Zbuloni nga vijnë pasioni dhe krijimtaria

A ka ndonjë sekret të madhështisë? A ka ndonjë karakteristikë që bashkon njerëzit më të suksesshëm në histori? Përgjigja është e thjeshtë: Po, dhe është pasioni.

Kjo është diçka që e kemi dëgjuar disa herë, por shumë pak njerëz e kuptojnë se çfarë nënkupton fjala pasion. Kjo fjalë e nxjerr foljen në latinisht, 'durues', që do të thotë të vuash ose të ndjesh: Pasioni është ai që ju shtyn të duroni në diçka pavarësisht frikës, trishtimit ose dhimbjes. Determinationshtë vendosmëria dhe motivimi që na lejojnë të lëvizim nëpër vuajtje për të arritur qëllimin tonë përfundimtar. Përveç kësaj, ky lloj motivimi e ka zanafillën në tru.

kreativiteti

Një studim i fundit i botuar në Journal of Neuroscience ka identifikuar rajone të trurit që aktivizohen gjatë gjendjeve të motivimit, këto janë striatum ventral dhe bajamet, të cilat njihen si qendra emocionale e trurit. Studiuesit vunë re se striatumi i barkut aktivizohet në përpjesëtim me shkallën e motivimit të përjetuar: sa më e lartë të jetë shkalla e motivimit, aq më i lartë është niveli i aktivizimit.

Pra, ajo ndjenjë e krijimtarisë intensive dhe euforisë kur marrim pjesë në diçka që na motivon vërtet është origjina fiziologjike dhe ndryshimet e vërteta ndodhin brenda trurit tonë. Ky është një nga aspektet më pak të hulumtuara të psikologjisë, megjithatë ka një ndikim të madh në jetën tonë të përditshme. Motivimi nuk është i kufizuar vetëm në vënien e energjisë në punë, por gjithashtu na lejon të ndryshojmë plotësisht perceptimin e gjithçkaje që bëjmë.

Sipas konceptit të neuroplasticitetit, është e mundur të krijoni motivim, dhe arti i gjetjes së pasionit në jetë është i lidhur plotësisht me veprime dhe sjellje të caktuara të renditura më poshtë:

• Gjeni një temë me të cilën keni një afinitet natyror dhe, vendosni pak kohë për të shijuar atë aktivitet.
• Refuzoni vetëkënaqësinë dhe punoni për të eksploruar mundësi të reja, duke ruajtur sfidën e përmirësimit të vazhdueshëm.
• Bëj pyetje. Në shkencën e motivim vetjak Beenshtë treguar se kur bëjnë një pyetje, njerëzit kanë më shumë gjasa të reflektojnë se çfarë do të thotë aktiviteti për ta dhe, në këtë mënyrë, të ndërtojnë motivimin e tyre dhe të marrin rezultate më të mira.

Video: «Mendime të shkurtra motivuese»

Ka shumë pak njerëz në këtë botë që do të refuzonin idenë e suksesit dhe përmbushjes. Siç thuhet zakonisht, Ju mund të jeni të suksesshëm vetëm duke bërë atë që doni. Shkenca është e thjeshtë: kur kënaqeni me diçka, keni një prirje të natyrshme për të punuar në të dhe për të qenë më të mirë nga dita në ditë. Në këtë mënyrë, lidhjet e reja nervore ndërtohen dhe shumëzohen në mënyrë efikase ndërsa puna vazhdon.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Kuirot e Marvin dijo

    Jam plotësisht dakord sepse e kam jetuar; Profesionisti i mirë është ai që mbart thirrjen brenda zorrëve të tij dhe i bën veprimet e tij si një natyrshmëri që ai e ndjen çdo ditë kur punon me gëzim të pamasë.