Për çfarë shërben Facebook

shiko ne facebook

Kush nuk ka llogari në rrjetin social Facebook? Padyshim që ka njerëz që nuk e kanë atë, me vendim të tyre ... Por janë të paktë ata që preferojnë të mos kenë një llogari në Facebook.

Çfarë bën Facebook

Facebook është një uebfaqe e rrjeteve sociale ku përdoruesit mund të postojnë komente, të ndajnë foto dhe të postojnë lidhje me lajme ose përmbajtje tjetër interesante në internet, të bisedojnë drejtpërdrejt dhe të shikojnë video në formë të shkurtër. Përmbajtja e përbashkët mund të bëhet publike, ose mund të ndahet vetëm me një grup të zgjedhur miqsh ose familjarësh, ose me vetëm një person.

Një histori pak

Facebook filloi në shkurt 2004 si një rrjet social shkollor në Universitetin e Harvardit. Shtë krijuar nga Mark Zuckerberg së bashku me Edward Saverin, të dy studentë në universitet. Vetëm në vitin 2006 Facebook u hap për këdo mbi moshën 13 vjeç për të krijuar një llogari, duke tejkaluar shpejt MySpace si rrjeti social më i njohur në botë.

Suksesi i Facebook mund t'i atribuohet aftësisë së tij për të tërhequr njerëz dhe biznese dhe aftësisë së tij për të bashkëvepruar me faqet e internetit. duke siguruar një hyrje të vetme që funksionon në shumë site.

përdorni facebook në punë

Çfarë po bën Facebook që ju pëlqen kaq shumë?

Facebook është i lehtë për t’u përdorur dhe i hapur për të gjithë. Edhe tru më pak i teknologjisë mund të regjistrohet dhe të fillojë të postojë në Facebook. Megjithëse filloi si një mënyrë për të qëndruar në kontakt ose për tu rilidhur me miqtë e humbur prej kohësh, ajo shpejt u bë një e dashur e kompanive që mund të synonin një audiencë dhe Dërgoni reklama direkt te njerëzit që ndoshta dëshironin produktet ose shërbimet tuaja.

Facebook e bën të lehtë ndarjen e fotove, mesazheve me tekst, videove, postimeve të statusit dhe ndjenjave në Facebook. Faqja është argëtuese dhe një ndalesë ditore për shumë përdorues ... Disa njerëz shikojnë Facebook-un para se të flenë dhe është gjëja e parë që bëjnë kur zgjohen. Ndryshe nga disa faqe të rrjeteve sociale, Facebook nuk lejon përmbajtje për të rritur. Kur përdoruesit shkelin dhe raportohen, ata janë të ndaluar nga faqja.

Facebook siguron një grup të personalizueshëm të kontrolleve të privatësisë, në mënyrë që përdoruesit të mbrojnë informacionin e tyre dhe të parandalojnë që palët e treta të kenë qasje në to.

facebook në celular

Çfarë e përcakton saktësisht atë

Facebook ka disa karakteristika që e bëjnë atë kaq të popullarizuar tek përdoruesit dhe që ka qenë në rritje për kaq kohë. Duket se Facebook e pëlqen aq shumë sa që do të jetë në jetën tonë për një kohë të pacaktuar. Karakteristikat kryesore janë:

Mbani një listë të miqve dhe zgjidhni cilësimet e privatësisë për të personalizuar se kush mund ta shikojë përmbajtjen në profilin tuaj.

 • Kjo ju lejon të ngarkoni foto dhe të mbani albume fotografike që mund të ndahen me miqtë tuaj.
 • Mbështet bisedën interaktive në internet dhe aftësinë për të komentuar në faqet e profilit të miqve tuaj për të mbajtur në kontakt, për të ndarë informacione, ose për të thënë "hi".
 • Ai mbështet faqet e grupeve, faqet e tifozëve dhe faqet e biznesit që lejojnë bizneset të përdorin Facebook-un si mjet për marketing të mediave sociale.
 • Rrjeti i zhvilluesve të Facebook ofron veçori të përparuara dhe mundësi të fitimit të parave.
 • Ju mund të transmetoni video drejtpërdrejt duke përdorur Facebook Live.
 • Ju mund të bisedoni me miqtë dhe familjen në Facebook, ose të shfaqni automatikisht fotot e Facebook me pajisjen Facebook Portal.

