Emilio Duró: dhe konferenca e tij mbi optimizmin dhe iluzionin

Emilio Dura thirret dhe përhapet si zjarr në YouTube. Sot zbulova një karakter të shkëlqyeshëm për të shtuar në listën time të njerëzve thelbësorë në jetën time, listën time të njerëzve për tu ndjekur: emri i tij është Emilio Dura dhe është një shembull optimizmi dhe iluzioni. Ai është një ligjërues i shkëlqyeshëm dhe do të bënte një shkrimtar të shkëlqyeshëm për të librat e vetë-ndihmës.

Unë do ta ndjek nga afër në këtë blog, Burimet e Ndihmës së Vetë.

leksion emilio duro

Emilio Dura

Kam dëgjuar tashmë disa muaj më parë konferencë tuajat në internet. Problemi është se personi që e dha atë nuk u emërua ose u prezantua në konferencë, por unë tashmë perceptova shumë forcë tek folësi.

Emilio Dura ka një vitalitet të tejmbushur por ekziston një paradoks që jep ushqim për të menduar. Nëna e tij vdiq nga depresioni, domethënë ai ka një gjen që e predispozon atë të jetë në depresion. Kjo është arsyeja pse gjatë gjithë jetës së tij ai i është përkushtuar vetes për të ruajtur veten nga kjo e keqe dhe rezultati është një njeri që duket se ka rënë në një tenxhere me kokainë kur ishte i vogël. Gjëja e mrekullueshme është se energjia e tij është absolutisht e natyrshme.

Ai tashmë ka qenë në programin Buenafuente dy herë dhe fama e tij në internet përhapet si flakë e zjarrtë. Shpresojmë që shumë shpejt do të tregojë shenja jete në internet.

Një nga frazat e tij më të përsëritura është: "Gjëja më e keqe që ekziston është një budalla i motivuar".

Unë ju lë me videon e konferencës që e nisi atë në famë. Isshtë një konferencë e gjatë por ju siguroj se ia vlen sepse do të rimbush bateritë tuaja në maksimum.

Përditësimi: 24 Mars 2.011, Emilio Duró dhe intervista e tij e 2-të me Buenafuente.

Përditësimi: 10 Prill 2.011, Emilio Duro, konferencë e organizuar nga ADEA.

Përditëso 23 qershor 2011 Emilio Duró në anthill

Azhurnoni 26 nëntor 2011 Emilio Duró me Jesús Quintero


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pedro - yoga për fillestarët dijo

  Fjalimet e Emilios i shoh fantastike, ato transmetojnë shumë energji pozitive. Rekomandojuni disa miqve që ata të shohin videon e optimizmit dhe entuziazmit dhe e vërteta është se ata ishin të mbushur me pozitivitet.

 2.   Dani dijo

  Pavarësisht sa optimizëm dhe iluzion keni, paratë janë mbi njeriun dhe ju gjithmonë do të shkeleni nga i njëjti sistem konkurrues Jetojmë në një botë të egër që nuk na lë shumë hapësirë ​​për të jetuar dhe mbi të gjitha duhet të besoj se unë jam fajtori për të mos qenë i lumtur? Ky njeri është fyes për mua. Unë propozoj diçka tjetër: Inatosuni, zemërohuni dhe luftoni kundër atyre që shkaktuan skllavërinë tuaj: Kundër sistemit shfrytëzues në të cilin jetojmë. Optimizmi dhe iluzioni mund të vijnë vetëm pas kësaj. Askush nuk është vozitës optimist dhe mashtrues i lidhur me zinxhir në një galeri dhe duke marrë qerpikë të vazhdueshëm Duket se ky njeri nuk e sheh realitetin dhe mendon se njerëzit bien në depresion për kënaqësi ... Unë e inkurajoj këtë njeri të punojë në minierë duke akuzuar një mut dhe duke bërë një familje për të mbajtur me frikën e vazhdueshme të humbjes së punës dhe humbjes së asaj që keni pak ... atëherë ejani të na jepni klasa optimizmi dhe entuziazmi për të parë nëse keni ndonjë dëshirë. Përkundrazi, ju do të vini të jepni klasa se si të jini të nënshtruar ndaj një sistemi shtypës për të qenë përfundimisht i lirë dhe kështu të keni optimizëm dhe iluzion REAL jo fiktiv.

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Dani, faleminderit shumë për komentin tuaj.

   Paraja nuk është mbi qenien njerëzore. Njerëzit që kujdesen më shumë për paratë janë zakonisht më të pakënaqurit. Ka gjëra të tjera shumë më të rëndësishme për qenien njerëzore, të tilla si krijimi i një rrethi të mirë miqsh, të kesh një marrëdhënie të mirë me familjen, të udhëheqësh një mënyrë jetese të shëndetshme ...

   Isshtë e vërtetë që jeta mund të jetë "e egër" siç e quani ju, por nëse vendosemi fort të kultivojmë zakone të mira jetësore si ato që përmenda më lart, mund ta zbutim më mirë këtë kal të egër të quajtur jetë.

