Oligodendrocitet: Neuronet mbështetëse

Kur i referohemi trurit të njeriut, në përgjithësi mendojmë se ai përbëhet nga neurone që përcaktojnë tonën të menduarit dhe inteligjencës. Epo kjo është e vërtetë vetëm në një përqindje të vogël.

Truri i njeriut përbëhet nga më shumë se 80.000 milion neurone, por kjo shifër vjen të përfaqësojë vetëm 15% të qelizave totale të organeve që e përbëjnë atë.

Qelizat dhe funksioni i tyre brenda trupit të njeriut

85% tjetër përbëhet nga qeliza të tjera mikroskopike të quajtura qeliza gliale, përgjegjëse për formimin e një substance të quajtur glia që shtrihet në të gjitha cepat e sistemit nervor.

Qelizat gliale janë të ngarkuara për të ndihmuar neuronet në procesin e tyre të transmetimit të impulseve elektrokimike përmes sistemit nervor.   Qelizat gliale janë përgjegjëse për sigurimin e lëndëve ushqyese, mirëmbajë strukturën ose përshpejton vetë përcjelljen nervore, riparon dëmtimet dhe siguron energji për neuronet.

Midis këtyre shumë qelizave gliale që gjenden në tru, të ashtuquajturat oligodendrocite për aftësinë e tij për të formuar mbështjellëset mielinë mbrojtëse të aksoneve të sistemit nervor qendror.

  • Mielina është një lipoproteinë që lejon zgjerimin e potencialit të veprimit në kohë dhe distancë. Ata mbrojnë aksonin nga impulsi elektrik duke e bërë atë rruga dhe parandalon shpërndarjen e saj përmes membranës neuronale.
  • Oligodendrocitet, Qelizat Schwann, astrocitet dhe mikroglia janë katër klasat më të rëndësishme të qelizave gliale.

Qelizat Schwann

Ato janë të vetmet që gjenden në nervat që kalojnë në të gjithë trupin. (Sistemi nervor periferik). Ato janë një lloj mbështjellësish mikroskopikë si perla të përbërë nga mielina

Ata janë në gjendje të veçojnë "Faktori i rritjes së nervave" (NCF), një molekulë që stimulon rritjen neuronale gjatë zhvillimit.

Qelizat Schwann janë përgjegjëse për formimin e mielinës në sistemin nervor periferik. Qelizat Schwann janë mbështjellë rreth një aksoni të vetëm përmes citoplazmës së tij.

Astrocitet

Ato janë qeliza që janë afër neuroneve, ato janë yjore në dukje, më të mëdha në madhësi krahasuar me neuronet, gjenden në sistem sistemi nervor qendror (SNQ) dhe nga nervi optik.

Astrocitet Ata janë një lloj ushtarësh që janë anëtarë të Barrierës Gjak-trurit (BBB), e cila është një membranë mbrojtëse e SNQ funksioni i së cilës nuk është të lejojë që gjaku të rrjedhë drejtpërdrejt në të. 

Astrocitet janë përgjegjës për filtrimin e asaj që mund të ndodhë ose jo me SNQ. Ato lejojnë hyrjen e oksigjenit dhe glukozës; ushqimi i neuroneve.

microglia

Isshtë grupi i qelizave që përbëjnë bazën e sistemit imunitar të trurit. Për shkak se Pengesa e Gjak-trurit nuk lejon kalimin e lirë të qelizave të sistemit imunitar, truri ka sistemin e tij mbrojtës dhe këto qeliza janë ushtarët e tij mbrojtës.

Funksioni themelor i këtyre qelizave është të mbrojnë dhe riparojnë trurin nga dëmtimet e shkaktuara nga mikroorganizmat pushtues, mbeturinat e qelizave dhe sëmundjet.

Ata skanojnë vazhdimisht CNS për pllaka të dëmtuara, neurone dhe agjentë infektivë. Ata janë të ndjeshëm ndaj mjedisit dhe janë të aftë të zbulojnë ndryshimet më të vogla në përbërjen biologjike të indeve të trurit. Qelizat skanojnë CNS për të lokalizuar dhe neutralizuar çdo pllakë, fragmente të acidit deoksiribonukleik (ADN), ngatërresa neuronale, qeliza të vdekura, qeliza të dëmtuara dhe materiale të huaja. Ato mund të konsiderohen amvise të trurit duke pastruar mbeturinat qelizore.

Oligodendrocitet

Isshtë një lloj qelize që është përgjegjëse për formimin e mbështjellësve të mielinës që rrethojnë aksonet e sistemit nervor qendror. Ato janë të vendosura vetëm në tru dhe në palcën e kockave (SNQ). Ata kanë shumë procese që mbështjellin aksonet e neuroneve të ndryshme.

Mbështetjet e mielinës të krijuara rreth boshteve të neuroneve kanë për qëllim t'i izolojnë ato dhe të rrisin shpejtësinë e transmetimit të impulseve elektrokimike.

