Një reflektim mbi miqësinë e vërtetë

Kjo histori e shkurtër, e cila fsheh një reflektim mbi miqësinë e vërtetë dhe të sinqertë dhe sakrificën që ne jemi të gatshëm të bëjmë për të, unë duhet ta falënderoj Ricardo, një person që kam gjetur blog-un kohët e fundit dhe vendosi që kjo histori të përputhej në mënyrë të përsosur me përmbajtjen e saj. Ai nuk kishte gabuar. Faleminderit Ricardo për dërgimin tek unë:

Në mes të një beteje, një kompani u befasua nga armiku që e tejkaloi atë dhe në mjete ushtarake.

Komanda e kompanisë dërguar tërheqje drejt pikës së takimit, të shënuar disa kilometra larg. Pak nga pak ushtarët po mbërrinin, duke llogaritur ferrin që kishin jetuar dhe sasinë e viktimave që po ndodhnin.

Një ushtar i sapoardhur filloi të pyeste nëse një tjetër shok ushtar i tij ishte kthyer. Askush nuk mund t'i jepte një përgjigje derisa një koleg tjetër i tregoi zonën ku e panë për herë të fundit. Ushtari i kërkoi oficerit leje të shkonte të kërkonte mikun e tij, por oficeri e mohoi lejen, duke argumentuar se, me siguri, në atë kohë ai tashmë do të kishte vdekur.

Ushtari nuk iu bind dhe shkoi ta kërkonte.

Disa orë më vonë mbërriti ushtari, i plagosur rëndë, me shokun e tij tashmë të vdekur në krahë. Oficeri, duke parë që hynë, tha:

«A e shihni se si nuk ia vlente që ishit? Tani, në vend të një njeriu, kam humbur dy.

Ushtari u përgjigj:

Po ja vlejti. Kur mbërrita ai ishte ende gjallë dhe ai tha, "E dija që do të vish për mua".


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Nathalia Xofia Coronado Mendoxa dijo

    mmmm ky është kuptimi i vërtetë i miqësisë