Një shembull i meditimit

Praktika e meditimi parandalon sëmundje të shumta, përveç promovimit të një gjendje paqeje të brendshme e vështirë për tu arritur ndryshe.

Kushti më i rëndësishëm për meditim është të jesh i qetë. Nëse nuk jeni të relaksuar dhe përpiqeni të meditoni ose të bëni diçka tjetër, rezultati do të jetë a luftë i vazhdueshëm, si drejtimi i një makine me frenën e parkimit të ndezur. Sa më të relaksuar të jemi, aq më shumë qartësi mendore kemi.
shembull-i-meditimit

Një shembull praktik i meditimit

Për t'u çlodhur, përqendrohuni mendërisht në të gjithë trupin tuaj dhe mendoni se si është bërë: nga kockat, muskujt, gjaku, organet, nervat, të mbuluara me lëkurë ... Kaloni nëpër të plotësisht pjesë-pjesë.


Jini të vetëdijshëm për të gjithë trupin tuaj, sikur të ishit duke e bërë një turne mendor. Vëzhgoni më vonë se ajo përbëhet nga miliarda dhe miliarda qeliza. Një trup i përbërë nga një pafundësi e entiteteve me një jetë të tyren. Të dy shkrimet e shenjta të Budizmit dhe disa prej teksteve aktuale shkencore i referohen atomit si dritë, kështu që ju mund ta vëzhgoni trupin tuaj si një trup dritë. Dhe secila qelizë, si një qelizë drite.

Zgjidhni një qelizë, për shembull nga maja e hundës dhe hyni brenda sikur të udhëtonit nëpër hapësirë. Incredshtë tepër e madhe. Ndjeni hapësirën në atë qelizë. Dhe pastaj shiko që është e bukur. Ajo është e rrethuar nga një ambient i ngrohtë, i gëzuar, i lumtur. Nuk është një vend i pakëndshëm, por i këndshëm dhe i shëndetshëm.

Vini re se kjo qelizë përbëhet nga miliarda dhe miliarda pikëza drite. Dhe pastaj imagjinoni atë Valët harmonike të energjisë shëruese, ngrohtësisë dhe lumturisë burojnë nga çdo qelizë dhe ato ndahen me pjesën tjetër të trupit, duke i lidhur të gjitha në harmoni. Ata po rikuperojnë energjinë e tyre.

Kur përjetoni atë ndjesi të përshkruar, përpiquni të qëndroni në të për aq kohë sa të jetë e mundur.

Cili është qëllimi i gjithë kësaj?

Të jesh në gjendje t’i qasesh veprimtarive të përditshme në një mënyrë të thjeshtë, duke përfituar sa më shumë nga çdo moment.

Në fillim duhet ta merrni me lehtësi, sepse mendja ka ecur e qetë për shumë vite Dhe nëse tani përpiqemi ta kufizojmë shumë, ai do të rebelohet dhe do të na ndihmojë në sekonda. Ne duhet të shkojmë pak nga pak, duke arritur arritje të vogla.

Ramón Roselló për Trupi dhe mendja.

Për të përfunduar unë të lë me një video shumë relaksuese me një mesazh shumë frymëzues:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.