenë një blog i autorit, domethënë një blog i atyre që identifikohen 100% me personin që shkruan. Unë vendosa për SEO (optimizimi i motorëve të kërkimit) dhe i jap audiencës ato artikuj që ata kërkuan më shumë në Google: librat e vetë-ndihmës, pensamientos positivos, ...

Unë kam shkruar artikuj të përkthyer nga faqe të tjera në anglisht edhe pse është gjithashtu e vërtetë që kam shkruar postime me mendimet dhe reflektimet e mia.

tani Do të përpiqem t'i jap një ndryshim këtij blogu.

Do të filloj të shkruaj vetëm atë që më pëlqen ta shkruaj dhe atë që mendoj se do të sjellë diçka domethënëse për audiencën që mund të përmirësojë jetën e tij.

Në një farë mënyre, unë kam filluar dje. Duke hulumtuar në bloget e zhvillimit personal amerikan, gjeta një artikull shumë të përsëritur në shumë prej tyre me titull "Letër dashurie për veten time". Çfarë ndodh që kësaj here nuk kam përkthyer ndonjë artikull (ka pjesë të vogla që po). 95% e asaj letre është e tija. Mund ta lexoni këtu.

Ky ishte fillimi i ndryshimit të blogut.

Megjithatë, dita nuk kishte mbaruar. Unë e shkrova atë në mëngjes.

Në fund të pasdites, dhe pasi rreth 15.000 hapa ecën (kam një hapamatës), unë shkova të pushoj në banjë. Epo, më parë e quaja relaksuese, tani e quaj meditim.

Sa herë që shkoj në banjë meditoj. Shtë një vend fantastik. Imagjinoni diçka të ngjashme me foton më poshtë (edhe pse jo aq elegante, lol).

një mënyrë e re e meditimit

Sapo futeni në ujë të ngrohtë, mendja dhe trupi juaj ndryshojnë automatikisht. Dhimbjet që mund të keni zhduken dhe mendja juaj shkon në një gjendje brutale relaksimi.

Ka shezllone çeliku të zhytura të zhytura gjysmë metri larg ujit. Shtrihesh, godet një buton dhe ato kthehen në një hamak-xhakuzi.

Kur ata ndalojnë së lëshuari ajër (flluska), unë kthehem andej, i zhytur në ujë të nxehtë dhe i shtrirë në shezllon, filloj të meditoj.

Si mund të meditoj?

Gjithmonë përqendrohem te problemi më serioz që po trazon mendjen atë ditë. Unë mendoj si më poshtë:

- Tani ne do ta zgjidhim këtë në një nivel mendor. Problemi do të mbetet akoma kur të dal nga pishina por nuk do të më ndikojë aq shumë në nivelin mendor.

Letra që kam shkruar dje ka ndryshuar gjendjen time mendore.

Kur shkruani një letër të tillë, ju përvetësoni një rol atëëror-amësor me veten tuaj. Ju filloni të flisni me veten sikur të ishit një fëmijë i vogël që duhet të mbrohet dhe të ofroni këshillat më të mira për të. Këshilla që ata e dinë se do t'u shërbejnë mirë. Këshilla se në jetë do t'ju ndodhte në një gjendje normale.

Megjithatë atje, në shezlongun në banjë, ju filloni të flisni me veten tuaj të vogël. Ju filloni t'i jepni këshilla ... dhe më besoni, është shumë më terapeutike se letra e djeshme.

Kështu që unë qëndrova për rreth 30 minuta.
Një seancë e plotë meditimi dhe, nga këndvështrimi im, shumë më efektive sesa ato që mësohen diku tjetër.

Thjesht duhet të kërkoni atë vend që ju bën të ndiheni mirë ose të paktën ju relakson. Nëse është një vend i izoluar më mirë. Pasi ta keni gjetur, filloni të flisni me veten tuaj të vogël. Lëreni mendjen tuaj të adoptojë rolin e baba-nënë dhe filloni t'ju japë këshillat më të mira që do t'i ofronte një fëmije që doni.

Më ka ndihmuar shumë ... dhe e mira është që efekti është afatgjatë. Sot u zgjova me këtë çip, mendja ime e babait-nënë "më flet" herë pas here dhe më udhëzon në rrugën e duhur.

Provojeni dhe Shpresoj të jetë po aq e dobishme për ty sa edhe për mua.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gerardo Gereda dijo

  E shoh si një ide të shkëlqyeshme. Faleminderit shumë për ndarjen. Bekime.

 2.   Mirta dijo

  Çfarë metode të mirë keni gjetur.
  Ndihem sikur e lejoni, animator në lidhje me letrën që ndihmon edhe fëmijën tonë të brendshëm, është t'u shkruajmë prindërve tanë duke bërë pretendimin tonë me dorën e majtë
  Kjo është shumë çliruese për të na shëruar.
  Faleminderit për këtë hapësirë.