Një teknikë e tmerrshme psikologjike për të kontrolluar mendjen e kujtdo

Ky është një udhëzues i vogël për të praktikuar të keqen, në të cilin do të tregohet se si aplikoni heuristic disponueshmërinë për të ndryshuar mendjen e dikujt për çdo çështje. Kindshtë lloj fuqia mendore mbi një person tjetër.

Para se të mësoj se si mund të manipuloni mendimet e një personi, ju ftoj të shikoni këtë video të titulluar "Abuzimi psikologjikisht me dikë".

Një video që na fton të reflektojmë dhe të bëjmë një ekzaminim të ndërgjegjes për të ndëshkuar faktin se të gjithë ne, ndoshta, në një moment të jetës sonë, kemi abuzuar psikologjikisht me dikë:

MUND T BE INTERESOHENI N «« Teknikat e përqendrimit për të arritur kontrollin mendor »

La disponueshmëria heuristike është një lloj rregulli i jashtëzakonshëm i mendjes, i përdorur kur nuk keni kohë ose dëshirë të bëni hulumtime më të thelluara.

Ky lloj i heuristikës na tregon se, në mungesë të informacionit të plotë, njerëzit priren të formojnë një mendim bazuar në të dhënat që vijnë lehtësisht dhe menjëherë në mendje.

kontrolli mendor

Për shembull, nëse ka një shumë skandale financiare bëjnë tituj kryesorë, njerëzit do të thonë se ka një rritje të krimit, edhe pse niveli i përgjithshëm mbetet i njëjtë.

Një shembull tjetër, kur pyetni nëse ka më shumë fjalë që kanë "w" si shkronja e parë ose "h" si shkronja e dytë, ata do të thonë se ka më shumë fjalë me w si shkronjën e parë sepse jemi më mirë të kujtojmë fjalët e bazuara në letrën e tyre të parë atë të së dytës. Prandaj konkludohet se është vështirësia mendore ose lehtësia që përcakton mendimin e një personi.

Natyrisht, psikologët zbuluan një mënyrë për ta kthyer këtë heuristic në anën e errët.

Një ekip i udhëhequr nga psikologu Norbert Schwarz vendosën të shtypnin vetëbesimin e njerëzve duke u kërkuar atyre të jepnin disa shembuj të vetvetes se ishin pohues, dhe pastaj të vlerësonin nëse ata ishin apo jo një person pohues. Rezultati arriti në përfundimin se nëse një person mendonte se ishin pohues ose jo, ata ranë mbi numrin e shembujve që u kërkuan. Ata që u pyetën për gjashtë shembuj e bënë kaq lehtë dhe përgjithësisht arritën në përfundimin se ishin pohues.

Në të kundërt, atyre që u është kërkuar dymbëdhjetë e kanë pasur më të vështirë t'i gjejnë ato dhe megjithëse kishin dy herë arsyet për të menduar se veprojnë me vendosmëri, ata nuk e konsideruan veten të tillë. Numri i shembujve nuk ishte ai në të cilin ata bazuan vetëvlerësimin e tyre, por në vështirësinë që kishin për t'i gjetur ato.

Rezulton se ky mashtrim i mendjes funksionon kur njerëzit vlerësojnë një vendim.

Kërkojini një personi të mendojë për shumë arsye për të ndryshuar vendin e punës, për t'u martuar me një partner ose për të blerë një shtëpi. Edhe pse ata do të plotësojnë listën, do të kenë më pak gjasa të mendojnë se është një ide e mirë krahasuar me dikë që doli me vetëm disa nga arsyet që ju erdhën lehtë në mendje. Njerëzit mendojnë se nëse kanë kaq shumë probleme të mendojnë për arsyet për të vepruar në një mënyrë të caktuar, në fund të fundit nuk duhet të jetë një ide e mirë. Dhe kjo është mënyra se si ju mund ta kontrolloni, megjithëse në një mënyrë të keqe, një mendje.

Sot në Burimet e Vetë-Ndihmës Video:

Kjo ka qenë, faleminderit shumë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

22 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mitnick i fortë dijo

  i qeshur

 2.   Lau dijo

  ka shumë mënyra! Ju gjithashtu mund të fshehni informacionin, të shpërqendroni me aktivitete, diçka që ju pëlqen në mënyrë që të mos përparojë, etj (jeta është shumë e mençur), unë e di sepse ata u përpoqën ta praktikonin me mua, por nuk doli, unë jam shumë kokëfortë !

 3.   anonim dijo

  gjëja e frikshme është mungesa e koherencës midis titullit bombastik dhe reklamues dhe përmbajtjes së artikullit, SHUM OF TITULL P FORR INFORMACION T L VOGL. NUK MUND T F GJETJY NDONJ T TEKNIK OR OSE T TO MASTER KRYEN E NJ A MUSI.

