Çfarë është ostracizmi dhe si të merremi me të

ostracized për të qenë të ndryshëm

Në Greqinë e lashtë, ostracizmi ishte kur qytetarët që konsideroheshin të dyshimtë ose të rrezikshëm për qytetin dënoheshin. Një kuptim tjetër është kur një person vuan një izolim vullnetar ose të detyruar nga jeta publike, i motivuar përgjithësisht nga çështje politike. Por gjithashtu, nga këto dy kuptime, çfarë është ostracizmi në jetën e sotme?

Cfare eshte

Njerëzit janë qenie shoqërore nga natyra dhe dëshira e tyre është të bëjnë pjesë në një grup shoqëror, siç është një familje. Sidoqoftë, në shumë raste njerëzit e tjerë izolohen vullnetarisht për arsye të ndryshme, njerëzit e izoluar kundër vullnetit të tyre përjashtohen, e cila është ajo që njihet si "krijimi i një vakumi".

Kafshët braktisin ato më të dobëtat për të siguruar mbijetesën e më të fortëve. E njëjta gjë vlen për fëmijët dhe tweens të kopshtit ditor, lojtarët e sporteve dhe punonjësit e zyrave. Sado të zakonshme që janë, refuzimi dhe përjashtimi dëmtojnë këdo që e vuan, pa marrë parasysh sa vjeç janë dhe cilado klasë shoqërore që janë. E duruar për një kohë të gjatë, ostracizmi i bën njerëzit të ndjehen të dëshpëruar dhe të pavlefshëm, të hequr dorë nga vetmia ose të dëshpëruar për kujdes, në raste ekstreme, ata bëhen vetëvrasës ose vrasës. Shtë një formë abuzimi e rrëshqitshme dhe e padukshme.

ostracizmi në fëmijëri

Fazat e ostracizmit

Ostracizmi përjetohet në tre faza. Në fazën e parë, "të menjëhershme", personi i refuzuar ndjen dhimbje. Nuk ka rëndësi se kush jeni refuzuar ose sa i butë duket. Ju ndjeni dhimbjen e përjashtimit. Një alarm bie në tru, e njëjta pjesë që regjistron dhimbjen fizike: përkatësia, vetëvlerësimi, kontrolli dhe njohja ndjehen të sulmuar.

Faza e dytë është ajo e "përballimit", e cila ndodh kur njerëzit zbulojnë se si të "përmirësojnë gjendjen e tyre të përfshirjes". Ata i kushtojnë vëmendje çdo sinjali shoqëror; ata bashkëpunojnë, përputhen dhe binden. Nëse përkatësia është një çështje e humbur, ata kërkojnë të rimarrin kontrollin. Në raste ekstreme, "ata mund të përpiqen t'i detyrojnë njerëzit t'u kushtojnë vëmendje atyre". Për shembull, një analizë e të shtënave në shkollë e kryer në 2003 zbuloi se 13 nga 15 autorët ishin përjashtuar.

Përballimi kërkon burime psikologjike ... Të durosh shumë kohë ostracizmin është rraskapitëse. Dhe ata që vuajnë nga ajo ndjehen të dëshpëruar, të pafuqishëm dhe të dëshpëruar. Edhe përdorimi i një refuzimi mund të shkaktojë këto ndjenja. Kjo do të ishte faza e tretë e njohur si "dorëheqja".

vetmia e ostracizmit

Inshtë e ngulitur në shoqëri

Ostracizmi është shumë i ngulitur në shoqëri dhe duhet të adresohet në mënyrë që të mos jetë aq i fuqishëm dhe shkatërrues. Megjithëse disa njerëz kërkojnë dëmshpërblim ligjor për ostracizmin si një formë diskriminimi në vendin e punës (mobing), është e vështirë të dokumentosh diçka që nuk po ndodh ... Autori i krimit madje mund të kthehet dhe të akuzojë akuzuesin për paranojë.

Ka më shumë shpresë në zhvillimin e mjeteve për të dy viktimat dhe terapistët për të përballuar efektet e ostracizmit. Një kuptim më i gjerë dhe më i thellë gjithashtu mund t'i japë zë kësaj forme të padëgjueshme dhe të padukshme të mundimit.

