Një udhëtim që nuk ia uroj askujt

Kjo është historia në fotot e një prej udhëtimeve më të hidhura në jetë. Gruaja e një fotografit u diagnostikua me kancer të gjirit. Që nga ai moment, burri i saj donte të pasqyronte përmes fotove të tij "udhëtimin" për shkak të kësaj sëmundjeje.

Fotografi thotë se me secilën sfidë ata u bashkuan më shumë. Fjalët humbën rëndësinë e tyre. Një natë Jen sapo ishte pranuar, dhimbja e saj ishte jashtë kontrollit. Ajo i kapi krahun dhe me sy të përlotur tha: "Ju duhet të më shikoni në sy, kjo është mënyra e vetme që unë mund ta trajtoj këtë dhimbje."

Kjo është historia e tij.

«Fotografitë e mia tregojnë jetën e përditshme. Ata e humanizojnë fytyrën e kancerit, në fytyrën e gruas time. Ato tregojnë sfidën, vështirësinë, frikën, trishtimin dhe vetminë me të cilën përballemi, me të cilën Jennifer u përball ndërsa luftonte me këtë sëmundje ".

"Frika, ankthi dhe shqetësimet ishin të vazhdueshme".

"Njerëzit supozojnë se trajtimi ju bën më të mirë, se gjërat bëhen mirë, se jeta kthehet në" normal ". Sidoqoftë, nuk ka normalitet. Të mbijetuarit e kancerit duhet të përcaktojnë një ndjenjë të re të normalitetit. "

"Jen kishte dhimbje kronike gjatë pothuajse 4 viteve të trajtimit".

"Qëndrimet ditore në spital ishin të shpeshta".

"Gjatë gjithë betejës sonë kemi pasur fatin të kemi një grup të fortë mbështetës, por gjithsesi e kemi pasur të vështirë t'i bëjmë njerëzit të kuptojnë jetën tonë të përditshme dhe vështirësitë që hasim."

"Mjerisht, shumica e njerëzve nuk dëshirojnë t'i dëgjojnë këto realitete, dhe nganjëherë ne ndienim se mbështetja jonë po zbehej."

"Në 39, Jen filloi të përdorë një shëtitës dhe ishte rraskapitur".

«Jen më mësoi të dua, të dëgjoja, të jepja, të besoja te të tjerët dhe veten time. Unë kurrë nuk kam qenë aq i lumtur sa isha gjatë kësaj kohe ”.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.