Njerëzit me gjaknxehtësi: kur lejojnë zemërimin të zërë qenien e tyre

vajzë që nxjerr tym nga veshët e saj

Një person i inatosur ka tendencë të zemërohet lehtë, ata janë njerëz që jetojnë në acarim të vazhdueshëm. Ata janë ata që bërtasin, përplasen në tryezë ose kanë hidhërime të të rriturve as më të voglat ... Të jesh pranë tyre është si të jesh pranë një "fushe të minuar", nuk di se ku të shkosh sepse nuk e di se ku është do të shpërthejnë. Ata mund të bëhen njerëz toksikë dhe normalisht, askush nuk dëshiron të jetë pranë një personi të inatosur sepse ata harxhojnë energji shpejt nga ata përreth tyre.

Një person i inatosur ka probleme komunikimi sepse duket se ata vetëm e bëjnë atë duke bërtitur, ata humbasin rolet shpejt dhe nëse i kundërshtoni, ata bëhen shpejt mbrojtës dhe nëse munden, ju sulmojnë. Por përballë gjithë kësaj agresiviteti, prapa këtij muri prej betoni emocional do të gjesh gjithmonë një qenie e dobët që përdor zemërimin dhe zemërimi për të mbrojtur veten nga të tjerët, sepse nuk doni të lëndoheni.

Zemërimi ju merr përsipër

Tek njerëzit e inatosur, zemërimi i kap lehtë. Ata janë si një tenxhere me presion që shpërthejnë pa e kuptuar as vetë, ata lejojnë që të rrëmbehen nga emocionet e forta që shkaktojnë vuajtje. Normalisht kur një person i inatosur "shpërthen", atëherë ai ndihet keq, sepse do të dëshironte të ishte më këmbëngulës por nuk di si ta arrijë atë. Ai e di që këto nuk janë mënyrat më të mira që ai përdor për të komunikuar me të tjerët, por kontrolli i vogël i emocioneve intensive duket se e bën atë të veprojë ashtu. Lajmi i mirë është se të gjithë mund të jemi në gjendje të përmirësojmë sjelljen dhe gjithashtu disponimin.

djalë i inatosur

Kur zemërimi kontrollohet dhe emocionet intensive nuk lejohen të kontrollojnë sjelljen tuaj, atëherë ju po tregoni pjekuri emocionale. Ju do të mësoni se zemërimi dhe zemërimi nuk është një mundësi e mirë për të marrë atë që dëshironi. Nuk konsiston në heqjen dorë nga zemërimi ose varrosjen e tij ... Zemërimi, zemërimi, tërbimi ... janë emocione të forta, por të domosdoshme, ne duhet t'i pranojmë ato në mënyrë që të Duke ditur se çfarë ata na thonë në çdo kohë, ne duhet t'i kuptojmë ata për të ecur përpara.

Importantshtë e rëndësishme të kuptoni pse ato emocione po ju helmojnë dhe po ju bëjnë të veproni në këtë mënyrë, sepse vetëm pasi ta kuptoni, mund të filloni të kontrolloni veten në vend që të lejoni që të kontrolloheni.

Pse është i inatosur

Pse një person bëhet i inatosur? Njerëzit që përdorin zemërimin si një formë komunikimi vetëm përpiqen të mbrojnë veten nga bota sepse besojnë se kjo do t'i dëmtojë ata. Ata përdorin intensitetin emocional në një mënyrë toksike dhe dëmtojnë veten dhe të tjerët. Isshtë një ujk që gjëmon me një putër të përgjakur.

Një person i cili është i inatosur rregullisht zakonisht ndodh sepse ai ndjen shqetësim të tepruar që nga fëmijëria. Ata nuk dinë të kontrollojnë ose përshtaten me ndryshimet dhe të përdorin zemërimin si një mekanizëm mbrojtës.

vajzë e inatosur

Ata gjithashtu mund të përdorin zemërimin si një metodë për t'iu përgjigjur emocioneve negative, sepse nuk i kuptojnë emocionet negative. Necessaryshtë e nevojshme të keni inteligjencë të mirë emocionale që nga fëmijëria për të parandaluar që kjo të ndodhë.