Faktet që duhet t’i dini

 • Është falas
 • Availableshtë në dispozicion në 37 gjuhë
 • Ata mund të postojnë, lexojnë dhe t'u përgjigjen reklamave
 • Në grupe, anëtarët e tyre me interes të përbashkët takohen dhe bashkëveprojnë
 • Ju mund të krijoni dhe takoni ngjarje për të vizituar njerëzit për të marrë pjesë në to.
 • Krijimi dhe promovimi i faqeve publike për një temë specifike ka humbur
 • Anëtarët që janë në internet mund të shihen për të filluar bisedat me ta

Brenda profilit personal të secilit anëtar, ka disa përbërës kryesorë të rrjetit. Më i popullarizuari është padyshim Muri, i cili në thelb është një bord buletini virtual. Mesazhet e mbetura në Murin e një anëtari mund të jenë me tekst, video ose fotografi.

Një tjetër komponent i njohur është albumi virtual fotografik. Fotografitë mund të ngarkohen nga desktopi ose direkt nga kamera e telefonit. Nuk ka asnjë kufizim në sasi, por imazhet e papërshtatshme ose të mbrojtura nga e drejta e autorit do të hiqen nga stafi i Facebook. Një tipar i ndërveprimit të albumit lejon kontaktet e anëtarëve (referuar gjerësisht si "miq") komentoni mbi fotot e të tjerëve dhe identifikoni (etiketoni) njerëzit në foto.

Një tjetër komponent i profilit të njohur është azhurnimi i statusit, një tipar mikroblogjik që lejon anëtarët të transmetojnë njoftime të shkurtra në Twitter te miqtë e tyre. TodNdërsa ndërveprimet publikohen në një burim lajmesh, i cili shpërndahet në kohë reale te miqtë e anëtarit.

aplikacion celular në facebook

Facebook ofron një sërë mundësish të privatësisë për anëtarët e tij. Një anëtar mund t'i bëjë të gjitha komunikimet e tyre të dukshme për të gjithë, ata mund të bllokojnë lidhje specifike, ose mund t'i mbajnë të gjitha komunikimet e tyre private. Anëtarët mund të zgjedhin nëse duan apo jo të kërkojnë, të vendosin se cilat pjesë të profilit të tyre janë publike, të vendosin se çfarë nuk përfshijnë në burimin e tyre dhe të përcaktojnë saktësisht se kush mund t'i shohë postimet e tyre. Për ata anëtarë që duan të përdorin Facebook për të komunikuar privatisht, ekziston një funksion mesazhi, i cili i ngjan shumë emailit.

Në maj 2007, Facebook hapi platformën e tij të zhvilluesve për të lejuar zhvilluesit e palëve të treta të krijojnë aplikacione dhe widget që, pasi të miratohen, mund të shpërndahen përmes komunitetit të Facebook. Në maj 2008, inxhinierët e Facebook njoftuan Facebook Connect, një iniciativë ndër-site që lejon përdoruesit të postojnë ndërveprime në faqet partnere të palëve të treta në burimin e tyre në Facebook.

Facebook lidh njerëzit me njerëzit

Nëse dëshironi të filloni në Facebook dhe të shihni se si është në gjendje të lidhet me njerëz të tjerë, mund ta shihni vetë pse ka 2 miliard vizitorë në muaj ... Hapni një llogari në Facebook, është falas dhe krijoni profilin tuaj. Pastaj kërkoni njerëz që mund të njihni për të krijuar listën tuaj të miqve dhe më pas ... le gjithçka të rrjedhë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.