   Shtë e vërtetë që secili person është i ndryshëm dhe ka nga ata që zgjedhin rrugët e gabuara, të cilat në planin afatgjatë shkaktojnë pakënaqësi. Faji për këtë fatkeqësi nuk duhet të gjendet në shoqëri ose në atë se si është jeta e egër. Shumë faktorë hyjnë në lojë kur kërkojnë ata që janë përgjegjës për këtë fatkeqësi: ata thonë se gjenetika përcakton 50% të shanseve tona për të qenë pak a shumë të lumtur, ndikon edhe ambienti në të cilin kemi lindur por vetëm me 10%. 40% të tjera varet nga ne.

   Rrethanat që ndodhin në jetë mund të jenë të mira ose të këqija, por çelësi është se si truri ynë i interpreton ato rrethana. Ju mund të zgjidhni të hiqni dorë dhe të fajësoni sistemin (pozicionin më të lehtë) ose mund të luftoni për ta përmirësuar atë.

   Në të vërtetë, siç thoni ju, njerëzit nuk bien në depresion për argëtim. Gjithmonë ekziston një arsye bindëse. Unë i inkurajoj ata njerëz të dalin nga ajo situatë duke bërë të gjitha përpjekjet e tyre në të. Hapi i parë është i thjeshtë: shkoni te mjeku i familjes ose mjeku i familjes.

   Përshëndetje Dani.

   1.    Dani dijo

    Unë këmbëngul, paratë janë mbi qeniet njerëzore. Pa para nuk keni një çati, asnjë ushqim dhe asnjë liri për të bërë pothuajse asgjë në këtë botë. Unë nuk jam duke folur për sa e bukur do të ishte bota, por për atë se si është bota për fat të keq.

    Ndoshta nuk keni pasur probleme financiare në jetën tuaj dhe jetoni një jetë të rehatshme ku bezdia juaj e vetme është se të gjithë duken si ankues. Shumica jetojnë të nëpërkëmbur dhe nuk bëjnë gabim, askush nuk kap një njeri të varfër të shtrirë në tokë, por nëse është një faturë prej 10 eurosh nuk zgjat atje për 1 minutë. Ky eksperiment i fundit është ai që dihet në shkencë si demonstrim. Dhe kjo tregon se çfarë ka vlerë në këtë botë. Dhe nëse nuk e besoni, provojeni, ju siguroj se nuk do të dështojë.

    Nga atje mund të filloni të mendoni se në fakt sistemi është fajtori i problemeve të shumicës së njerëzve dhe të mos përpiqeni të devijoni vëmendjen dhe të fajësoni faktorë të tjerë të parëndësishëm siç janë gjenetika ose vullneti për të qenë të lumtur. Duket një shaka, kush nuk do të doni te jeni te lumtur?

    Ju lutem, ju kërkoj të shikoni përreth dhe të shihni arsyen, do të shihni se paratë e kanë shtypur qenien njerëzore në të gjitha aspektet dhe kjo duhet të ndryshojë. Mos prisni që ne të lumtur të jetojmë në zinxhirë.

   2.    Lektor dijo

    Shikoni nëse paratë janë të rëndësishme që ky njeri të ligjërojë për kompanitë. Per cfare? Cili është fundi përfundimtar i atyre që LUAN të dëgjojnë shakatë tuaja? Fito më shumë para.

    Paraja nuk është e rëndësishme në vetvete, por është mjeti për të marrë gjithçka në këtë sistem. Nëse një person është i lumtur që ka një partner, unë tashmë ju them se pak gra do ta shohin atë në fytyrë nëse është i papunë. Çdo projekt jetësor ndodh që po ose po të ketë para, aq më shumë aq më mirë.

 3.   carolina dijo

  Paraja është padyshim e rëndësishme, është e padiskutueshme. Nëse dëshironi të zgjidhni një shtëpi, të hani, të visheni, të udhëtoni, është e nevojshme të punoni (sepse askush nuk jep asgjë), dhe të flasësh për punën në këto kohë është sinonim i zhgënjimit, dëshpërimit.
  Epo, duke thënë këtë, unë do të them se paratë, materiali është mbivlerësuar në këto kohëra, pasi shoqëria në përgjithësi (e papunë dhe jo e papunë) është në pakënaqësi të vazhdueshme sepse ne kemi rënë në grackën e »shoqërisë së konsumit ...
  Ajo që Emilio Duró dëshiron të thotë është se nëse nuk mban një QTNDRIM pozitiv ndaj jetës do të jesh mishi i një psikiatri për jetën, dhe po, do të jetosh atë që duhet të jetosh ... por keq. Sigurisht që të gjithë vuajnë, edhe optimistët edhe pesimistët, ndryshimi është se të parët dalin me sukses nga fatkeqësitë që u vë jeta dhe të tjerët do të mbyllen në dhimbjen e tyre deri në… ufff whole tërë jetën e tyre !! sepse të pakënaqurit gjithmonë do të gjejnë arsye për të qenë të tillë.
  Nga rruga, unë kam një punë shumë normale, dhjetë orë dhe natën. Unë jetoj në një shtëpi shumë të vjetër që bërtet për një reformë që nuk mund ta përballoj, çuditem të paguaj faturat

  .Dhe JAM SHUMY LUMTUR !!!