Ostracizmi është pra akti i injorimit ose përjashtimit dhe është një vetmi që të dhemb. Pothuajse askush nuk përjashtohet nga ndjenja e trishtimit ose zemërimit kur përjashtohen ose “zbrazen” nga njerëz të tjerë, qoftë partneri apo familja e tyre. Një person që dëshiron të shkojë në një mbledhje familjare por nuk është i ftuar do të përjashtohet. Njerëzit shpesh fshehin ndjenja të dhimbshme në mënyrë që të mos tregojnë turp ose t'i përkeqësojnë gjërat.

Ka njerëz që tentojnë të inkriminojnë veten pasi janë përjashtuar, ose duke besuar se e meritojnë disi ose se po i ekzagjerojnë gjërat dhe nuk duhet të ndihen ashtu. Fraza të tilla si: "Mos u bë një fëmijë i tillë", Shtë një shembull i të qenit i izoluar.

Çfarë të bëjmë kur të ndiqen

Ostracizmi është pra një formë e ngacmimit dhe është e nevojshme të përballeni me të në mënyrë që të mos ndikojë më shumë sesa është e nevojshme. Këto janë disa nga sugjerimet që mund të mbani në mend:

Nuk është shaka

Ostracizmi nuk është një shaka prandaj duhet ta merrni seriozisht. Nëse ndiheni keq pasi jeni përjashtuar nuk jeni neurotik dhe nuk jeni paranojak ... Thjesht jeni njerëzor. Mendoni për ndjenjat tuaja me një mendje hulumtuese, duke kuptuar që ostracizmi ekziston, që ndodh pa dashje dhe qëllimisht dhe se ai mund të përdoret si një mjet primitiv për të ruajtur rendin në grupin ose personin që ostracon. Ndërsa i mendojmë gjërat, ne largohemi mjaft larg nga ndjenjat tona për të qëndruar të qetë dhe të përqendruar.

Merre me humor

Nëse dikush ju përjashton sepse nuk ju dëshiron pranë ... Çfarë tjetër ju jep? Atij personi i mungon! Nëse dikush ka vendosur t'ju injorojë ose përjashtojë, cila është më e keqja që mund të ndodhë? Shtë më mirë që të qeshësh dhe të kuptosh se ai person thjesht nuk e meriton të jetë në jetën tënde. Ai madje po ju bën një nder, sepse po jua bën të qartë se nuk ia vlen asnjë sekondë nga koha juaj ose nga mendimet tuaja.

Mendoni për këndvështrimin e personit tjetër

Gjëja e fundit në mendjen tuaj tani mund të jetë ndjeshmëria me atë person që po ju bën bosh, por përpjekja për të kuptuar anën tjetër mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme. Shkaku përfundimtar i ostracizmit nuk është dëmtimi i personit të përjashtuar, por vetëmbrojtja. Të gjithë po bëjnë betejën e tyre të padukshme ...

Ndoshta ostracizer ka një nevojë të madhe për t'u qetësuar nga dikush tjetër përveç jush. Ndoshta ai të ka zili për diçka. Ndërsa shkaku i saktë nuk mund të përcaktohet përgjithësisht, dhimbja dhe ankthi shpesh përfshihen. Mbroni veten, por falni kur të mundeni për t’u çliruar nga dhimbja sa më shpejt që të jetë e mundur. Nëse keni pasur një karrierë dhe për çfarëdo arsye jeni zhvendosur nga ajo, mos u fundosni, rishpikni veten!

ostracizëm nga një grup shoqëror

Lidhu me veten

Nëse nuk mund të rilidheni, përqendrohuni tek vetja në mënyrën më të dashur dhe intime të mundshme. Lidhu me veten tënde si shokun më të mirë. Nëse është e nevojshme, gjeni një mik më të mirë që do t'ju ngushëllojë emocionalisht. Kryesorja është të forconi lidhjen tuaj me jetën ndërsa ajo shpaloset tek ju. Pavarësisht se çfarë ndodh në jetën tuaj shoqërore, mos harroni se ju jeni unik në këtë botë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.