Kjo mielinizim formohet në palcë palca kurrizore rreth javës së 16 të jetës intrauterine dhe përparon pas lindjes derisa praktikisht të gjitha fijet nervore të mielinizohen nga koha kur fëmija fillon të ecë. Edhe në moshën e rritur të njeriut, oligodendrocitet vazhdojnë të riprodhohen nga qelizat burimore.

Llojet e oligodendrociteve

Oligodendrocitet mund të klasifikohen kryesisht nga funksionet e tyre, megjithëse nga ana strukturore dhe molekulare ato janë shumë të ngjashme. Ekzistojnë dy lloje kryesore: ndërfaskulare dhe satelitore.

  • L oligodendrocite interfasikulare, janë përgjegjës për formimin e mbështjellësve të mielinës, ato përbëjnë një pjesë të lëndës së bardhë të trurit.
  • L oligodendrocite satelitore, ato përbëjnë një pjesë të lëndës gri, nuk janë prodhues të mielinës, nuk i përmbahen neuroneve dhe as nuk veprojnë si izolim. Funksionet e tij janë të panjohura.

funksionet

Meqenëse funksionet e oligodendrociteve satelitore nuk dihen saktësisht, ne do të hyjmë vetëm në përshkrimin e funksioneve të atyre ndërfasikulare.

Nxitimi i transmetimit nervor

Shpejtësia e potencialeve të veprimit rritet kur aksonet janë mielinizuar. El funksionimi i saktë i sistemit hormonal dhe muskulor favorizohet përpara një ritmi adekuat të përçueshmërisë nervore. Inteligjenca favorizohet gjithashtu nga veprimi i këtyre qelizave në neuronet.

Izolimi i membranës qelizore

Izolimi i aksoneve neuronale nga ambienti i jashtëm i qelizave parandalon rrjedhjet e joneve përmes membranës qelizore.

Strukturimi i sistemit nervor

Meqenëse neuronet nuk janë të afta kryejnë funksionin e tyre vetëm, qelizat gliale, posaçërisht oligodendrocitet ndërfaskulare, janë përgjegjëse për mbështetjen e strukturës së rrjetit të neuroneve.

Mbështetje për zhvillimin e neuroneve

Oligodendrocitet janë prodhues të proteinave që, në bashkëveprimin e tyre me neuronet, i bëjnë ato të qëndrojnë aktive, duke parandaluar kështu vdekjen e programuar të qelizave.  

Homeostaza e lëngut jashtëqelizor

Edhe pse oligodendrocitet satelitore nuk kanë ndonjë funksion të qartë, janë të rëndësishme për të ruajtur ekuilibrin homeostatik të mjedisit të jashtëm të neuroneve afër tyre.

Sëmundjet e shoqëruara me mielinë

Sindroma Miller Fisher

Isshtë një variant i Sindroma Guillain-Barré, një sëmundje autoimune e karakterizuar nga prodhimi i antitrupave kundër mielinës në neuronet e sistemit nervor periferik.

Përçueshmëria e sinjalit humbet ndërmjet trupi dhe SNQ, duke çuar në një paralizë potencialisht të rëndë të muskujve. Funksionimi i organeve të shqisave gjithashtu humbet.

Simptomat e shoqëruara me kjo sëmundje janë oftalmologjia, ataksi dhe arefleksiNëse ndiqet në kohë, ka pritje të mira për përmirësim afatgjatë

Charcot - Marie - Sëmundja e dhëmbëve, ose CMT

Shtë një sëmundje e trashëgueshme që prek nervat periferikë, njihet si neuropati periferike. Shkakton dëmtim të nervit periferik, shkaku më i zakonshëm është diabeti.

Sklerozë të shumëfishtë

Një sëmundje e sistemit nervor që bllokon ose ngadalëson komunikimin midis trurit dhe trupit. Kjo ndodh kur mbështjellja e mielinës që mbron qelizat nervore janë të dëmtuara, prek trurin dhe palca kurrizore.

Simptomat më të shpeshta janë për shkak të humbjes së ekuilibrit, lëvizjeve të pavullnetshme të muskujve, problemeve të lëvizjes, vështirësive të koordinimit, dridhjeve, dobësisë, kapsllëkut ose çrregullimeve të zorrëve.

Skleroza anësore amiotrofike (ALS)

Në mënyrë progresive sulmon neuronet motorike, të cilat kontrollojnë muskujt e pavullnetshëm. Karakterizohen nga degjenerim gradual i vdekja neuronale dhe e organizmit.

Sëmundja e Baló ose skleroza koncentrike e Baló

Në përgjithësi prek fëmijët dhe rrallë të rriturit. Konsiston në humbjen e mielinës në tru. Rareshtë e rrallë dhe e saj Shkakton paralizë progresive, lëvizje të pavullnetshme të muskujve midis problemeve të tjera neurologjike.

Leuko-distrofitë

Ai përbëhet nga ndryshime të shikimi dhe sistemi motorik. Shkaktohet nga shkatërrimi i mielinës nga defektet enzimatike në formimin ose mirëmbajtjen e mielinës ose nga proceset me origjinë vaskulare infektive, autoimune, inflamatore ose toksike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.