  1.    Mbreti dijo

   Hahahahaha

  2.    anonim dijo

   NESE E VERTETE

  3.    anonim dijo

   Qartë, ju keni mendjen e një miu

  4.    anonim dijo

   Unë mendoj të njëjtën gjë

  5.    anonim dijo

   Saktë!

  6.    anonim dijo

   Ju thjesht nuk e kuptoni që bashkimi i shumë gjërave të thjeshta e bëjnë diçka komplekse dhe se pak informacion është i vlefshëm nëse dini ta përdorni atë dhe po kërkoni pak më shumë informacion sesa thjesht ky artikull.

  7.    cesar augusto dijo

   Mirëmëngjes, mendoj dhe pajtohem me atë që ju shprehni një titull tepër "bindës" me informacion shumë konciz, dhe të dobët në përmbajtje

 4.   Hitachi dijo

  më shumë veprim më pak reklama

 5.   Nancy dijo

  Nuk ju ka ndodhur. Kështu që ne ta vuajmë, videoja është shumë e mirë, kështu që nëse për ato gra ato janë të kujdesshme kur mendojnë se gjejnë burrin perfekt të ëndrrave të tyre dhe nuk do të vonojë shumë për t'i takuar që ai do të fillojë të manipulojë me ju në mënyrë delikate derisa ai gjen një viktimë tjetër dhe atëherë sprova juaj do të fillojë, gjëra të vogla që nuk i lini atje dhe etj do të dukeni si një person i çmendur dhe më shumë nëse keni një të afërm të mbuluar p.sh një motër, do të kuptoni çdo fjalë të videos.

  1.    Xavier dijo

   Përshëndetje Nancy. Dua të të them se jo vetëm që u ndodh grave, nuk është çështje seksi. Fatkeqësisht, isha me një grua që manipuloi mendjen time deri në atë pikë sa të bëja vullnetin e saj. Mendova se ishte i çmendur, se ishte një person i keq. Sot kam mundur ta heq qafe atë dhe jam shumë mirë. Jini vigjilent, të gjithë.

   1.    Dervin Gonzalez dijo

    Dëgjon. !! Kjo është shumë e vërtetë, duhet të jeni shumë të kujdesshëm. Delikat mund të bëhen armiqësorë; Kështu që

  2.    Katty dijo

   Nga të gjitha komentet
   Epo, nëse keni shumë të drejtë ...
   Kur largohem është shumë e vështirë .. personalisht nuk di si të dal nga një problem i tillë. Do të doja një këshillë të shkëlqyeshme

   1.    Agustin Gustavo Botello dijo

    agustin gustavo 14.30

    1.    Agustin Gustavo Botello dijo

     jo

 6.   alex dijo

  kërko një mashkull tjetër që do të të bëjë të pasur dhe harron tjetrin. ahhh dhe mos u dashuro

 7.   anonim82 dijo

  Më e keqja nga të gjitha është se ata që kërkojnë këtë lloj gjëje janë kryesisht gra ose njerëz të këqij.

  1.    Papu dijo

   Kështu që është në këtë botë ne kemi njerëz të këqij dhe unë flas për veten time jo për ju, duhet të sqarohet. Por ju e dini që unë nuk kam lindur kështu, rrethanat ndër të tjera po më formësonin atë që jam tani. Një ujk në rrobat e deleve që kënaqet me manipulimet dhe lojërat me mendjet e të tjerëve dhe e di nga afër pse më bënë. Çështja është që nuk mund ta kuptoja pse ata më manipuluan dhe luajtën me mua, nuk mund ta kuptoja derisa ta kuptova dhe ndihet kaq mirë sikur të kishe një Fuqi të Vërtetë. Sot bëj mirë por ata që më lëndojnë ose përpiqen të luajnë me mua, unë e bëj me ta dhe kështu e zbavitem me mjerimin njerëzor e di që në këtë pikë do të mendoni gjëra të tmerrshme ose më vjen keq për çfarëdo qoftë kjo Bota është, Inteligjenti jeton nga budallai. Pershendetje

 8.   Anonim666 dijo

  Kam humbur kohën time këtu shumë fjalë dhe asgjë informacion shumë të përsëritur

 9.   Seydel dijo

  Përshëndetje, nuk ishte ajo që unë po kërkoja, por unë mendoj se ata që lejojnë veten të manipulohen është sepse ata nuk dinë me të vërtetë se çfarë duan dhe ata që manipulojnë do të kenë tashmë atë që meritojnë