Malli: nostalgji për të kaluarën

Mall për fëmijërinëMalli është ndjenja që ndonjëherë na pushton kur kujtojmë kohë të mira nga e kaluara, me fjalë të tjera: Malli është nostalgji për të kaluarën. Konsideratat në lidhje me dëshirën:

1) Malli duhet të jetë një instrument për të kujtuar kohërat e kaluara.

Malli më i zakonshëm është ai që na kthen në fëmijërinë tonë. Ne nuk duhet të mbingarkohemi nga një ndjenjë melankolie pasi ky emocion ka hije të caktuara të trishtimit. Ne duhet të kujtojmë fëmijërinë tonë në mënyrë që kurrë mos ta harrojmë atë dhe të kuptojmë se të gjitha fazat e jetës sonë kanë mundësi të ndryshme për të shijuar jetën.

2) Jetoni intensivisht në të tashmen, në mënyrë që të jetë një arsye për dëshirën për të ardhmen.

Të gjithëve na pëlqen të dëshirojmë përvoja të së kaluarës që ishin të mrekullueshme. Nëse i përkushtoheni ndërtimit të një të tashmeje plot momente të mira, këto do të jenë momentet që do të dëshironi në të ardhmen.

3) Malli është ndjenja që do t'ju japë shtytjen që ju nevojitet për t'u bashkuar me miqtë tuaj të vjetër.

Njerëzit shpesh humbin kontakte me miqtë e vjetër nga fëmijëria, kolegji ose puna. Malli mund të jetë trampolinë që na shtyn të marrim telefonin dhe të mblidhemi rreth një vakti të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.