Një plazh tropikal artificial dhe i mbuluar

Quhet Resort Ishujt Tropikal dhe ndodhet në Krausnick (rreth 45 minuta nga Berlini), Gjermani. Ajo ka pishinën më të madhe të brendshme në botë dhe një kapacitet për të marrë 8000 vizita ditore.

Plazh tropikal i mbuluar

Por kjo faqe idilike artificiale më parë kishte një qëllim tjetër. Ajo synonte të ndërtonte zeppelina të mëdha të quajtura "ngritës ngarkese". Megjithatë, ajo falimentoi dhe ka qenë bosh për një kohë. Tani është një plazh tropikal në brendësi me pishina dhe kampe.

Ai u përurua në 19 Dhjetor 2004. Kompleksi ka një xhungël tropikale, plazh, diell artificial, palma, orkide dhe zogj. Tingujt tipikë të pyjeve tropikale transmetohen përmes disa folës të maskuar si shkëmbinj ose elementë të tjerë natyrorë. Ky kompleks i krijuar nga njeriu është i hapur gjatë gjithë ditës, çdo ditë të vitit.

Soshtë aq e madhe sa që një tullumbace me ajër të nxehtë mund të fluturojë brenda saj.

Më e mira nga të gjitha është ajo ju mund të jetoni atje për një kohë. Kabina të vogla mund të merren me qira për disa ditë. E keqja është sasia e pabesueshme e burimeve që shkojnë në mirëmbajtjen e tij dhe mbajtjen e saj në funksionim siç duhet.

2 kuriozitete:

1) Nëse dyert e kupolës (shihen në majë të figurës) do të hapeshin shumë shpejt ose kur është shumë ftohtë jashtë, kontrasti me klimën tropikale brenda do të krijonte erëra tepër të forta dhe madje të rrezikshme për njerëzit dhe kabina.

2) Ka një lagështi prej 50-60% gjatë gjithë vitit. Kjo lagështirë nga brendësia shkakton kondensimin e ujit brenda kupolës dhe herë pas here bie pak shi.

Video:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   E marte dijo

    Dhe dielli? Hija e strukturës së sipërme projektohet në rërë dhe në tokë, e parë nga lart duket e dobët dhe klaustrofobike, kjo nuk më bind.