 4.   carolina dijo

  Dhe unë gjithashtu do të them se sa e rëndësishme është jeta e përditshme, gjëra të tilla si vendosja e qenit, blerja e bukës, biseda me një fqinj… pse nuk e bëjmë atë me një buzëqeshje dhe / ose një qëndrim pozitiv? Ahhh ..., nuk janë raste për të buzëqeshur. Ajo që prek është disponimi i keq, apatia dhe e qara. Nëse e qara zgjidh diçka më besoni se do të mbushja kova me lot. Dhe nuk po them që duke buzëqeshur fleta e votimit do të zgjidhet, nuk e di, por të paktën do ta bëjë procesin më pak të vështirë dhe do të shmangë luftimet e padobishme me familjen, në punë ... Çfarë ka qenë Inteligjenca Emocionale. .. Dhe sigurisht që është e vështirë, edhe për mua është dhe që ndihem me fat për gjithçka dhe për asgjë. Gjëja e lehtë është të qash, e them nga përvoja.
  Dhe i them lamtumirë me një proverb kinez që e dua.
  "Ne nuk mund t'i parandalojmë zogjtë e trishtimit të fluturojnë mbi kokat tona, por ato mund t'i parandalojnë ato të folezojnë në flokët tanë." Thashë, të jem i lumtur që kjo ka mbaruar

 5.   Virtytet Trujillos Carvajal dijo

  Tregojuni të gjithëve, miqve të mi dhe atyre që nuk janë aq, që unë rekomandoj këtë video të këtij Maturantit dhe Prefesorit, unë sapo e kam zbuluar atë, dhe jam i kënaqur ta bëj të njohur për ata që nuk e kanë bërë tashmë, ia vlen , ju entuziazmi dhe vetëvlerësimi do të forcohen. Përshëndetje për të gjithë, dhe të jetojnë me ëndrra dhe entuziazëm-

 6.   dani dijo

  Faleminderit Karolinë! Sigurisht që duhet të jesh optimist! por jo një optimist i dorëhequr siç duket se ju propozoni, por një luftëtar optimist. Sepse nëse nuk ju pëlqen ajo që ka, bëni diçka për ta ndryshuar!
  Nëse për shembull ata ju dëbojnë, nuk mjafton të vazhdoni të buzëqeshni, të buzëqeshni dhe të pushtoni përsëri shtëpinë! Me mosbindje civile janë arritur shumë liri dhe të drejta, duke qëndruar i buzëqeshur nuk do të arrini asgjë. Epo po, ju e bëni të duket sikur njerëz të tjerë të pastrehë ankohen për hir të kësaj dhe ju i minimizoni ata!
  Çfarë është edhe më keq.

 7.   Marina Sana dijo

  E kam parë në TV dhe e kam dashur, funksionon

 8.   Carmen Monte Galan dijo

  Më pëlqeu, ju jep një dozë të madhe entuziazmi dhe gjallërie ...

 9.   Eduard Benet Figols dijo

  ju jeni një dhjetëshe, jeta është aq e shkurtër sa çdo sekondë është një botë për tu zbuluar.

 10.   Sandra Lopez dijo

  Mirëmëngjesi, Tifozë të Emilio Duró, po ju sjell lajme interesante.
  Janë planifikuar 2 konferenca Emilio Duró për në Dhjetor, njëra është në Sevilje dhe tjetra në Valencia. Ata që janë të interesuar të marrin informacion mund të më kontaktojnë përmes një mesazhi email: xoem15@hotmail.comNëse lini një emër, numër telefoni dhe email, unë mund t'ju jap të gjitha informacionet në lidhje me ngjarjen.
  Përshëndetje.
  Sandra Lopez

 11.   Carmen dijo

  paratë janë të domosdoshme dhe thelbësore. Ndoshta në një qytet në Afrikë nuk duket sikur, por shiko nëse po, që ata kursejnë dhe marrin të gjitha paratë që mafia u kërkon atyre thjesht për të ardhur me anije, duke qenë në gjendje të vdesin në shkretëtirë ose në det, dhe bëhu pjesë e botës perëndimore ... sigurisht që paratë janë të domosdoshme. Sigurisht, ne duhet të kemi një qëndrim të papërcaktuar sepse çereku i fundit i një shekulli ishte ngritja pa kthim ose kthim, ne nuk e dimë se ku konsumizëm: të keni një shtëpi, të shijoni shpenzimet, udhëtimet, blerjen e rrobave, mallrave ... sistemi është krijuar për të punuar dhe shpenzuar. Puna dhe nuk është një e mirë në vetvete, e mira është në konsumin që është në gjendje të gjenerojë. Perëndimi, më saktësisht të gjithë ata politikanë të mëdhenj, mega-sipërmarrës, gangsterë të korporatave dhe aksione të globalizuara, bordi i lojës i të cilave është planeti, kanë krijuar dy monstra: konsumin dhe varfërinë ekstreme. Si nuk do të bëhet e ekuilibruar mendja njerëzore përballë humbjes së vlerave thelbësore për një jetë të mirë dhe të ndershme?

bool (e vërtetë)