Një meditim i thjeshtë me frymë

Ankthi mund të shkaktojë sëmundje, por qetësia shpirtërore mund të ndihmojë në shërimin e saj. Kjo është arsyeja pse meditimi është kaq i dobishëm.

Unë ju lë këtu një meditim shumë i thjeshtë i bazuar në frymëmarrje:

1) Pasi të ulemi në pozicionin e meditimit, ne relaksohemi dhe ne e motivojmë veten në mënyrë adekuate: ndjeni aspiratën se do të jetë një sesion krijues që do të shërbejë për të krijuar mirëqenie të mirëfilltë.

2) Fillojmë duke vëzhguar frymëmarrjen.

Ne marrim frymë normalisht, duke e lënë ajrin të rrjedhë natyrshëm, pa u përpjekur të kontrollojmë procesin. Nëse jemi aq të shqetësuar sa nuk mund ta mbajmë vëmendjen tonë, ose nëse shpërqendrohemi, mund të ndihmojë të numërojmë frymëmarrjet tona. Ne numërojmë deri në 10 ... ne fillojmë përsëri nga 1. Kështu deri sa të qetësohemi.

3) Merrni frymë përsëri dhe vizualizoni që, me ajrin e frymës tuaj, ju i lësh sëmundjet tuaja dhe shkaqet e tyre, energjia e dëmshme, emocionet dhe qëndrimet dhe rezultatet e tyre.

E gjithë ajo ngarkesë e lë trupin tuaj si një mjegull ose ndotje e errët që zhduket në hapësirë.

4) Vazhdoni të merrni frymë butësisht dhe, ndërsa merrni frymë, ndjejeni atë me ajrin ju thithni një energji të dritës shëruese që vjen nga hapësira ose nga një burim i fuqisë që ka kuptim për ju.

Drita mbush tërë trupin tuaj, duke e pastruar dhe harmonizuar atë, dhe eliminuar të gjitha gjurmët e energjisë negative, ashtu si errësira zhduket kur ndizni dritën.

5) Në fund e ndjen këtë trupi juaj është shndërruar në dritë. Të gjitha problemet dhe sëmundjet kanë pushuar plotësisht dhe ju përjetoni mirëqenie të përhapur në të gjithë trupin dhe mendjen tuaj.

Ndjeni që jeta juaj është ringjallur dhe se jeni mbushur me energji pozitive.

6) Vrisni një ndjenjë e përgjithshme kënaqësie dhe me aspiratën që ajo përvojë të bëhet realitet dhe ju mund të ndani mirëqenien tuaj me të tjerët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   tnieve@hotmail.com dijo

    Mendova se ky meditim ishte shumë i mirë, faleminderit Terezës.