Zemërimi nuk është diçka që shfaqet brenda natës. Kur një person ndjen zemërim vazhdimisht, zakonisht është një problem kumulativ, domethënë grumbullohen emocione të drejtuara keq për një kohë të gjatë. Shumë zhgënjime ose ndjenja negative të pa kanalizuara i bëjnë njerëzit të inatosur ... ato krijojnë qenie që vuajnë shumë por që përpiqen ta fshehin atë me sjellje toksike. Sikur të mos mjaftonte kjo, ata janë njerëz që nuk u besojnë të tjerëve dhe mund të kenë sjellje paranojake para të gjithëve. Ata mendojnë se gjithçka është një kërcënim që dëshiron t'i dëmtojë ata. Për një person të inatosur, të gjithë janë të këqij, të gjithë duan ta lëndojnë dhe të gjithë duan ta poshtërojnë dhe të qeshin me të. A mund ta imagjinoni të jetoni çdo ditë në stres të vazhdueshëm duke menduar se dikush dëshiron t'ju dëmtojë në çdo kohë? Duhet të jetë rraskapitëse!

Ju mund ta kapërceni nervozizmin

Po, ju mund ta kapërceni nervozizmin dhe kjo zemërim nuk ju mbizotëron gjithmonë. Kjo nuk do të thotë që ju duhet ta harroni zemërimin ose ta varrosni atë përgjithmonë, larg tij! Por ju duhet ta kuptoni atë emocion për të ditur se çfarë ju tregon në çdo kohë dhe se në këtë mënyrë, ju dini si të sillesh dhe çfarë të bësh për të qenë më mirë.

Importantshtë e rëndësishme të dini se njerëzit që janë gjithmonë të zemëruar kanë më shumë të ngjarë të kenë probleme shëndetësore të tilla si sëmundje të zemrës, goditje në tru, probleme të frymëmarrjes, më shumë sëmundje për shkak të mbrojtjes së ulët ... Për shkak se zemërimi ju bën të sëmureni.

Shtë e nevojshme të dini se si ta kapërceni këtë zemërim në mënyrë që zemërimi juaj të mos paguhet nga ata që më pak e meritojnë atë, si kur zemëroheni me shefin tuaj dhe përfundoni duke u ulëritur fëmijëve tuaj. Zemërimi i zhvendosur mund t’iu sjellë shumë dëme emocionale njerëzve që doni më shumë, dhe që më pak meritojnë një trajtim kaq të pakëndshëm.

Kur ndiheni të zemëruar duhet ta kuptoni dhe pranoni emocionin dhe të kërkoni shkakun që e shkakton atë. Pasi ta dini, do t'ju duhet të merrni frymë për të kanalizuar atë emocion të fortë, në mënyrë që të mos bllokojë mendimet tuaja. Kështu, së bashku me frymëmarrjet, ju mund të filloni të relaksoheni si trupin ashtu edhe mendjen tuaj. Ju do të mendoni më mirë dhe do të jeni në gjendje të veproni në një mënyrë më të përshtatshme pa dëmtuar veten ose të tjerët.

djalë i çmendur ulëritës

Punoni në ndjeshmëri dhe këmbëngulje për të përmirësuar komunikimin tuaj me të tjerët. Në këtë mënyrë ju do të mësoni të zhvendosni zemërimin dhe agresivitetin ndaj një lëvore në mënyrë që komunikimi juaj të jetë një mjet efektiv në marrëdhëniet tuaja ndërpersonale.

Nëse njihni një person që ka tendencë të ketë sjellje nervoze në mënyrë të rregullt, mos luani lojën e tij të emocioneve toksike dhe sjelljeve negative. Respektoni mendimet e tyre edhe pse nëse sjellja e tyre është zakonisht agresive jo vetëm në nivelin verbal, por edhe në atë fizik, atëherë do të duhet të merrni masat e duhura dhe të nevojshme për të mbrojtur veten.

Në çdo kohë, jini të respektueshëm ndaj atij personi dhe dëgjoni atë që ata kanë për të thënë. Kur ai e ndjen se është pranuar për atë që është dhe se ju vërtet e vlerësoni atë që thotë ose bën, ka shumë të ngjarë që ju të mund të pakësoni ndjenjat e tij negative. Thellë në thellësi, ai është një qenie që dëshiron vetëm të pranohet dhe të ndiejë dashurinë e të dashurve të tij ... Por ju duhet të mësoni të kanalizoni emocionet tuaja më të forta.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.